Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373227/bmid_macbeth-Y93-373227.jpg 3 1064 340

Je to nejlepší polda, jakého kdy měli. Když se nepodařený zátah na dealery zvrhne v krveprolití, přichází inspektor Macbeth se svým týmem rychlého nasazení, aby zachránil situaci. Macbeth je však i vyléčený feťák s problematickou, trýznivou minulostí. Za jeho úspěchy ho čeká odměna. Peníze. Moc. Respekt. To všechno má na dosah. Jenže chlap s jeho původem nemůže dosáhnot až na vrchol. Nebo může? Macbetha pronásledují halucinace a paranoidní představy o tom, jak mu osud brání v oprávněném vzestupu. Jak se má dostat k tomu, na co má právo? Tak, že začne vraždit. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do češtiny Jana Jašová.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

Čturáda
26.02.2020 odpad!

Bohužel je toto první kniha autora, do které se nemohu začíst. Začátek mi přijde chaotický, mnoho postav a jsem z toho zmatená. Zatím kniha zůstává rozečtená, nevím, zda se k ní vrátím.

5092
11.02.2020 4 z 5

Pana Macbetha jako postavu jsem nevěděl zda ho obdivovat, nebo nenávidět. A nevím to ani teď po dočtení. Pěknej neřád a přitom slušnej chlap. Zkrátka 50 na 50. Začátek knihy mi přišel tak okatý a průhledný. Říkal jsem si... to jsou všichni tak slepí, že nevidí co Mac činí? Ale ono se nakonec vše tak zaobalí a Mac to nastraží, že si vlastně říkám...je dobreeej. Kniha se mi moc líbila.

martousek
07.02.2020 2 z 5

Za mě bohužel nejhorší kniha od Jo Nesba, překombinovaný až neuvěřitelný děj. Velké množství postav, které splývají.

Laf
26.01.2020 5 z 5

Oproti jiným knihám autora, mne tato kniha vtáhla do děje a stránky jsem hltala jednu za druhou. Nechybí spousta zápletek a zvratů. Dobrá kniha :)

M.Bo.
24.01.2020 3 z 5

Z knížek od Nesba pro mě zatím nejslabší kousek. Celé velmi přitažené za vlasy. Ale na autora určitě nezanevřu, jiné tituly mám moc ráda.

000nugatovej
19.01.2020 3 z 5

Ach jo. Spojit se se Shakespearem nebylo asi nejmoudřejší. Nejen příběh, ale i jazyk dostávají co proto. Třeba: "Jenže když zlatavý kotouč zapadl a vlády se ujala noc, vyšel nad její Inverness zlatavý měsíc. Přešlapovala před vchodem do kasina v tom bledém přísvitu, když její vyvolený přijel v obrněném voze SWAT." (str.109) No, není to legrační?
Ale i tak je Nesbo pan spisovatel. Jeho postřehy jsou i tady přesné a aktuální - např. "To víte, novináři... S nimi to bývá těžké. Zodpovídají se jedině svým šéfredaktorům. Ti se zase zodpovídají majitelům, kteří chtějí vydělávat, zatímco reportéři žijí v přesvědčení, že slouží vyšším cílům. Takže vznikne pěkná šmodrchanice." (str. 227). Je to jak z dnešního Česka. A vůbec ono opojení mocí, což je silnější droga než "směska", je tak aktuální, asi jelikož obecně lidské...
Nesbo tak umí svým sebefantasmagoričtějším příběhům dát nádech věrohodnosti. Dělá to i tím, jak chytře zařazuje některé detaily. Třeba český motiv na str. 434, kde se dozvídáme, že Ladyin křišťálový lustr je kopií toho českého z paláce Dolmabahce v Istanbulu, a téměř bez souvislosti pak čteme hekatovskou úvahu nad kutnohorskou kostnicí.
Prostě Nesbo je pan spisovatel. Vždycky se to ale ani takovému spisovateli nemusí úplně povést, bohužel.

derminator
01.01.2020 2 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity, ani zdaleka mě kniha nepřipomíná ty dechberoucí stránky ze série HH. Tady mě příjde že se autor chtěl vyřádit v díle fantasmagorie, neexistující stát, neexistující město to si zkrátka doplňte sami. Ze začátku jsem si říkal, že knihu asi odložím a vůbec nebudu číst, pak se tedy děj trochu rozjede ale vše je až moc přitažené za vlasy. Nemám z knihy dobrý pocit tak hodnotím 40%.

hellena1523
30.12.2019 3 z 5

Myslím, že toto bylo mé třetí setkání s autorem, ale ani tentokrát jsem jeho kouzlu nepropadla.
Strašně se mi líbila ponurá atmosféra, kterou je celá kniha protkaná, ale jinak jsem se nemohla pořádně začíst, nutila jsem se, abych knihu vůbec otevřela. Hlavní postava byla velmi dobře vykreslená, ale jinak mě kniha nijak zvlášť neoslovila.

jfialova
30.12.2019 4 z 5

Oceňuji to, že se autor do něčeho podobného vůbec pustil. A podle mě se to docela povedlo. Macbeth není zrovna jednoduchá záležitost, jeho převedení do současné doby tak, aby si příběh zachoval původní koncept i myšlenku a nepůsobilo to křečovitě, je zapeklité. Za sebe musím říct, že shakespearovský nádech zůstal patrný, příběh má těžkou originální atmosféru a dobře se čte.

