Mafián

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha mafián je výpovědí muže, který se celý svůj život pohyboval v newyorské mafii, byl zapleten do veškeré její činnosti a rozhodl se vypovídat v její neprospěch. Roku 1990 byl podle knihy natočen film Mafiáni, v hlavní roli s Rayem Liotou, kterému úspěšně sekundují Robert de Niro s Joem Pescim.

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75586/mafian-75586.jpg 4.324
Orig. název:

Wise guy (1985)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Mafián

Přidat komentář
Peleus
24.12.2018

Je zajímavým fenoménem, že se v každé společnosti najde vrstva lidí, která je schopná přežít, a dokonce se mít dobře za každých podmínek. Stejně tak je fascinující, když se volá po absolutní spravedlnosti pro všechny ve smyslu každému stejně. Takový stav jednoduše není možný.

Místo toho, aby hlavní hrdina této autobiograficky laděné knihy seděl ve vězení a splácel tzv. dluh společnosti, našel si cestu, jak se s onou společností dohodnout a díky tomu pokračovat v celkem pohodlném životě s "čistým štítem" v očích zákona.
Navíc se o něm napíše kniha a čtenáři ji budou hodnotit nadprůměrně (včetně mě). Lidi zkrátka nefascinuje příběh souseda, který se zakuckal se splátkami na sekačku, ale právě ten s puncem velkoleposti.

Hotovson
26.06.2018

Je to psáno vcelku věcně. Takovej průřez životem Henryho Hilla od dětství a soupis všemožnejch zločinů co napáchal. A že to byla velice pestrá paleta.

Kozel
14.06.2018

Henryho zpověď není úplně věc, kterou by člověk od této tématiky čekal. Zvlášť pokud se zajímá o mafii a její americkou odnož. Je to hra poněkud menších ryb a Henry k organizovanému zločinu přistoupil dost originálně a celou svou kariéru jel sám na sebe, což mu přineslo volný přístup do všech vrstev, aniž by to v důsledku někam v organizaci dopracoval. Ovšem onen přístup, neobvykle mírnější agrese (minimálně v prezentaci) a schopnost pozorování podává zajímavý pohled na organizovaný zločin během třiceti let po válce, která působí, že americký sen v podobě peněz a příležitostí ležely na každém kroku pro každého, kdo byl ochoten se jich chopit. Co však stojí za pozornost, byla jeho schopnost vydělávat během věznění v Lewisburgu a jeho ženuška Karen, takových už moc nenajdete.

Suma sumárum je Henryho příběh sice zajímavým pohledem na fungování newyorské mafie, ale k celkovému obrazu velkých hráčů má stále daleko. Nechápejte mě špatně, Jimmy Burke a ani Henry sám nebyli bytostmi, s kterými by se chtěl člověk dohadovat ani o mnohem drobnější částky, než o jaké šlo ve fenomenálním vykradení Lufthansy na Kennedyho letišti.