Madame de Pompadour

Madame de Pompadour https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78600/bmid_madame-de-pompadour-78600.jpg 4 6 3

Francúzsko za vlády Ľudovíta XV.: ešte nikdy kráľovský dvor neprekypoval toľkou nádherou, ešte nikdy sa na ňom nestretávalo toľko žiarivých a geniálnych osobností, ešte nikdy nevznikalo toľko nádherných umeleckých diel, ešte nikdy kráľ Francúzska nemal krajšie milenky a najkrajšia medzi najkrajšími je Jeanne-Antoinette Poissonová, markíza de Pompadour. Jeanne-Antoinette si už v detstve zaumienila, že sa stane kráľovou milenkou - a v tých časoch bola oficiálna kráľova milenka najvplyvnejšou osobou po kráľovi - a premyslene sa na to pripravovala. Vďaka svojej kráse triumfálne vchádza do spoločnosti, ľahko si získava priazeň a obdiv významných šľachticov, básnikov, filozofov. Ona však má namierené do Versailles. Postupuje rafinovane, nechce byť jednou z mnohých kráľových mileniek, chce vtrhnúť do kráľovho života a zaujať v ňom navždy pevné miesto. A podarí sa jej to. Obdarúva kráľa nielen telesnou slasťou, ale aj duchovnými pôžitkami najrozmanitejšieho druhu. Za oslňujúcou nádherou tohto prepychového života sa však skrýva neuveriteľná námaha a množstvo zármutku. Jeanne-Antoinette musí vzdorovať zákerným dvorským klebetám, intrigám nepriateľov, osobným nešťastiam a v nemalej miere aj svojmu krehkému zdraviu. Massimo Grillandi nám vo svojom diele podáva príbeh jej víťazstva a utrpenia nerozlučne spätý s jedným z najpozoruhodnejších období francúzskych dejín. (záložka knihy)... celý text

Igor1311
19.07.2021 4 z 5

ak ste mladá a nie veľmi známa či úspešná, nezufajte. Chyťte si vplyvneho muža a budete sa mať ako v bavlnke. Podobným heslom sa riadila aj mlada jeanne-Antoinette, ktorá sa votrela do priazne královi Ludovitovi XV. a stala sa jeho hlavnou milenkou. Získala tak obrovsku moc, na krála mala velky vplyv a zasahovala aj do štatnej politiky. V dnešnej terminologii by sme ju mohli označit za zlatokopku, ktorou aj bola. Získala sice obrovsky vplyv, ale aj mocných nepriatelov. Král, ten sexualny nenásytnik, mal vsak pre nu veľku slabosť, asi ako pre kazdu mladu a peknu zenu.

V podstate sa ani netreba cudovať kráľovmu cudzolozstvu, doba bola vtedy ina a akzdy ľlachtic mal bokovky, kráľ dupľom. Zivot Madame de Pomapdour bol však nákladny, ako celá vláda Ludovita XV. uz pocas nej sa zacali ukazovať v krajine velke socialne nepomery, ktore vyustili do revolucie a popravy krála Ludovita XVI.

Grillandi vynikajuco zachytil zivotne osudy jednej z najznamejsich mileniek dejín, zivot na luxusnom kralovskom dvore, celu politicku situaciu vtedajsej Europy, jej vojny a najma všetky Ludovitove lásky a strasti.

knihomolka525
13.07.2016

kniha se tváří jako historický román ale je to jen román o lásce a vypočítavosti tak jak to na královských dvorech chodilo.Přežil jen nejsilnější...

Scarlett44
05.02.2016 4 z 5

Bola som príjemne prekvapená, ako je kniha spracovaná. Spočiatku som jej priveľmi nedôverovala, pretože som mala pocit, že to nie je ani poriadna historická štúdia ani čisto historický román, ale niečo medzi oboma. A predsa ma knižka vyviedla z obáv.

Zdá sa, že autor skutočne podrobne preštudoval dobové zdroje (ako je to aj niekoľkokrát spomenuté v narážkach v texte), najmä Pamäte rôznych osôb na dvore Ľudovíta XV. (vojvoda de Luynes a vojvoda de Richelieu). A keďže som z nich sama niečo čítala, bola som vzápätí veľmi ľahko presvedčená o autentickom nádychu tohto diela.

Myslím, že je to vcelku dôveryhodný záznam života madame de Pompadour, hoci možno nie práve najobsiahlejší a psychologicky najanalytickejší. Pre základné poznatky a celkovú schému dvora a jeho politicko-milostných intríg však stačí.

18. století Francie milenky panovníků

Massimo Grillandi