Lži otců

Lži otců https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134470/bmid_lzi-otcu-uYi-134470.jpg 4 57 17

Norský bestsellerista v žánru thrillerů s mysteriózní zápletkou přichází tentokrát s rodovou ságou mapující historii čtyř generací mužů z fiktivního slavného norského rodu Scottů. Pradědeček Alexander přežije dvacet let na pustém ostrově v Tichomoří, napíše o tom knihu a ta ho okamžitě proslaví. Jeho syn William vydá v pozdním věku románovou trilogii a obdrží za ni Nobelovu cenu. Williamův potomek Carl Christian se stane uznávaným polárním badatelem a ekologickým vizionářem. A Victor, nejmladší z rodu Scottů, se rozhodne prorazit v literárním světě úspěšnou rodovou historií o slavných předcích, tím se jim vyrovnat a získat tak zpět dívku, která ho opustila… Ambiciźní, čtivý příběh o odhalování rodinných tajemství, o smělých plánech a životních lžích, o naplnění, rozpadech či absencích rodinných a milostných vztahů, o hledání pravdy a hořkém zklamání z jejího odhalení.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Fedrenes løgner , 2010

vasekv499
01.10.2020 5 z 5

Toma Egelanda mám načteného komplet. Ze severských autorů mi přijde nedoceněný. A tuhle knížku jsem zkousl už dvakrát. Nemám moc rád krátké věty, Hemingway mi tolik k srdci nepřirostl, ale tyhle nekompromisní superstrohé větičky, kdy autor v první osobě charakterizuje duševní rozpoložení hlavního hrdiny... Tohle je nejúdernější Tomova knížka.

BabaJaga11
08.07.2019 5 z 5

Poté, co jsem od autora přečetla knihu Srážci úmluvy, měla jsem dost vysoká očekávání. Během čtení prvních stránek, na nichž se seznamujeme s Victorem (který mně byl v úvodu příběhu spíše nesympatický), jsem si říkala, že toto asi bude výrazně slabší. Rodinka vypadala jako dokonalá, až tedy na Victora. Rozčilovalo mě, že neustále listuju v rodokmenu a že jsou tam uvedena jen data narození jednotlivých členů rodiny, nikoli úmrtí. Jenže to všechno má svůj smysl. Postupně jsem se do knihy "zakousla" a nemohla přestat číst.

Nakonec musím říct, že se mi kniha moc líbila a i když znovu ji asi číst nebudu, že si ji budu dlouho pamatovat. Mimo jiné jsem přemýšlela, jak moc naše životy ovlivňuje lež, co by se možná nikdy nestalo, kdyby různé důležité, doslova určující informace nebyly vylhané. A bohužel lži se nevyhýbají ani ve skutečném životě nikomu, včetně nositelů různých ocenění. Záleží nakonec na tom, jak s tím vším naložíme. I nečekané a nepříjemné zjištění nám může otevřít dveře k něčemu krásnému. Mrzelo mě, že Victor žádnou z těchto příležitostí nevyužil... ale autora za to nekárám, protože tak, jak ten příběh skončil, mi připadal uvěřitelnější... bohužel... i proto nakonec dávám pět hvězd.

Mufa
21.08.2017 3 z 5

První kniha severského autora a podobného žánru. Nebylo to nejhorší, jen jsem si občas musela znovu prohlédnout rodokmen, protože jsem nevěděla, kdo je kdo, kdo co provedl a čí to byl vlastně otec a nevlastní syn.

takana
10.08.2017 2 z 5

Jedna z nejhorších knih od Egelanda.

Aroucaria
19.01.2017 3 z 5

Začátek odstartoval ve svižném a úderném tempu. A to se postupem času vytrácelo až bylo nahrazeno chaotičností a doplácáním "dovětků". Dvě třetiny knihy byly fajn. "Prokletí" rodu ve ztrácení mužů bylo vskutku zajímavé a putování světem mohlo dopomoct k atraktivnějšímu čtení. Ale bohužel....

likaf
23.12.2016 odpad!

Nemohla jsem se začíst. Nějak mě nebavil příběh, styl napsání, hlavní postava...nakonec jsem ji v 3/4 odložila. Snad se k ní někdy ještě vrátím. A nebo ne...

Endy17
09.04.2016 3 z 5

Nebylo to úplně lehké čtení. Velmi zajímavý příběh a autorovu přesvědčivou fabulaci bohužel nejde zhltnout jedním dechem. Alespoň mně se to nepodařilo.

zylla
02.01.2016 4 z 5

To byla opravdu velká spousta lží na jeden dlouhý příběh. Občas jsem se v těch generacích trochu ztrácela ale vždy jen na chvíli, otcův konec mě zamrzel

Danuše7
18.11.2015

Kniha se četla dobře' a měla poněkud překvapivé rozuzlení.

