Maďarské (seba)klamy

Viacgeneračná slovenská skúsenosť s Maďarmi a najmä s ich politikmi hovorí, že tomuto spolužitiu treba v záujme pokoja a mieru venovať nadštandardné úsilie...

...a ešte dúfam, že po morálnom vyrovnaní naše národy čaká spoločný návrat do dejín - smerom k minulosti i do budúcnosti.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44628/madarske-seba-klamy-44628.jpg 43
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Matica slovenská

Kniha Maďarské (seba)klamy

Garik
10.11.2012

Mnohé tvrdenia v tejto knihe môžu pôsobiť šokujúco. Najmä na tých, ktorí si doteraz vystačili s „naivným školským dejepisom“ a ešte si stihli osvojiť dnes také moderné idey európanstva, svetoobčianstva, všeobjímajúcej a všetko relativizujúcej tolerancie a politickej korektnosti, ktoré dnes nahradili niekdajšiu cenzúru, ktorá nedovolila zasahovať do citlivých tém a dbala o to, aby sa aj dejepis držal ideologickej línie strany a nijakým spôsobom sa negatívne nedotýkal našich susedov v socialistickom tábore.
Jerguš Ferko sa nebál do tejto citlivej a častokrát čierno-bielo vnímanej problematiky vniesť aj odtiene šedi. Jeho dielo vyvoláva otázniky a ponúka k zamysleniu.
Stretol som sa s názormi prirovnávajúcimi túto knihu k Mein Kampfu. Prečítal som ju celú a snažil som sa tvrdenia v nej obsiahnuté vnímať kriticky. Pritom som v celej knihe neobjavil žiadny konfrontačný tón, žiadne šovinistické štvanie. Naopak, autorova argumentácia je veľmi kultivovaná a s témou narába citlivo.
Pre každého, kto sa zaujíma o slovenské a maďarské dejiny, slovensko-maďarské a maďarsko-slovenské vzťahy, bude užitočné sa s týmto dielom oboznámiť.

Slováci a Maďaři mezinárodní vztahy

Jerguš Ferko