Mach a Šebestová

Příběhy oblíbených postaviček Macha, Šebestové a psa Jonatána. Dvanáct humorných kapitol se hlavní postavy pomocí kouzelného sluchátka podívají do doby ledové, přemění psa Jonatána na kluka a vezmou ho na školní výlet nebo pomohou spolužákovi Kropáčkovi s angínou. V epizodách plných komických peripetií, v nichž se mísí skutečnost s bujarým výmyslem uplatnil básník , pohádkář a scénárista Miloš Macourek svůj originální situační i slovní humor, svou hravost a fantazii. Malíř Adolf Born okořenil jeho vyprávění jedinečnými výtvarnými představami....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94726/mach-a-sebestova-94726.JPG 4.7173

Mach a Šebestová

Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Mach a Šebestová

1amu

Skoro vše zde již krásně popsal Ryon Mathrin, včetně národního "sqostu", ve 2.polovině 70-tých let a kulturní bídy. Šlo o zázrak vytvořený autorem,ilustrátorem a spíkrem. Dnešní generace 40-50-níků byla odchována Machem, Šebestovou - ti horší - novodobé Bratrstvo kočičí pracky- myšleni Horáček a Pažout. K tomu neskutečný psík Jonatán paní Kadrnožkové a kouzelné sluchátko, jehož zásluhou mohli M+Š vyléčit angínu spolužáka Kropáčka. Žádný doktor ! Pouhé kladivo a buch-buch do palic bacilů ! A samozřejmě z toho kvanta dobrých skutků, ještě uvedení pračlověka pana Humla do tehdejší současnosti. Školník nebyl špatný flek a k tomu služební bejvák. Žádná ledová jeskyně .
Je mi divné, že zasloužilé a národní umělce rozdávali "souzi" mnohým nýmandům a panové Macourek, Born a Nárožný byli jaksi opomenuti.

RyonMathrin

Tenhle skvost jsem naordinoval dětem schválně. Říkal jsem si: tohle prostě musíte znát, to je pecka, jeden z top večerníčků a zároveň knižních pohádek. Kdo tohle nezná, ten jakoby nebyl... prostě tak. No řekněte, z kolika pohádek zlidovělo tolik hlášek jako z Macha a Šebestové: Doba ledová je doba ledová... Haló, haló, proč je koček málo... Napij se pořádně, takové cucání nemá smysl... atd.
A víte co? Dobré zboží se chválí samo, ani jsem je nemusel moc přesvědčovat. A podle komentáře Metly zjišťuji, že nejsem sám, kdo instinktivně při čtení napodobuje dikci pana Nárožného, protože to k tomu prostě sedí jako máslo ke chlebu nebo skořice ke štrůdlu (nebo zvolte podobnou neoddělitelnou libou kombinaci). Rozhodně kvalitě dost přispívají i nádherné obrázky pana Borna. Díly jako Kropáček má angínu nebo M. a Š. mezi piráty jsou samozřejmě nejoblíbenější, ale překvapilo mě, že si potomstvo oblíbilo i příběh o slušném chování, a to právě díky dvoustránkové ilustraci, kde je zobrazeno co je správně a co ne.
A teď se to vše pokusím shrnout dvěma slovy: Národní poklad.
Takže za mě plná palba, tehdy i dnes.
PS: a z večerníčku bych ještě vypíchl Žlababu a její nepřekonatelné: "Ahoj"...

Metla

Domácí knihovna ani obecní knihovna nezvládají plnit normu každý večer nový příběh a tak jsem sáhla do vyšší police pro malinko náročnější pohádky. Doufala jsem, že alespoň bohaté ilustrace cácorku obměkčí, pokud ji zatím nezaujmou peripetie Macha a Šebestové. Přilepila jsem pár uvolněných listů v kdysi hojně užívané knize a pustila se do předčítání. Neskutečně dlouhé věty plné spojek, v tom přímá řeč bez uvozovek, svatá makrelo, co to je? Ale ono to fungovalo... Přistihla jsem se, jak se zápalem napodobuji Petra Nárožného a po nějaké obvyklé větné skladbě jsem ani nevzdechla. A hlavně dcerku to také docela bavilo, i když ještě nedosáhla správného věku, aby trampoty Macha, Šebestové, Jonatána a vůbec všech okolo plně docenila.
Mohla bych zaremcat nad zcestnou logikou, vždyť problémy způsobené praštěnými nápady žáků 3.B byly přece snadno a ihned řešitelné právě tím všemocným sluchátkem. Ale uplatněním prosté logiky by se vytratila veškerá sranda a zábava. Tady není o čem: haló, haló, haló, proč je tu hvězd málo, a tak štěkám jako hrom, dala bych hvězd milión!

Covenant

Mám radost, že se příběhy líbí dětem i dnes a žádají si další knihy s Machem a Šebestovou. Ilustrace Adolfa Borna a humor Miloše Macourka milují. Je to správně ujetý a pořád zábavný, takže to nezestárlo ani po tolika letech. No a mně to baví číst (samozřejmě to nejde číst normálně a Nárožný se hlásí o slovo). Líbí se mi ta dlouhá souvětí, kde věta nekončí, stále pokračuje a Mach říká něco jako, člověče Šebestová, to je bezvadnej nápad, vytáhl sluchátko, hned s ním všechno zařídil a než bys řekl švec, byli s Šebestovou někde na opačném konci vesmíru. Jo a do 3.B jsem taky chodil, aby bylo jasno!

Tarja666

Jako malá jsem knihu milovala. Předčítala jsem z ní mamce, když vařila, pořád dokola a dokola. Nedávno jsem po ní nostalgicky sáhla na návštěvě u rodičů a trochu si příhody připomněla. No co si budeme povídat, je to prostě skvělé, vtipné a v hlavě se mi u toho vybavovaly vzpomínky na večerníček. :-)

Hoshi
27.11.2018

Po letech jsem se rozhodla, že se znovu vrátím k Machovi a Šebestové a celou dobu mi při četbě v hlavě zněl hlas pana Náročného :) Kdo by jej neznal. Krásné ilustrace, příjemná četba a úžasný návrat do dětství :)

MOu598
16.08.2018

Skoro víc obrázkú než textu. Příběhy mám nerozlučně spjaty díky Večerníčku s panem Nárožným.
Večerníčky super, knížka také super.

SSTknihy
15.06.2018

Tak dokonalé! Tak skvělé! Tak zábavné! Ať už kniha nebo kreslený seriál v nezapomenutelném podání Petra Nárožného, příběhy těhle dvou školáků jsou prostě neskutečně originální, vtipné a na 100% úžasné.