Madame Chic aneb co všechno jsem se naučila v Paříži

Madame Chic aneb co všechno jsem se naučila v Paříži

Když Jennifer Scottová, výměnná studentka z Kalifornie, přijede na šest měsíců do Paříže a zazvoní své nové rodině u dveří, otevře jí žena, která se stane její mentorkou a inspirací ještě na dlouhou dobu poté. Madame Chic si vezme mladou, šarmem nezasaženou Američanku do parády a postupně jí odhalí tajemství francouzského umění žít. Tato zkušenost Jennifer změní život k nepoznání – francouzský životní styl se jí zalíbí natolik, že o něm doma v Americe začne psát blog. Texty se setkávají s velkým úspěchem, a tak na sebe kniha nenechá dlouho čekat. Každá kapitola přináší užitečné rady a tipy, které Jennifer od Madame Chic v Paříži pochytila – tipy, které se hodí i vám, bez ohledu na to, kde žijete a jak naditou máte peněženku. S vědomím, že míň je někdy víc, se dozvíte o tom, jak si udržet postavu (a netrápit se hlady), jak se správně obléct (a nezahltit si skříň), jak svému vzhledu dodat potřebný šmrnc a ženskost (i bez tuny make- upu na obličeji), zkrátka jak si života po francouzsku užívat plnými doušky, třeba i u nás v Česku. A rozhodně se přitom nezapomenete ani zasmát....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/192843/madame-chic-aneb-co-vsechno-jsem-se-192843.jpg 3.7143

Madame Chic (1.)

Lessons From Madame Chic: The Top 20 Things I Learned While Living in Paris (2011)

Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Mladá fronta

Lily101

Autorka se často opakovala, dokonce místy uvádí stejné příklady (á la nekoukejte na Tv a raději napište knihu). Argumentace ve smyslu aplikace rčení: "Opakování matka moudrosti" by možná mohla obstát, ale přeci jen je život pestrý a existuje více příkladných situací, které lze uvést. Rovněž se mi nelíbilo bagatelizování typu "pozdrav formou vzdušných polibků na tvář je evropským způsobem vyjádření přivítání", mnohdy byly-bohužel-přisuzovány negativní skutečnosti pobytu v Paříži evropskému chování.

Na druhou stranu pár užitečných rad mi autorka dala, jež asi zkusím, ale nebylo jich mnoho. Některé jsem již znala a některé mi přišly za hranou (např. mějte jen 10 kousků oblečení v šatníku vyjma/!!/ kabátů). Líbila se mi positivně laděná myšlenka stylu: "Každý okamžik vašeho života může být jedinečný. Nešetřete si ty nejlepší kousky (oblečení, porcelánové talíře atd.) na později." Rovněž mi kniha pomohla nahlédnout i do života Američanů, byť teda spíš okrajově, ale i tak jsem byla místy překvapená způsobem života (á la okolo 8 hodin sledování Tv denně).

Při četbě jsem si připadala jako bych četla dívčí/ženský časopis, resp. sbírku nejlepších vydaných článků v nějakém konkrétním časopise. Takový druh tiskovin jsem však četla naposledy někdy v pubertě, takže jsem knihu nedokázala lépe přijmout, než dvěmi hvězdičkami. Věřím ale, že v Americe mohla mít kniha velký úspěch.

Blanchidlo

Já nevím...prosím, neurazte se, komu se líbila, nemyslím to zle. Ale z mého pohledu je to taková pitomoučká naivní slátanina. Když jsem četla, jak sušila své barevné kalhotky s obrázky vedle drahých krajkových kalhotek Madame Chic, tak jsem nevěřila vlastním očím. Pokud mi vyhovují obrázkové kalhotky, tak proč bych je, proboha, nemohla nosit? Nevím, proč se někdo snaží někomu připodobnit a při tom je zjevné, že je úplně jiný. Proč se nutit do role, která mi nesedí?

Haen
05.07.2017

Příjemné lehké čtení na dovolenou, rady týkající se životního stylu a vzpomínka na Paříž. Milá knížečka.

Peace
08.05.2017

"Potěšení spočívá v tom, že vás potěší. Skutečné potěšení ve vás nevzbudí pocit viny, nebudete se po něm cítit špatně a nevede k nezdravým návykům."

Hodně oddechová kniha, která nepřináší nijak závratně nové informace. Dopřávat si každý den večeři o několika chodech, kupovat si plátěné kalhoty za 15 000 a při zařizování bytu dávat přednost estetičnu před pohodlím, je sice hezká představa, ale v každodennosti dosti nereálná..
Myšlenka celé knihy by se dala shrnout do jedné věty - užívejte si života, jak nejlépe umíte. A myslím, že takto se snaží žít lidé nejen v Paříži...

Silmarien
06.05.2017

Jednoduchá celkom zábavná knižka o tom, ako dievčina z USA "objavila" Ameriku... teda vlastne Paríž :-) Nie je to literárny unikát, ale je to zábavné čítanie o dievčine, ktorá prišla na výmenný pobyt a v jednotlivých bodoch zachytáva život klasickej parížskej rodiny so všetkými špecifikami, ktoré k tomu prináležia.

