Má lady Jane

Má lady Jane https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351291/bmid_ma-lady-jane-ync-351291.jpg 4 540 179

Má Lady Jane série

Historie se nemusí brát příliš vážně… Dopřejte si královskou zábavu! Jana Greyová má za sebou totéž, co řada šlechtičen před ní: svatbu s naprosto cizím mužem. Navíc má tu smůlu, že sňatkem se ocitla přímo uprostřed politického komplotu, který svrhl z trůnu jejího bratrance, krále Eduarda, a z ní udělal královnu. Na celých devět dní! Má opravdu vládnout, nebo řešit, že má hrad plný spiklenců a její novomanžel se ve dne proměňuje v koně? Originální fantasy na motivy historických událostí, které ale nebere příliš vážně. Čeká vás dokonalý černý humor, nadsázka, láska, dobrodružství a dokonce i troška magie.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

My Lady Jane , 2016

Hellothere
04.07.2021 2 z 5

Do knihy jsem šla s poměrně vysokými očekáváními. Bohužel jsem velmi zklamaná. Hodně lidí si chválilo, jak je neskutečně vtipná a čtivá... Bohužel mně asi nesedl styl humoru nebo nevím. Nevím jestli mi to jenom nepřišlo vtipné nebo to vtipné prostě nebylo, ale já čekala mnohem víc. Jsem velmi zklamaná a nejsem si jistá jestli se ještě pustím do druhého dílu, ten je prý ještě slabší. Dějová linka jako taková byla vcelku zajímavá, ale co se humoru, na kterém to má být postavené týče, tak to byl za mě naprostý propadák.

Také mi vadily časté vstupy autorek, které pro mě tvořily rušivé elementy.

ElessaRiverbow
02.06.2021 4 z 5

Knížka mě zaujala hlavně svojí anotací. Díky velkému množství pozitivních recenzí jsme měla velká očekávání, která se naštěstí vyplnila. Kniha byla vtipná, čtivá a romantika mezi hlavními postavami byla pomalá a milá - přesně taková, jakou mám ráda. Postavy mi ihned přilnuly k srdci, ale nejvíce jsem si oblíbila Janu. Jediné, co mi vadilo, byly vstupy autorek do příběhu v závorkách, ale to spíše až ke konci.

~ 4,5/5 ~

tatjana1737
07.05.2021 5 z 5

Původně jsem chtěla jen konstatovat, že takhle milou a vtipnou knihu jsem dlouho nečetla a že mě mrzí, že jsem ji nečetla jako náctiletá, protože to bych si ji užila ještě MNOHEM víc. Ale i tak jsem si ji rozhodla koupit a budu se k ní opakovaně vracet, i když už vím, jak to dopadlo.

Pak jsem si přečetla zdejší komentáře a musím doplnit: JSEM dějepisný puritán i purista, ale takovéhle ohýbání historie mi vůbec nevadí (a ať mě někdo donutí vrátit diplom, i když přiznám, že by se mi líbilo, kdyby tahle verze minulosti byla tou pravdivou). Vsuvky autorek mě nijak extra nerušily, naopak vtipně glosovaly a působily na mě jako organická součást textu (na rozdíl třeba od Princezny nevěsty, kterou miluji jako film, ale jako knihu jsem ji pro ty vsuvky nebyla schopná dočíst dál než za třetí stranu.) Při čtení jsem si říkala, že Eduard přece nemůže umřít, že to by bylo moc kruté, natolik mi postavy hned přirostly k srdci. Samozřejmě jsem tušila, jak se to vyvrbí, ale stejně jsem místy lehounce pochybovala, kdo s kým nakonec skončí a kdo koho miluje, stejně jako hrdinové (a to jsem starý cynik). Fešáka G jsem si představovala jako mladého Estebana ze seriálu Elena z Avaloru, což mu v mých očích dodalo ještě větší šmrnc. Trochu mimo pro mě zůstala postava Pet, tam jsem čekala nějaký vývoj + zcela z děje vypadla po znovushledání hrdinů, aby se objevila až před obléháním Londýna. Potěšily mne různé historické narážky a drobnůstky, které jsem si vyloženě lahůdkově vychutnávala. Potěšilo by mě hlubší rozpracování edianské a veritské linie nebo pokračování či jiný příběh na toto téma. To jediné mi přišlo nevytěžené dostatečně. Pasáže po útěku z Toweru mi přišly trochu zdlouhavé a zbytečně natahované (anebo naopak zbytečně krátké - např. pobyt ve Francii), ale celkově mi tahle kniha přirostla k srdci. A nejen povedenou obálkou (kde mám výhradu nejen k anglické verzi jména, jako i jiní čtenáři, ale zejména k barvě vlasů a očí aktérky ;-)).

