Má lady Jane

Má lady Jane https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351291/bmid_ma-lady-jane-ync-351291.jpg 4 537 179

Má Lady Jane série

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu! Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Chvílemi fajn knížka, ale jinak nic moc... 2,5*

Alee
Alee
05.08.2019 4 z 5

Občas se mi stane, že kolem nějaké knihy rok chodím a nevím, jestli si ji přečíst nebo ne. A když si ji pak přečtu (protože málokdy se stane, že ne, jelikož jsem od přírody zvědavý tvor), nadávám si, že jsem tak váhala a nepřečetla si ji už dřív. Má lady Jane je právě takový případ. Váhala jsem více než rok a teď jsem ji zhltla za tři dny (a mít víc času, bylo by to méně, protože jsem se nechtěla odtrhnout).
Ono to vypadá jako neuvěřitelná ptákovina a, světe div se, skutečně to je neuvěřitelná ptákovina. Nic pro dějepisné puritány.
Upřímně, čekala jsem, že to bude vtipnější, nahláškované a absurdní, ale zjistila jsem, že je příběh pojatý trochu jinak. Ano, je to i místy vtipné, ale je to spíš takový ten Monty Phytonovský nenápadný humor, který mám ráda, ale výbuchy smíchu se nekonaly.
 Všechny postavy, z jejichž pohledu je příběh vyprávěn, mají své kouzlo. Líbilo se mi mít za hlavní ženskou hrdinku knihomolku. Stejně tak Gifford není zrovna rytíř a občas je skvěle natvrdlý, jako každý chlap :) Celé je to takové milé počtení. Sice to asi není vrchol literatury a je tu spousta věcí, které by se daly vytknout (kdybych se dívala na tuto knihu jako na klasické fantasy), ale pro běžného čtenáře hledajícího něco veselého na letní čtení je to ideální volba.d

Michalka98
Michalka98
09.07.2019 5 z 5

Tak tohle bylo naprosto dokonalé! Vtipná, napínavá, romantická knížka. Pro mě zatím největší překvapení letošního roku. Doporučuji všem, kteří YA literaturu příliš nečtou, protože tato kniha za to opravdu stojí.

pampelišinka
pampelišinka
06.07.2019 4 z 5

Zábavné, milé a velmi svižně ubíhající romantické čtení. Na dovolenou jako dělané.))

Veruu95
Veruu95
06.07.2019 5 z 5

Vtipná knížka, která se moc dobře četla. Přepisování dějin s humorem a magií je skvělý nápad, dostalo to šťávu. Já si tedy knížku moc užila a určitě si přečtu i další ze série :)
PS: Kdo nikdy aspoň na chvíli nezatoužil stát se nějakým zvířetem a prostě odběhnout/odletět/odplout? :D

Percabethka
Percabethka
04.07.2019 5 z 5

Příjemná oddechovka, u které se navíc čtenář zábavným (hlavně díky všem těm komickým situacím a vsuvkám typu: "Ahoj, to jsme my, vaše vypravěčky. Taky máte pocit...") dozví něco nového o (sem tam "lehce" poupravené) anglické historii. Při čtení se sice neválíte smíchy po zemi, ale vtipná rozhodně je! :D
Co mě ale docela mrzí, je ta zkažená obálka. V knice se celou dobu mluví o tom, že je Jana zrzka, a pak dají na obálku brunetu? :/
Jinak ale skvělý ❤

verka5083
verka5083
01.07.2019 5 z 5

Taková krásná, vtipná knížka. Připadalo mi to, jako pohádka pro dospělé s historickou tématikou. Knížka se krásně četla, nechyběl humor ani romantika a byla zahrnuta fantazií. Hodně knížku doporučuji. Myslím, že někdy není špatné trochu do dějin dát magii.

Adele02
Adele02
26.06.2019 5 z 5

Asi půjdu reklamovat pár věcí za dějepisářkou...

