Macbeth

Macbeth https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371872/bmid_macbeth-v8g-371872.jpg 3 1064 340

Sedemdesiate roky, ponuré priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov. Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocný vodca drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká... V podaní bestsellerového nórskeho spisovateľa Jo Nesboa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale najdôležitejšie prísady – ambície, vášne a zrada – zostávajú rovnaké. Aj po viac ako štyroch storočiach. Z anglického překladu Dona Bartletta překlad do slovenštiny Jozef Zelizňák.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Práh

Macbeth , 2018

Eli1990
06.06.2022 4 z 5

Nízké hodnocení Macbetha tady na DK musí být způsobeno snad jen tím, že ho většina komentujících šla číst jako klasickou Nesbøho detektivku ala další případ HH, jinak to nechápu.
Macbeth je výborná, tíživá dystopie umístěná do nejmenovaného velkoměsta v blízké budoucnosti, kde je hlavní postavou záporně kladný (nebo kladně záporný?) Macbeth, šéf týmu rychlého nasazení, nejlepší polda, jakého kdy měli, který si v sobě nese démony vlastní minulosti. Je to akční, gangsterské, i přes temnou atmosféru a citelný rozklad města i celé společnosti, zábavné.
Kam až je člověk ochoten zajít pro peníze, respekt, povýšení? A jsou to jeho myšlenky, nebo tam za nitky tahá někdo jiný?
Doporučuji číst jako samostatnou knihu, kterou Macbeth je, ne jako dalšího Nesbø.

Radka1911
31.05.2022 4 z 5

Trochu jiný Nesbo než na jakého jsme zvyklí, nicméně opět to bylo překvapivě dobré.

Pítrs85
28.04.2022 3 z 5

Klasický Nesbo, přehnaný, akční, nekompromisní, nepřekvapivý, twistů až na půdu, ale zároveň čtivý a zábavný, byť se vám tento Macbeth nijak zvlášť pod kůži asi nedostane a za pár týdnu už si ani nevzpomenete. Dnešní Nesbo už je samozřejmě mainstream jako prase, ale pokud hledáte něco, co vás na pár pošmourných podzimních večerů pobaví, zkuste moderního Macbetha. Ale logiku nechte pro tentokráte spát. (Zmínka o Česku, v Nesboho románech ne poprvé, potěšila).

Réza4
21.04.2022

Ke vzniku knihy - nakladatelství Hogarth Press spustilo roku 2013 projekt Hogarth Shakespeare, kdy oslovilo různé autory s žádostí o moderní pojetí Shakespearových her.

Mynny
25.01.2022 4 z 5

Překvapivě výborné! Tíživá atmosféra temného města, místy jsem si vzpomněl na Sin City nebo Cyberpunk, v akčních pasážích i Asfalt od Kopřivy. Nesbø naplno využívá svůj mistrný styl a zároveň ho literární předloha brzdí v nepravděpodobnýcfh zvratech a předvídatelné manipulaci, které jsou tak únavné u knih s Hary Holem. Rozhodně doporučuji.

markulina711
03.01.2022 2 z 5

Nečtěte, pokud milujete HH. Knížku jsem dočetla jen kvůli autorovi, od kterého mám načteno vše, co vyšlo v češtině. A ačkoliv mám v oblibě plnokrevné mafiánské příběhy, tento mě nenadchl. Tekly sice potoky krve, probíhaly mocenské boje, ale bylo to příliš překombinované, těžkopádné a ztrácelo to tempo. Celé to na mne působilo odfláknutě - jak postavy a jejich motivace, tak kupodivu i akční pasáže, které má Nesbo v malíku.

Annicka
02.12.2021 4 z 5

Moje první kniha od Nesba. Posloucháno jako audiokniha. Musím říct, že začátek mě úplně nenadchnul, bylo to takové rozpačité a navíc jsem úplně nechytala, že se změnilo místo děje. Ale jak se příběh rozvinul, úplně mě to pohltilo. Samozřejmě nemůžu soudit, jestli by to na mě mělo stejný efekt, kdybych knihu četla papírově.

