M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy

M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32100/m-a-s-h-m-a-s-h-aneb.jpg 4 233 47

M. A. S. H. série

Ani lékař to na frontě nemá lehké, neboť kromě bezprostředního ohrožení života čelí i daleko většímu riziku: v šílenství války si musí uchovat svou lidskou dimenzi. Partě chirurgů z polní nemocnice MASH pomáhal zapomenout alkohol, ale nejsilnější zbraní v boji proti šílenství se jim stal humor. Jeden z nich o tom později napsal knížku pod pseudonymem Richard Hooker. Podle ní natočil režisér Richard Altman celovečerní film M*A*S*H, po jehož úspěchu následoval snad nejpopulárnější televizní seriál všech dob.... celý text

Literatura světová Humor
Vydáno: , Ivo Železný

MASH: A Novel About Three Army Doctors , 1968

Emik87
15.02.2024 4 z 5

Kniha posloužila jako kvalitní základ, pro ten nejlepší seriál, co znám. Ale jeho scénáristi určitě dali docela do těla, protože knihu o mnoho překonali. Kniha sama se čte dobře, ale spíš jako relax.

ladyfromskye
22.10.2023 3 z 5

Já vím, já vím... Fakt bych neměla srovnávat se seriálem. Sakra dobře vím, že kniha mu byla pouhou inspirací. Jenže ono to prostě nejde. Seriál má grády, kniha ne.
Vlastně jsem si celou dobu, co jsem M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy četla, říkala, jestli by se pořád opakovaně vydávala a jestli by ji lidé stále ještě četli, kdyby seriálu nebylo. Ve své době byla určitě hodně aktuální a blízká spoustě lidem, zejména veteránům oné války. Jenže atraktivitu si do dnešních dnů prostě neuchovala.
Nevím, čím to, normálně s tím problém nemám, ale tady jsem se fakt ztrácela v postavách. Skoky v čase, tu o pár hodin, tu o pár měsíců mi taky nesvědčily. Humor byl často přestřelený a na sílu. Někdy mi vtipná situace vtipná nepřišla vůbec. Nejvíce mě bavily ty části, ve kterých se lékaři potýkali s různými zraněními a popisovali, jak každý dělal všechno, když bylo třeba, přestože aprobaci na to neměli, jak to museli téměř pokaždé tak trochu ošulit, aby jim pacienti nezůstali na stole... Ale takových částí tam nakonec ani tak moc nebylo.
Přesto jsem se rozhodla, že zkusím ještě druhý díl, M*A*S*H aneb Jak to bylo dál. Už jsou to ale dva týdny, co jsem přečetla první dvě kapitoly, a nemůžu se hnout dál. Nechce se mi.
V tomhle případě se tedy asi vrátím a už zůstanu u seriálu.

Terazky
04.08.2023 4 z 5

"Stačilo smočit kolík a začala sebou házet jak divá."

I já patřím mezi milovníky kultovního seriálu, který je pro mě od dětství znamená velmi mnoho. Když jsem viděla poprvé film, neměla jsem tušení, že vychází z knihy, a bilo mě do očí, že tam skoro každý nosí brýle. Docela se mi líbil, ale už bych se na něj nedívala s dabingem. Teď jsem dočetla knížku autora, který vůbec MASH 4077 stvořil a s ním postavy Hawkeye, Trappera, Radara, Henryho, Hot Lips, Burnse a Mulcahye, které tak dobře známe ze seriálu.
ALE! Nemá cenu porovnávat knihu nebo film se seriálem, protože zde vystupují ve většině rozdílné postavy, které mají společné snad jen jména. Tvůrci seriálu předlohu, z níž vycházeli, zničili. Vylepšili, ale zničili. Proto nechápu, proč se na film a knihu hází (říkám přehnaně) špína. Jsou dvě odlišné věci a nebýt této knihy, tak není ani seriál.
Jdu se dívat na film.

PierRe Vesper
01.12.2021 4 z 5

Co si budeme.. seriál překonal knihu o 1000%, klobouček dolů scénáristům.