A.books
19.04.2021 4 z 5

Dobře čtivá kniha!

Paja7
25.03.2021 4 z 5

Když jsem si četla popis knihy, čekala jsem nějakou parodii na historii a šla jsem do toho. Ale místo vyloženě parodie jsem dostala krásný historicko -romantický příběh s prvky fantasy, a místy jsem se i zasmála. Musíte to ovšem brát trochu s nadsázkou. Komentáře autorek mi tam nevadily, nebylo jich zas zas tolik. Celkově se kniha četla rychle a moc mě bavila.

Knihomollla
24.03.2021 5 z 5

Kniha při které se člověk zasměje a uvolní.

loty13
21.03.2021 5 z 5

Knížka je skvělá. Četla se rychle. O tady té historické věci moc nevím, ale bylo to supr. Dozvěděla jsem se nové informace.

NikiP.
20.03.2021 3 z 5

Kniha je vtipná, romantická ale pro mně ne moc čtivá. Dlouho mi trvalo než jsem se vžila do děje. Doporučuji spíše lidem kteří mají rádi historické fantasy knihy.

Anniee
22.01.2021 2 z 5

Tak tohle byl dost přešlap. Nevím, jestli z mojí strany, nebo ze strany autorek, ale na tom asi nezáleží. Je tam tolik věcí, co mi vadily, že ani nevím, kde začít.

Za prvé, měla jsem číst originál a ne překlad. Protože co mě rušilo snad nejvíc, bylo používání jména Jana místo Jane.

Za druhé, asi nejsem ta správná věková skupina. Kvůli věku hlavních hrdinů, ale hlavně, hlavně kvůli vtipům. Do knihy jsem šla primárně proto, jak se u ní údajně všichni bavili. No já se nezasmála ani jednou. Ani jednomu koňskému vtipu (bože na nebi...). A i ten děj mě neskonale nudil, a to se mi normálně nestává ani u tohoto typu knih.

A za třetí, neskutečně mě tam štvaly komentáře autorek v závorkách. Proč? Proč tam byly? Nepřišly mi vtipné, vytrhávaly mě z děje, a v neposlední řadě mi nepřišly ani tak důležité.

Sečteno a podtrženo, doporučila bych to mé náctileté sestřenici. Sama o tom ovšem už nechci ani slyšet a do druhého dílu ze série se opravdu pouštět nehodlám.

blackoutzuzi
21.12.2020 4 z 5

Tohle byla skvělá knížka! Originální, milá, vtipná, zároveň i napínavá historická fikce s fantasy prvky. Moc doporučuji, pokud hledáte knížku, u které vám při čtení bude moc hezky a u které se fakt pobavíte :)

lucky4ever
04.11.2020 3 z 5

Pořád jsem čekala to množství srandy a vtipu, o které všichni píšou, ale jaksi nic. Pěkný poutavý příběh, jen mi nepřišel tak ohromně vtipný, jak všem ostatním.

Fortuna7
26.10.2020 5 z 5

Vtipná kniha, ve které se originálně zpracovala historie. Příběh královny, která vládla (myslím) 9 dní je mě zaujal a ke knize jsem si pak hodně věcí dohledávala...

farys_books
06.10.2020 4 z 5

U téhle knížky jsem se smála tak moc, až jsem musela obličej schovávat do peřin, abych nevzbudila vedle spícího bratra. A to prosím většinou u knih nedávám najevo žádné pocity.
Asi se víc začnu zaměřovat na takovéhle historické fantasy fikce, protože to, co jsem zažívala při čtení této knihy bylo něco úžasného. Bavila mě od začátku do konce, nutila mě číst pořád dál a nepřestávat - to je taky důvod, proč jsem ji dočetla ve dvě ráno, ups - ve čtení, dokud ji nedočtu.
Vypravěčské trio bylo skvělé, líbilo se mi, jak občas do knihy zasáhly i jejich komentáře a poznámky. No a jak už jsem zmínila, jejich humor je něco extra. Obzvlášť koňské vtipy a popichování hlavních hrdinů bylo top. Jo a navíc s Janou si budete rozumět, jelikož to je velká knihomolka.
Rozhodně tuhle knížku doporučuju, pokud se potřebujete rozveselit a nebo pobavit, no a já si někdy určitě přečtu druhou Jane a jsem na ni hodně zvědavá.