Macek58
10.11.2015 4 z 5

Zajímavé čtení, úplně něco jiného než předchozí knihy. Pomalý začátek, rychlý konec.

Jana2424
15.09.2015 3 z 5

Pro mě zajímavá, čtivá knížka. Zpočátku mi trošku trvalo, než jsem se zorientovala, kdo je kdo... ale nakonec se podařilo. Knížka je plná zajímavých zápletek a zvratů.

Prostě-já
13.06.2015 3 z 5

Knížka je spíše oddechová, celkově se pěkně četla ale bohužel po tolika nových informacích jsem se časem začala ztrácet. Znovu číst nebudu, ale nelituju.

trudoš
06.06.2015 5 z 5

Přestože jsem věděl, že jde o fikci, jedno se autorovi musí nechat - dokáže být neuvěřitelně autentický. O to víc obdivuji, že i když na začátku románu prozradí, jak to s osudy jednotlivých aktérů bylo, tak stejně, když dojde na jejich podrobný popis, je to napínavé a běhá z toho mráz po zádech. Dějově skvěle vyvážené, kdy minulost střídá přítomnost, aniž by to udělalo příliš velké NHL v přehlednosti celé zápletky.
Tom Egeland zde působí dojmem ostříleného stylisty, kdy dokáže měnit charakter vyprávění lusknutím prstů. A tak nakonec dokážu vytknout pouze slabší finále, jehož pointu drobet vyzrazuje už samotný název. Jinak ale bezvadné. Jako malé bezvýznamné plus oceňuji, jak jsou do příběhu vtipně zakomponovány významné události 20. století, které, kromě toho že ovlivnili celý svět, změnily životy především jednotlivcům.

ladyfromskye
08.11.2014 3 z 5

Pro mě nakonec velké zklamání. I když jsem již od počátku věděla, že knížku znovu číst nebudu, doufala jsem, že si ji užiju. Už v půlce knížky mě ale začaly přepadat nápady, jak román vylepšit (což, kdybych měla jen ždibec odvahy, by asi vedlo k tomu, že bych ho snad nakonec začala sama pro sebe přepisovat). A nakonec jsem posledních asi 150 stran vyloženě protrpěla. Co mi na románu vadilo nejvíc? Nesrovnalosti psychologického rázu vedoucí ke špatné charakteristice postav, různá klišé, která s narůstajícím počtem začala být až směšná, a absence pointy (v příběhu Victora), která nejenže byla mnou očekávaná, ale řekla bych, že v tomto případě taky nutná (Za pointu nepovažuji Victorovu nemožnost najít si po Nině novou partnerku a tím vlastně vhodně zabránit zrození dalších nespolehlivých otců-lhářů.). Příběh měl v sobě mnohem více potenciálu, který, kdyby byl využit, vytvořil by naprosto úžasnou knížku, kterou bych nejspíš přečetla několikrát za sebou. Nad autorovým dílem přesto zatím hůl nelomím. Určitě vyzkouším i jeho thrillery s mysteriózní zápletkou. Doufám, že budou mnohem lepší než tento román, o kterém bych řekla, že byl pro autora možná příliš velkým soustem.

MagdaS
09.02.2014 5 z 5

Úplně něco jiného než předchozí knihy, ale i tak jsem se nemohla odtrhnout. A ten nečekaný konec, kdy je najednou všechno jinak - hluboká poklona panu Egelandovi. Další jeho knihy už v mé knihovně nesmí chybět.

kuky921
03.10.2013 4 z 5

Velmi zajímavá knížka, hlavně závěr, kdy se čtenář dozví, že nic není, jak se na počátku zdá.
Pěkné čtení.

BooksLucyKing
08.06.2013 5 z 5

Pozoruhodný příběh o čtyřech generacích mužů jednoho rodu. Tom Egeland mě opět nezklamal. Hlavní vypravěc Victor, ten nejmladší, se snaží napsat knihu o svých předcích a během svého pátrání se dostane napříč celou zeměkoulí a postupně odhaluje, co se ve skutečnosti stalo s jeho otcem,dědečkem a pradědečkem a zároveň nám do toho odhaluje svůj vlastní život. Victor je rebel, který rád použije ironii ve svých slovech a vše vám podává tak přímým stylem, že vás prostě vtáhne do příběhu. Kniha je psaná formou většinou kratší kapitol a je rozdělena do několika části, podle toho o kterého člena rodiny zrovna jde. Objevuje se zde forma normálního vyprávění Victora, do toho se zde objevují přímé zápisy z deníků jeho předků, občas staré dopisy, novinové články. Prostě zde nemáte šanci se začít nudit. Pět hvězdiček!