AnetV
19.03.2017

Odpovídající zařazení do žánru literatury naučné, samá rádoby moudrá doporučení a jak co dělat, pro štastnější a dokonalý život, u některých rad jsem jen kroutila hlavou. (fakt si neumím představit, jak mi kapka parfému za ucho hnedle zpříjemní pondělní návrat do pracovního procesu :-( Navíc je hodně vidět, že je to psáno američankou. Kdyby zůstalo u blogu tak OK, ale na co to vydávat knižně :-( Autorka pro mne není spisovatelka, ale blogerka.

hellena1523
17.03.2017

Zbožňuji Paříž, ráda uklízím, mám své morální zásady a pocit, že většina lidí nemá tušení, co je etiketa a umění radovat se ze života. Nemusela jsem v Paříži žít (ač jsem ji navštívila), ale s autorkou si tak nějak jedu na stejné vlně, kniha sice nepřináší nic nového (stejně jako pokračování), ale pro mnohé by to asi dost velké novinky byly. Takže za vizuálně střídmé a krásné představení možnosti životního stylu, jenž je pro mne atraktivní, nemohu dát nižší hodnocení, než plný počet hvězdiček.

bararich8
15.02.2017

Tahle knížka je takové pěkné zasnění se do pařížského života. Některé rady mi přišly dobré a ráda se jimi budu řídit, jiné se mi zdály zase trochu přitažené za vlasy. Je těžké v úplně jiné společnosti s jinými zvyky začít žít po francouzsku. Ale určitě ten život tam má něco do sebe, to se musí nechat. Každopádně příjemné počtení.

GreenMagritte
09.02.2017

Takhle, není to žádná vysoká literatura, ale má to esprit. Je to pohodové čtení, u kterého se pobavíte a možná se i nad nějakými věcmi ze svého života zamyslíte. Všichni rádi vzpomínáme na dovolené, oslavy, výročí... Ale život je z 99% vyplněn každodenní rutinou. A najít krásu a vděčnost právě v těchto okamžicích je skutečným klíčem ke štěstí a spokojenosti.

mariva
13.01.2017

Podobných knih už vyšlo mnoho a tato se od nich nijak neliší. Rozdíl mezi americkým způsobem života a francouzským je tak velký, že asi každá mladá americká studentka, která má možnost poznat francouzský životní styl, cítí potřebu napsat o tom knihu. To ale nemění nic na tom, že pokusit se alespoň v něčem přiblížit k tomuto způsobu života, by bylo přínosem i pro nás Čechy, zejména co se oblékání, nakupování a kvality jídla týká.

Leninkka
05.01.2017

Knížka se mi četla dobře a přečetla jsem ji velmi rychle. Je to spíše takové lehké čtení na dovolenou. Nenadchne, ale ani neurazí.

Wikira
29.11.2016

Knihu jsem přečetla velmi rychle a hodně se mi líbila. Jsou v ní rady, které jsem s radostí přenesla do svého života. Doporučuji hlavně ženám, které vedou svou vlastní domácnost.

hanka0308
03.11.2016

Kniha mě zaujala a obohatila. Nám život v Paříži nepříjde až tak překvapivý, jako asi američance, přeci jen jsme Evropané a kultura evropských států je nám více známa. Přesto je tato kniha zajímavá a dle mého soudu stojí za přečtení.

michaela5726
16.10.2016

Kniha byla zajímavá, že bych z ní byla úplně odvařená to se říct nedá, ale jako četní na pár dní dovolené je dobrá.

sarekaslukova
01.10.2016

Taková krátká oddechovka na víkend, když není co vzít do ruky. Četla se svižně a některé rady zněly vcelku i zajímavě. Sice některá témata se mnohokrát opakovala a přitom nebyla zase tak důležitá. A některé rady byly sice hezky napsané, ale absolutně postrádali smysl kterým by se dali použít v normální České rodině. A dělat závěry o francouzské životě pouze z návštěvy dvou nebo tří rodin je trochu unáhlené. Ale jako lehčí čtení skvělý.

Éowyn
14.03.2016odpad!

Zbytečná kniha ani jsem ji nedočetla.

Ankavi
06.03.2016

Velmi dobrá, motivující kniha - hlavně pro Američanku. Nás Evropanky francouzský přístup k životu nepřekvapí, je nám vlastní, ale hezky se to čte.

petra4080
23.02.2016

Žádná bomba, čekala jsem něco trochu jiného, nakonec z toho bylo příjemné večerní čtení, ale nic víc.

Jity-Lovies
09.02.2016

Od knihy jsem čekala něco trošku více. Na mě tam bylo docela málo děje a spíše mi to přišlo jak návod, jak by se měl člověk chovat, oblékat, nakupovat... ano, z knihy si něco vezmu, ale spoustu věcí brzy vypustím z hlavy.

