Maco Mlieč (poviedka)

Maco Mlieč (poviedka) https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447357/bmid_maco-mliec-povidka-Rti-447357.jpeg 4 10 1

Filozofiou Maca Mlieča je poriadne robiť celý život a statočne zomrieť. Autor kritizuje pánov, spoločnosť, zdieranie pracovitého človeka, ľahostajnosť voči slabším a postihnutým. V tejto poviedke vytvoril jednu zo svojich najkrajších postáv. Mliečove morálne vlastnosti, ľudskosť sú v ostrom kontraste nielen s jeho odpudzujúcim zovňajškom, ale aj s charakterovými vlastnosťami gazdu a richtára v jednej osobe. Klasika ze Zlatého fondu SME. Digitalizovaný výňatek z publikace: Jozef Gregor Tajovský. Dielo 1. Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry. Bratislava. 1953. 377.... celý text

LuiCJ
25.12.2020 3 z 5

Túto poviedku som si mal za úlohu prečítať v rámci povinného čítania na strednej škole. Macovi Mliečovi sme celkovo venovali dosť študijného času, keďže sa podľa môjho názoru jedná o oveľa hlbšie dielo, ako sa môže zdať.

Ide o prvú poviedku od Jozefa Gregora, ktorú som čítal a som rád, že som začal práve Macom Mliečom. Ponúklo mi to nový pohľad na slovenskú literatúru a priblížilo mi to "historické okolnosti" začiatku 20. storočia. Autor veľmi zaujímavo opisuje a istým spôsobom kritizuje vtedajšie podmienky, no zároveň čitateľovi dáva možnosť nakuknúť do života úplne obyčajných ľudí. Charakteristiky a vlastnosti jednotlivých postáv sú výborne vykreslené.

Maco Mlieč, ako klasika slovenskej literatúry ponúka na 12 stranách realistický a možno zamysleniahodný pohľad na život tvrdo pracujúceho človeka.

Jozef Gregor
slovenská, 1874 - 1940
1973  65%Statky-zmätky a iné
1990  80%Horký chlieb
1951  78%Do konca (výbor)
2004  75%Maco Mlieč a iné
1946  74%Mamka Pôstková (výbor)

Kniha Maco Mlieč (poviedka) je v