Arkwright integral

Ve svých dvou arkwrightovských románech spojuje Talbot science fiction, steampunk i fantasy do jednoho neuvěřitelného celku, doplněného dechberoucí kresbou. V první knize je cestovatel mezi paralelními světy, agent světa Para 00-00-00, člověk bez minulosti, Luther Arkwright vyslán, aby ve světě Para 00-72-87 vytvořil vhodné podmínky pro zákrok Rozkolníků a umožnil tak vystopování jejich základny. Ale nic není takové, jak se na první pohled může zdát. Děj Srdce Impéria se odehrává o dvacet tři let později. Princezna Viktorie má za sedm dní slavit narozeniny, a celé Britské impérium se chystá na velkolepé oslavy Dne vítězství. Začíná se však vynořovat spousta nezodpovězených otázek, například kam se poděl její otec Luther Arkwright?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/376871/arkwright-integral-Uxw-376871.jpg 4.712
Dobrodružné, Komiksy, Sci-fi
Vydáno · Comics Centrum

Arkwright integral · 2014

Kniha Arkwright integral

Hadati

Jedná se o těžkou četbu, a nemyslím tím jen samotnou váhu komiksu. Kniha se dělí prakticky na dva dlouhé komiksové příběhy. První je v černobílé verzi a týká se přímo Luthera Arkwrighta, který dokáže cestovat mezi alternativními verzemi vesmíru. A od počátku bojuje proti jakémusi zlu, které se rozpíná napříč všemi paralerními světy. Kresba, přestože černobílá, je často dost detailní. Potíž je ale v tom, že je nesnadné se na první přečtení dostatečně orientovat v příběhu a autor nedává čtenářům nic zadarmo, takže se musíte zamýšlet i nad drobnostmi, abyste odhalili některé odkazy. Kupříkladu, proč místo USA se používá zkratka UCA, nebo co je zač ta dvorní dáma, kterou vám později představí jako Dianu Spencerovou. Příběh mě ale nezaujal natolik, abych si to chtěl přečíst i podruhé, takže věřím, že mi spousta odkazů zůstane ukryta. Prvnímu příběhu bych tedy dal tak 70 %.

Druhý příběh je již kolorovaný, živější, svižnější akčnější a zajímavější, kdy tentokrát se odvíjí kolem dcery Luthera Arkwrighta, kdy paralelní světy jsou zde zcela podružným tématem. Příběh není nijak spletitý a dá se v něm dobře orientovat, což považuji za velký klad oproti prvnímu příběhu. Talbot zde předvádí, že se vypracoval ve zkušeného vypravěče.

Zbytek komiksové knihy pak zabírá nepřeberné množství příloh, které potěší fanoušky Luthera Arkwrighta. Ostatní je spíše prolistují.

Terva

1984....Hyde Park, tedy jeden z nich....
Záleží na místě.....
Na variantě.....
Na alternativě.....
Na paralele.

PARA 00-00-01 KNIHA PRVNÍ, DOBRODRUŽSTVÍ LUTHERA ARKWRIGHTA
PARA 00-00-02 KNIHA DRUHÁ, SRDCE IMPÉRIA
Při rozbalování knihy jsem si všiml, že má dvě látkové záložky.

PARA 00-00-00, LONDÝN, 09:00 (08:00 GMT)
Jsem velmi potěšen, že se Comics Centrum rozhodlo po deseti letech vydat obě tyto knihy a jako bonus je spojit do jednoho obřího svazku. Neváhal jsem ani chvilku a knihu si zakoupil. Kdysi jsem měl první knihu, Dobrodružství Luthera Arkwrighta zapůjčenu. Četl jsem, ale nějak mě to moc nešlo. Ztrácel jsem se v paralelách a různých časech. Ne jinak tomu je i dnes. Ale snažil jsem se pečlivě číst a u některých pasáží jsem se zdržel i déle. To vše pro vstřebání a pochopení. Opět však musím přiznat, že určitý zmatek jsem v tom měl. Obrovským plusem tak určitě je, že se Comics Centrum snažilo stránky zpřehlednit, vyretušovat a více zvýraznit, než tomu bylo v samostatném svazku.

Citáít: Přední povinností každé neprovdané dcery jest ztloustnout.