Kniha jako takové mě bavila a bylo zajímavé porovnávat to, jak byly některé věci ztvárněny v seriálu. V knize mi trojice hlavních "hrdinů" přijde jako větší vychcánci, než v seriálu, z čehož jsem byl celkem zklamán a poslední kapitola tomu taky moc nepřidala.

Meda77
22.11.2021 4 z 5

Super stejně jako seriál, který je jeden z nejpovedenějších, který ti za velkou louží natočili. Tolik situačního humoru už nikde neuvidíte. Ty přitroublé bláboly co se točí v posledni době jsou na bléé.

Smolař
30.08.2021 3 z 5

M*A*S*H, aneb jak jsme se prochlastali válkou. Co víc napsat k něčemu, co téměř všichni znají. Snad jen to, že knížka je spíš podobná filmu, ale všichni ji budou srovnávat se seriálem. To moc nejde. Seriál už hrál na úplně jinou notu. Henry Blake je tu spíš prchlivej zelenej mozek. Hawkeye a Trapper se tu kuního ksichta zbavěj dřív, než je zdrávo a tim prakticky ztratí „úhlavního nepřítele“ ještě před půlkou knihy.
Osobně se mi moc nelíbí, jakym jazykem je kniha napsána. Ale to je asi dáno věkem (napsána byla roku 1968). Vtipný mi to moc nepřišlo a celkově mě to nějak nenadchlo. Kromě poslední kapitoly, kdy se vrací Hawkeye a Trapper domů. Holt seriál je seriál.

slawa.cap
15.08.2021 5 z 5

Seriál MASH je určitě jeden z mých nejoblíbenějších televizních počinů. Bohužel kniha mu byla jen inspirací. Na druhou stranu je tu film MASH, který je výbornou adaptací. Knížka je super,pokud jste viděli film, nemusím vám tu nic popisovat. Hořko sladké příběhy lidí, kteří by se jinak pravděpodobně nesetkaly. Hawkeye je tu vykreslen trochu jako vychytralý prospěchář, ale nijak to nekazí jeho správňácký charakter. Chvílemi mi to připomínalo "Jak jsem vyhrál válku", ale tak nějak uvěřitelnější, i když stejně absurdní. Trochu mně zaskočilo jak malou roli tu celkově Radar měl.
Pak přišla poslední kapitola (nešvar mnohých knih - většina knih končí poslední kapitolou :)) humor šel stranou a, i když tu bylo pár vtipů, zbyla tu jen melancholie. Nechtěl jsem se s kamarády rozloučit a hned jsem začal číst druhý díl...

jakub2199
19.04.2021 5 z 5

Jako divák, který viděl jak originální film, tak i jeho televizní adaptaci jsem šel do četby knihy s jistým očekáváním. A to nebylo zklamáno. Ba naopak, řekl bych, že kniha rozvádí jisté aspekty filmu. V tomto bodě je nutné poznamenat, že seriál jen přejímá prostředí a postavy si více méně přetváří podle svých potřeb, ač samozřejmě jádro příběhu i protagonistů (alespoň z počátku) zůstává. Proto pokud se někdo poohlíží po adaptaci knihy tak film je místo, kde je nutné hledat.
Zpět ke knize, kniha přes i své vážné téma je humoristickým dílem, které ukazuje nejen temné stránky lidství, ale především jak se s ním lidé umějí někdy vyrovnat. V jistém ohledu připomíná romány tzv. ztracené generace (po 1SV) a jisté elementy onoho životního poznání je možné v textu spatřovat.
Shrnuto - pěkná a čtivá kniha, která může sloužit jako relaxující čtení, nebo téma na zamyšlení.

ewalien
23.03.2021 5 z 5

I když se liší od seriálu, stejně je to jedna z velmi podařených knih, které jsme měla to potěšení číst. Nehledě ukazuje lékařské prostředí z pohledu, kterému bych se jako zdravotnice sama ráda vyhnula, tedy prostředí válečné. Líbí se mi i proto, že dokazuje, že i podobné místo, které snadno člověku převrátí myšlení a pohled na svět, lze přežít pomocí humor. Přeju si ale, aby nikdo z nás nemusel projít ke změnám svého pohledu na svět za takových podmínek.

