Maďarské (seba)klamy

Maďarské (seba)klamy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44628/madarske-seba-klamy-44628.jpg 4 7 2

Viacgeneračná slovenská skúsenosť s Maďarmi a najmä s ich politikmi hovorí, že tomuto spolužitiu treba v záujme pokoja a mieru venovať nadštandardné úsilie... ...a ešte dúfam, že po morálnom vyrovnaní naše národy čaká spoločný návrat do dejín - smerom k minulosti i do budúcnosti.

freejazz
08.03.2021 1 z 5

bohužiaľ.
hodnotu tejto publikácie drasticky znižuje jed a nenávisť, ktorá z nej kvapká a tiahne sa ako otravný lepkavý, ale nekonzumovateľný sirup od prvej po poslednú stranu.
a hoci by sa pri niektorých momentoch dalo zastaviť a podiskutovať, pretože školské dejiny nás naozaj ničím významným v tejto oblasti neobohatili a zostali naozaj len v polohe fabulovania mýtov, nedá sa. toto totiž nie je štúdia porovnávajúca historické doklady a pseudohistorické farbotlače, toto je kategorické vyhlásenie vojny v oblasti histórie s tvrdeniami, ktoré môžeme buď len prijať alebo len odmietnuť a tak sa dostať na jednu alebo druhú stranu. zúfalá čiernobielosť.
našťastie tento paškvil nevzbudil nijaký mimoriadny ohlas, zaradil sa len k desiatkam pavedeckých rozprávok, ktoré na konci 19. storočia hojne fabrikovali uhorskí tiežvedci, ktorí potrebovali podporiť ideologické hlúposti o veľkom uhorskom národe.
napokon, niet sa čo čudovať - je to produkt údajného vedeckého pracoviska Matice slovenskej, tej Matice, ktorej pamiatku a význam pošliapali v ére mečiarizmu baganče prisluhovačov štb, rodoľubov a nedoukov, jednoducho pricmrndávačov režimu. keby jej zakladatelia vedeli, ako neslávne sa ich dielo vyvíja, asi by si dali po prstoch a nič nezakladali...
ešte raz, škoda.

Garik
10.11.2012 4 z 5

Mnohé tvrdenia v tejto knihe môžu pôsobiť šokujúco. Najmä na tých, ktorí si doteraz vystačili s „naivným školským dejepisom“ a ešte si stihli osvojiť dnes také moderné idey európanstva, svetoobčianstva, všeobjímajúcej a všetko relativizujúcej tolerancie a politickej korektnosti, ktoré dnes nahradili niekdajšiu cenzúru, ktorá nedovolila zasahovať do citlivých tém a dbala o to, aby sa aj dejepis držal ideologickej línie strany a nijakým spôsobom sa negatívne nedotýkal našich susedov v socialistickom tábore.
Jerguš Ferko sa nebál do tejto citlivej a častokrát čierno-bielo vnímanej problematiky vniesť aj odtiene šedi. Jeho dielo vyvoláva otázniky a ponúka k zamysleniu.
Stretol som sa s názormi prirovnávajúcimi túto knihu k Mein Kampfu. Prečítal som ju celú a snažil som sa tvrdenia v nej obsiahnuté vnímať kriticky. Pritom som v celej knihe neobjavil žiadny konfrontačný tón, žiadne šovinistické štvanie. Naopak, autorova argumentácia je veľmi kultivovaná a s témou narába citlivo.
Pre každého, kto sa zaujíma o slovenské a maďarské dejiny, slovensko-maďarské a maďarsko-slovenské vzťahy, bude užitočné sa s týmto dielom oboznámiť.

Slováci a Maďaři mezinárodní vztahy

Jerguš Ferko