Pe3ček
28.10.2021 3 z 5

Poslouchal jsem v audiu. Kdybych knihu četl, asi bych nedočetl. Je to dost překombinované, člověk neví, kdy postava přemýšlí, vzpomíná, sní a kdy je v přítomnosti. Drogy taky nejsou zrovna přitažlivé téma. A Macbeth taky zrovna žádnej sympaťák. Dávám 3* jen proto, že je to Nesbo.

jarmila6295
10.10.2021 2 z 5

Tak musím říct, že tohle byla první kniha od Jo Nesbo, kterou jsem četla fakt s nechutí a jen z úcty k němu jsem se kousla a dočetla jí. Kniha mě nebavila od samého začátku, fakt vůbec...

kakozka
08.09.2021 1 z 5

Když napíšete pár slušných detektivek, tak máte právo si ulítnout na epickém dramatu, kde má závěrečné entrée lokomotiva Berta a křišťálový lustr z Čech. Vyčerpávající četba.

faba
23.08.2021 1 z 5

Audiokniha. Četl V. Neužil. Nebylo to špatné, ale ke konci už jsem si z Neužila moc neužil. J.Nesbø se vrhnul na klasiku i se jmény z originálu. Bylo to šílené, jak má on ve zvyku. Ze začátku jsem jeho knihy hltal, ale potom už jsem k nim začal cítit odpor a skončil jsem pro mě poslední Sněhulák... Nejlepší dle mého je Lovec hlav. Upřímně. Jak chápete konce jeho detektivek a jejich rozuzlení? Já jsem zřejmě chudý duchem a nerozumím tomu a někdy nechápu. Čím novější, tím „složitější".

Páájinka
24.07.2021 5 z 5

Audiokniha. Po HH jsem cítila lehké rozpaky, ale co se stalo z Mackbeta, to je teda masakr. Musím přečíst i předlohu. Boží knížka.

stanza
24.07.2021 4 z 5

Příjemný, ale ne ohromující poslech, stejně jako Harry Hole.

anna492
27.06.2021 5 z 5

Velice originální literární počin, který nelze srovnávat s příběhy Harryho Holea, protože se jedná o něco úplně jiného. Doporučuji si před četbou osvěžit původního Shakespearova Macbetha, abyste mohli plně docenit propracovat odkazů a paralel. Já to bohužel udělala až zpětně a dost souvislostí mi kvůli tomu unikalo.

Daneta
09.06.2021 1 z 5

Nelíbilo se mi to, nedočetla jsem. Tolik nepravděpodobností mě začalo už otravovat.

ještěrka38
14.05.2021 2 z 5

Dočteno, ale kniha se mi nelíbila. Na mě moc překombinovaná, moc krve a málo uvěřitelné..

NikolOt
07.05.2021 4 z 5

Není možné porovnávat knihu se sérií Jonesbova Harryho. Jiný druh psaní, zajímavý příběh a ještě zajímavější závěr. Velmi čtivé. Vydařené dílo. Nesbo určitě tímto titulem své příznivce nezklame.

Jerry H
01.05.2021 4 z 5

No tak také se nedokážu ubránit srovnávat autora s příběhy s Harrym Holem, takže mám takové menší dilema, jestli hodnotím knihu nebo autora. Nicméně kniha mě krásně vtáhla do děje, bylo tam pár skutečností, které by v realitě nejspíš nebyly možné (moc vražd, které Macbethovi lehce prošly), ale čtení to bylo pěkné. Dávám čtyřku, každopádně kdyby to napsal někdo jiný než Jo Nesbo, tak bych dal možná i pětku.

ivzu77
08.03.2021 4 z 5

Nevím, proč spousty lidí knihu porovnává s klasickým Jo Nesbo a jeho Harry Holem .... tohle je stejný autor, ale jiný druh psaní, jiný příběh ... bavilo mne to, neznala jsme také přímé spojení na Shakespearova Macbetha, věděla jsem jen, že prahne po moci, jde přes mrtvoly, odhaluje v sobě zlo a neohlíží se ... chce moc, chce být na vrcholu ... a to se mi v příběhu myslím spojilo...
Přečtení mi chvíli trvalo, hodně stran, hustě popsaných :-) Ale jsem spokojená.

PaníLenka
20.02.2021 3 z 5

Bohužel mi chyběla znalost Shakespearovy předlohy...