Pajalada
14.12.2015

Kniha mne opět přinutila zamyslet se nad skutečnými hodnotami dnešní konzumní společnosti a taky umění naučit se vážit sama sebe i svých nejbližších....vřele doporučuji

Swahill
23.10.2015

Bohužel pro mě v knize žádné nové informace, klasické omílání stokrát řečených pravd o Francouzích :)

New-radus
15.10.2015

Jsem milovníkem knih - návodů na všechno, na život především. Knihu jsem přečetla na čtyři otevření a to jen díky tomu, že jsem se snažila si ji šetřit. Myslím, že velmi zdařilý návod na to, jak žít jinak a hlavně umět žít s tím, co máme - to byla asi nejsilnější myšlenka celé této knihy, která mnou i po dočtení velmi rezonuje. Na chvíli jsem si taky připomněla krásnou Paříž a pobavila se nad historkami autorky. Doporučuju.

blankaa89
07.08.2015

Kniha přečtena za jeden večer. Musím říct, že se mi druhý díl líbil více, ale ani tato kniha mě nezklamala. Příjemné odpočinkové čtení a několik myšlenek jsem si dokonce poznamenala, jelikož se místy jedná o velmi dobré rady do života. Je možné, že se k přečtení této knihy někdy v budoucnu vrátím :-)

Market = )
26.07.2015

Moc hezky napsané, inspirující, pro mě i "uklidňující".

Ada23
17.06.2015

Kniha se velmi dobře četla a je krásně graficky zpracovaná. Některé rady jsou opravdu k zamyšlení, ale některé nikoliv jelikož každý jsme jiný a žijeme jiným způsobem života.

Safienka
31.05.2015

Skvělá kniha! Jsem ráda, že jsem se k ní dostala. Určitě si spoustu věcí převedu do svého života. Hodně praktických rad a vtipných poznámek o francouzském životě.Čtivé a motivující. Jsem zvědavá na pokračování..

Lenka-Chanel
25.03.2015

Tato kniha je zajimava,ctiva a me donutila zamyslet se nad spousty vecma.

Sisi11
13.03.2015

Milé a odpočinkové čtení pro všechny, kteří mají rádi francouzský životní styl; také pro všechny, kteří se chtějí zamyslet nad svým vlastním životem a inspirovat se z autorčiných zkušeností.

petaSk
11.03.2015

Autorka, obyvatelka Los Angeles, je ohromená francouzskou kulturou natolik, že jí chce žít o po svém studijním návratu z Paříže. Svou knihou se snaží vštěpit zásady a styl života, které odkoukala ze svého pobytu ve francouzské aristokratické rodiny Chic, jak ji nazvala ve své knize. V mnoha ohledech je kniha inspirativní, ale dle mého se nedá brát doslova. Pomůže si uvědomit některé aspekty života a nabídne, jak by to šlo dělat lépe - elegantněji. Problém vidím v tom, že se snaží aplikovat styl života Pařížanů, kteří jsou na tento styl zvyklí (nebo si aspoň autorka myslí, že takto žijí všichni), nejen na sebe, ale na všechny své čtenáře, kteří ale vyrostli v jiném prostředí. Dle mého v mnoha případech myslí autorka černobíle, pouze v některých případech od pravidel upouští, a to v těch, ve kterých se jí to hodí. Měli bychom poslouchat klasickou hudbu, doma se nepovalovat, líčit se jen "nahým" způsobem a být za každých okolností elegantní. Co je ale pohodlné pro Pařížany, může být extrémně nepohodlné pro ostatní, a to právě kvůli tomu, že každý za pohodlí považujeme něco jiného. Ale není krása právě v té pestrosti? Byla by škoda, kdybychom byli všichni jako Francouzi. Autorka si v mnohém také odporuje. Ačkoliv obdivuje osobitost Francouzek, které se nebojí být samy sebou, tak nám zároveň vnucuje jejich pravidla. Na druhou stranu jsem se i já nad některými prvky musela pozastavit a zeptat se sama sebe, jestli by některé věci v mém životě šly dělat i jinak, kvalitněji. Přínos této knihy je v inspiraci, a slovo inspirace podtrhávám. A pokud chci něco do svého života přenést, udělat to vědomě, aniž bych kvůli tomu musela žít křečovitě, ale hlavně francouzsky. Kniha je ale velmi osvěžující, a čtivá, i když psaná klasickým americkým způsobem: nikoho neurazit, být stále milá, na všechno svítí sluníčko.

Pietradi
20.12.2014

Nejedná se o žádnou extra náročnou a extra obohacující knihu, ale jako oddychovka před spaním nebo k čaji je tahle knížka ideální, zvlášť pro ty dívky a ženy, které hledají inspiraci (nejen ve Francii) a chtějí žít lépe. Je sice znát, že autorka je Američanka, ale některé její zvyky, které jako Američanka měla (například zbytečné nakupování oblečení, upřednostňování kvantity před kvalitou atp.) a které se jí podařilo údajně díky jejímu pobytu v Paříži překonat, jsou vlastní mnohým českým ženám, takže k zamyšlení tahle kniha také nutí.