J.x
J.x
25.06.2019 4 z 5

Knížka mě zaujala asi obálkou, ani jsem si nečetla, že je to fantasy a adult literatura. Na to, že fantasy nemusím vůbec, se knížka četla dobře, nechyběla láska, dobrodružství.

namornice
namornice
17.06.2019 3 z 5

YA teda zrovna moc nečtu, ale chtělo to trochu změnu. A tahle knížka má dost originální námět.
Pohled na Anglické dějiny za doby královny Alžběty, tak trochu přes růžové brýle, s trochou magie a spoustou humoru. No - po pravdě - tak trochu ptákovina, ale opravdu dost zábavná. Sice jsem se zrovna neválela smíchy, ale čtení mě bavilo, postavy též, děj ubíhal prostě skvělá oddechovka, na odreagování ideální.

jana071
jana071
10.06.2019 5 z 5

Je to úžasné! V dějepise se obvykle nudím (co taky můžete od 13leté holky čekat), ale tohle mě bavilo! Kniha je nádherně napsaná, změna příběhu úžasná... Kromě krásného požitku ze čtení, mi knížka dala spoustu vědomostí a chuť učit se dějiny. Hlavně se mi líbí, jak kniha úžasně naráží na ,,pravou" historii a že většina detailů je pravdivá.

Saryinka
Saryinka
02.06.2019 4 z 5

Kniha mě docela mile překvapila.
Všechny postavy mi byly sympatické. Hlavně Gifford.
Bylo to takové milé, oddychové čtení.
Žádné zvraty ani divoká odhalení však v knize nemůže čtenář očekávat, a přesto mám pocit, že příběhu nic nechybělo.

Sandalkar
Sandalkar
31.05.2019 5 z 5

Jako oddychovka opravdu sedlo. Příjemní hlavní hrdinové, poťouchlá změna historie (ale kdo ví, že?). Young adult s prvkem fantasy jako vyšitá! Jediné, co mi rušilo zážitek byly závorky a doplňky autorek, ale dalo se to přežít.

Denisa153
Denisa153
29.05.2019 4 z 5

Hezký a vtipný příběh, moc se mi líbilo přepisování historie. Postavy jsem si oblíbila úplně všechny hlavně Jana mi byla milá a sympatická...

Horselen
Horselen
17.05.2019 3 z 5

Upřímně, naprosto jsem si zamilovala Janu. Hlavní hrdinka, která opatruje knihy jako oko v hlavě a vyměňuje si se svým manželem názory na to, jak je nesmí zničit, mi často připomínaly mě samotnou. Konečně jsem našla takovou hrdinku, o které není jen napsáno, že miluje knihy. V téhle knížce je spoustu důkazů, jak moc jsou pro ni důležité a to se mi líbí.
Nicméně celou dobu jsem se nemohla zbavit dojmu, že se nudím. Chybělo mi tam to "něco", co vás nutí číst pořád dál a dál.
Každopádně dám ale autorkám ještě šanci, Janu Eyrovou mám ráda, tak uvidíme.

Barik05
Barik05
16.05.2019 5 z 5

Příběh jsem si neuvěřitelně oblíbila a nápad mě velmi zaujal. Nasmála jsem se taky dost. Rozhodně moc povedená kniha, doporučuji ji.

kolacky
kolacky
05.05.2019 4 z 5

Ano, mám ráda literární "přepisování" historie. Tohle se obzvlášť povedlo!

Malinali
Malinali
02.05.2019 5 z 5

Oddychovka, taková historická pohádka. Vtipná, energická, stále se něco děje. Velmi zábavné čtení jedním dechem. Doporučuji. Knihu mi koupil muž a zůstává v mé knihovně tak moc se mi líbí.
Přebal super, ale když byla Jana zrzka, mohli i dámu na obale udělat pěkně zrz ;)

okeey
okeey
23.04.2019 4 z 5

Vtipná, oddychová kniha, která sice s historií nic moc společného nemá, za to je velice čtivá. Leckdy jsem se smála i nahlas, některé věty stojí za to. Tohle jsem vážně nečekala, kniha mě mile překvapila, ale zase nijak vyloženě nezasáhla. Čtení je to hezké oddychové, ale nic hlubokého.

eliska2126
eliska2126
31.03.2019 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem si neskutečně zamilovala! ❤️ Skoro celou knihu jsem se smála, protože vtípky jsou skoro na každé stránce. Jannies (označení autorek) vzaly ne příliš šťastný život anglické šlechtičny Jane Grey a udělaly z něj pořádnou jízdu plnou magie, dobrodružství a nebezpečí. Z toho, co si o jejím životě přečteme, musíme uznat, že nosit korunu je fakt fuška. Trošku mě rozčilovalo to neustálé fňukání Eduarda nad tím, že umírá. Celou knihu jsem fandila rozvíjejícímu se vztahu Gifforda a Jany ❤️. Takže tahle kniha si zasluhuje mě obrovitánské doporučení!