Vevericka.eva
19.12.2019 5 z 5

Užila jsem si to. Chvíli, než jsem si uvědomila, že se jedná o Shakespeara, jsem nechápala, co je to za hlavního hrdinu, ale pak už naprostá spokojenost. Díky za čtivé zpracování klasiky v moderním hávu.

ilčidlo
19.12.2019 4 z 5

Já ji vlastně přečetla až na podruhé. Poprvé jsem se vůbec nemohla začíst, ale s odstupem jednoho roku a spousty jiných přečtených knih jsem se k ní vrátila a dokonce se mi i líbila.

PetrCepek
12.12.2019 1 z 5

Obrovské zklamání pro příznivce Nesba i Shakespeara. Nápad snad dobrý a pokud je tato kniha pouze jednorázovým rýpnutím obyvatele Oslo do bergenských, tak budiž. Ale jinak je to slepá cesta.

jana14
01.12.2019 4 z 5

Vidím, že mnoho komentátorů kniha velmi zklamala a do určité míry to chápu. HH to není. Jenože mě prostě baví klasická díla nebo báje zajímavě převedené do současnosti a to v knižní, filmové nebo i divadelní podobě.
Protože Macbetha znám pouze z divadla a filmu, bylo myslím velmi dobré, že jsem si na internetu osvěžila obsah a i seznam hlavních postav. Potom mě bavilo sledovat, jak si Nesbo poradí, jaký nový kabátek jim oblékne, na jakého oře nasednou a co bude s tím pochodujícím lesem...Z tohoto pohledu jsem byla spokojená, takže jsem odpustila i drogové prostředí, které jinak nesnáším.
Macbeth asi nepatří mezi vrcholná Nesbova díla a určitě bych s ním neradila někomu četbu autora začínat. Oproti HH bych měla snížit více hvězd, ale když zase vidím, jak naprosto hloupoučké, prvoplánové a řemeslně špatně napsané thrillery tady na databázi sklízejí obrovské uznání, tak zase přidám.

kalache
01.12.2019 3 z 5

...na to,že je to kniha od mistra Nesba jsem ji četl neskutečně dlouho...

Endy17
30.11.2019 3 z 5

Naštěstí jsem už většinu autorových knih přečetl - kdyby byl Macbeth tou první, Jo Nesbø by se určitě nestal mým oblíbeným spisovatelem.

Vesina
29.11.2019 3 z 5

Knihu jsem otevřela 3x a až na potřetí jsem ji dočetla. Bylo to těžké !! Hrozně těžké. Začátek mě vůbec nebavil. Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, ale nakonec to tak špatné nebylo. Nicméně už se těším, až se vrátí zpět můj oblíbený Harry Hole.

ZuzanaHabi
07.11.2019 4 z 5

Tato kniha o touze po moci je opravdu těžká. Zpočátku se budete brodit temnotou, bahnem, strašným zlem, jako já budete chtít kniho zahodit a vráti se k našemu Harrymu H. Vydržte! Kniha se vám za to odmění. Přes mou počáteční averzi se mi nakonec kniha velmi líbila!

MartinkaSl
30.10.2019 4 z 5

Kniha mne v začátku vůbec nezaujala a dlouho jsem ji odkládala. Od poloviny jsem ji ale přečetla (skoro) jedním dechem.
Zajímavé zpracování, trochu odlišné od klasického stylu Nesba.
Nakonec knihu hodnotím docela pozitivně, i když konec byl trochu zmatený.

Nočnípták
25.10.2019

Nemohu hodnotit. Nedokázala jsem knihu dočíst. Ač jsem se opravdu snažila, odkládala a zase se vracela, nedokázala jsem to. Nesbo asi nebude tím pravým autorem pro mne. Netopýr nic moc, Žízeň se mně podle mého komentáře líbila, ale dneska už vůbec nevím o čem byla a Macbeth byl pro mne nestravitelný. Tak jsem asi s Nesbom skončila, nebo snad ještě někdy...

kofola33
22.10.2019 odpad!

Tohle proste neslo...prelouskala jsem asi desetinu a ...a fakt nee. Nuda, zmatenost. Je to skoda, Nesbo je jeden z mych oblibenych autoru, ale tohle, i pri me vytrvalosti, opravdu ani tuk. Mozna tomu nekdy dam jeste sanci, ale....moc sanci tomu nedavam:-)