Belbo
23.03.2021

Co tady děláte? Lovíme mořský panny. A co s nimi budete dělat až je chytíte? Šukat, až z nich budou šupiny lítat.

aktijnov
18.03.2021 3 z 5

Jsem docela zklamaná. Jestli tvůrci seriálu jej vytvořili podle této předlohy, tak před nimi hluboce smekám.

BariEli
16.11.2020 5 z 5

Já se bavila. Už ani nepamatuju, kdy jsem se u čtení smála a tady bylo skutečně čemu. Doporučuji, je to báječný relax.

keiko33
05.10.2020 4 z 5

Stara dobra humorna klasika.

maximus13
19.08.2020 5 z 5

Opravdu velmi humorné čtení na pozadí děsivé války. Pozor liší se od známého seriálu MASH 4077. Tip na knihu do Čtenářské výzvy 2020.

MilanCFC
02.05.2020 5 z 5

Zcela a naprosto miluju jak filmy M*A*S*H, tak seriál, stejně tak postavu Hawkeye a jejího představitele Alana Aldu (to pak speciálně doporučuji jeho tři knihy). A tak jsem pochopitelně sáhl také po knížce, abych věděl, "jak to vlastně bylo doopravdy". A nemám co vytknout. Pobavil jsem se, přidal si další příběhy a intriky hlavních hrdinů do pomyslné sbírky, zafandil si během takticky zajímavého fotbalového zápasu, "zažil" i úplnou cestu z války domů... Knížka rozhodně splnila očekávání.
A vlastně ano, jednu výtečku bych našel - počet stránek. Moc rád bych si přečetl i další a další kapitoly a autorovy zážitky.
A musím také říct, že se mi dost líbil překlad.

lifeoptimist
24.02.2020 3 z 5

No... některé dialogy byly vtipné, ale něco bylo šíleně popisované a pro mě nezáživné...takže střed

Veruci
07.02.2020 4 z 5

Seriál mám moc ráda a knížka byla prostě úžasná. Taková zpověď jak se pomocí smyslu pro humor se vším vyrovnat.
"...stejně si myslím, že nejste normální."
"To taky nejsem. Normální člověk by se tady z toho zbláznil."

monulam
07.02.2020 4 z 5

Ačkoliv komentáře zněly tak, že kniha nemá se seriálem mnoho společného mě to tak nepřipadalo, seriál je vylepšená a rozšířená verze knihy. Je jasné že kniha, která není moc obsáhlá, nemůže zachycovat tolik příběhů jako seriál, své oblíbené postavy i jejich typický smysl pro humor jsem v knize našla a je to pěkné odpočinkové čtení. Já tedy určitě doporučuji

Janadvorackova
22.09.2019 4 z 5

Jé, seriál jsem viděla xkrát. Některé nesmrtelné hlášky jsme normálně používali doma. Třeba když máma něco postavila na stůl, jsme se na to zahleděli a se slovy "to vypadá jako leteckej snímek džungle," se pustili do jídla :).
Máma věděla, tak nás ani moc nebila -:))).
"Kuní ksicht" byl jeden náš soused :).

Knihu jsem poslouchala.
Byla jiná. Méně vtipná, ale přesto ano.
Méně známých hrdinů, přesto dost.
Někteří noví, což celek hodně ozvláštnilo.
A na to, jak byla krátká, příběhově uspokojila.

Mart_30
20.05.2019 5 z 5

Kniha je skvělá četl jsem ji několikrát a pořád sem se u ní bavil. Kniha se akorát nesmí přirovnat k seriálu nemá s ním nic moc společného byl podle ní natočen film z roku 1969 s Donaldem Sutherlandem. Jinak knihu vřele doporučuji.