Temsiss
19.09.2020 5 z 5

Knížka byla milá, vtipná, prostě parádní oddechovka. Je tu vážně kapka od všeho - humoru, lásky, dobrodružství a hlavně praštěnosti. Na příběhu není nic komplikovaného, jen se tu a tam někdo mění i ve zvíře. Každopádně velmi originální :) Bylo to pro mě překvapením a i přes některé maličkosti se mi kniha velmi líbila, postavy jsem si zamilovala. ❤️

klarik
28.08.2020 4 z 5

Nad hodnocením této knihy jsem si hodně lámala hlavu. Za prvé musím říct, že na to, že mi to většinou u jinych knih nevadí, tady mě vytáčelo počeštění jména Jane. Já jsem si toho dokonce ani ze začátku nevšimla, automaticky jsem četla Jane. Trklo mě to do očí až když se její jméno objevilo v podobě: Janě. Ten háček mě úplně zarazil. Když už to přeložili takhle, měli aspoň změnit jméno i na obálce knihy. To jsem však do svého hodnocení nezahrnula.
Samotný příběh je skvělý a poutavý, ale očekávala jsem (po přečtení recenzí) od knihy více, co se týče humoru. Já jsem se nezasmála ani jednou. Jen jsem se 4x v druhé části knihy pousmála, a to mě zklamalo. Občas mi také vadily poznámky autorek, někdy byly nudné. Nicméně se kniha dobře četla a byla napínavá a skvěle okořeněná magií.

Ocásek
21.08.2020 4 z 5

Milá, velmi vtipná a vlastně úplně praštěná knížka, kterou sfouknete jedním dechem a ani nevíte jak. Dozvíte se něco málo o historii Anglie a většinu času se budete smát.
Ale... příběh mi rušily pro mě úplně zbytečné vpády autorek a český překlad jména hlavní hrdinky. Docela mi dělalo problém číst Janu jako Janu a ne jako Jane, vzhledem k tomu, že i na samotné obálce je použita anglická verze jména.
Ale i tak Mou lady Jane doporučuji jako skvělou oddechovku, u které se pobavíte.

3,5/5⭐️

pavlusci
11.08.2020 4 z 5

První část knihy byla pro mě celkem nudná, ale druhá část stálá za to!

zuzca.h
24.07.2020 3 z 5

Vtipné, rychle se čte. Jako oddechovka ideální.

Karolína2425
18.07.2020 1 z 5

Knihu zařadila do pěti nejlepších za minulý rok a po rereadingu vůbec nechápu, kde se ten štítek ,,Skvělé, moc doporučuji" vzal.
Svět byl jen středověk s magií, která nedávála smysl a neměla žádná pravidla. Nevím odkud se brala. Postavy byly velice, velice často napřesdržku. Gifford byl pitomec s plochým charakterem. Jane, které se i přes název knihy v knize říká Jano či Janičko, mi přišla charakterem taktéž dost plochá. Jediné co ji totiž popisovalo bylo to, že je knihomolka. Eduard byl ale napřesdržku nejčastěji, jeho chování a názory mě opravdu vytáčely. Chápu, že kniha má být vtipná a charaktery postav jsou zveličené, ale mě na knize přišlo vtipných jen prvních pár stran. Pak mi humor už vůbec nesedl. Taky mi přišla naprosto nelogická a divná druhá polovina knihy. Jediné, co se mi na knize líbilo, byla její čtivost. Stránky ubíhaly pod rukama jedna báseň. No, tenhle rereading byl velký špatný.

Lily-fairy
24.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Nemám slov. Nic podobného jsem nikdy nečetla a asi ani číst nebudu. Smála jsem se nahlas, zamilovala si všechny postavy (ač byly jejicch charaktery parodicky přehnané) a málem uronila slzičku pokaždé, když mi došlo, jak to bylo s Janou doopravdy. Jen chudák lord Dudley tu byl na jiné straně než ve skutečnosti. I když kdo ví, třeba se to doopravdy stalo takhle....