PARA 00-72-87, LONDÝN, CHEAPSIDE, TŘI DNY DO KATAKLYZMATU
O to více jsem se těšil na knihu druhou Srdce Impéria. Její barevnost totiž vymazala ten černobílý chaos, jakoby po houbičkám nakreslený příběh. Barevná kniha má více tichých a uměleckých zákoutí, není tak nepřehledná a některé barevné kresby jsou prostě úchvatné. Přeskakování je jen symbolické, vše základní se ve své podstatě odehrává v PARA 00-72-87 LONDÝN. Nutno však přiznat, že oba příběhy jsem si neskonale užil. A pokud chcete vědět více, podívejte se na komentáře u knih samostatných. Najdete je v sekci knihy u mistra Briana Talbota na jeho profilu.

Malá ochutnávka:
PARA 00-72-87 ARKWRIGHTOVO MAUZOLEUM ČTYŘICET ČTYŘI HODIN DO KATAKLYZMATU.
Velký Luthere Arkwrighte! Udělali z tebe mučedníka, legendu, dokonce tvrdí, že se v Anglii znovu zjevíš v hodině nouze nejvyšší, jako samotný Drake či Artuš......

PARA 00-72-87 WITHERSLACK HALL, ČTYŘICET JEDNA HODINA DO KATAKLIZMATU
Vždycky, když začnu doma v křesle číst komiks, vyberu nejdříve hudební doprovod. Musí to být cizina, České texty vnímám a pak se špatně čte. Před započetím čtení tohoto dobrodružství jsem chvilku popřemýšlel, co by se k tomu vlastně hodilo nejvíc, ale neznal jsem obsah této knihy a pořádně jsem ani nevěděl, do čeho jdu...no a tak jsem vybral jako hudební doprovod skupinu Running Wild. Jejich pirátský metal a cestování světem se asi tak nejvíc tématicky k příběhu hodí.

Citát: Nalijte královně absint.

PARA 02-91-46 NOVÉ BANGALÚRU, NÁBŘEŽÍ TEMŽE, 8 HODIN DO KATAKLYSMATU
Konec byl strhující, napínavý a velmi krvavý. Rychlost, jakou se vše blíží ke kataklyzmatu vám způsobí závrať. Co strana, to jiný děj a jiná realita a vše se sejde v 00.
A kdo toho ještě nemá dost, čeká ho bohatý bonus na konci knihy. Arkwrightologie obsahuje přehled Arkwrightovské kosmologie, můžete zjistit více o Okťobrjaně, pokocháte se obrazem Bitvy o Londýn, také je tu Galerie obálek, která už dnes nesmí chybět v žádném komiksu a mnoho dalších informací. Užívejte.

Citát: Lidstvo se bude šířit Vesmírem jako virus. Stejně jako jsme se rozmnožili na Zemi a zpustošili ji.

PARA 00-00-00 KOMPLEX WOTAN, RUTHERFORDSKÉ KŘÍDLO, 27 MINUT....
ZAJÍMAVOST: Příběhy Luthera Arkwrighta bývají mnohými považována za vůbec první britský grafický román. Dokonce první povídka vyšla v roce 1978, ve stejném měsíci toho roku vyšel vůbec první grafický román v USA.

risha03

Dobře. Četl jsem poprvé a hned naráz oba díly v této edici. Nebudu tedy hodnotit kvalitu kolosální knihy, která je (jak je zvykem) v té největší kvalitě, tak jak to známe od CC, u kterých je prostě vidět, že jim záleží na komiksech a na nás čtenářích.

Rád bych okomentoval dva díly komiksu. Komentáře zde moc často nedávám, jen u věcí, které ve mně něco zanechají.

První díl mě ihned uchvátil svojí malbou. Něco takto nádherného se prostě nevidí v komiksech moc často. Okamžitě jsem se do kreseb zamiloval. Příběh už byl horší. Ztrácel jsem se. Nechápal ho. A to do tak velké míry, že jsem byl pln rozpaků. A to jsem zvyklí na poměrně náročné komiksy, miluji Neila Gaimana a jeho Sandmana (A vlastně cokoli od něj), Careyho a jeho Lucifera, Alana Moora. Věděl jsem, že tohle má být náročná kniha taktéž a právě proto jsem se na ni velice těšil, je to něco co mám rád. Nejvíce mě na této literatuře baví ta spletitost, nejednoznačnost, to že člověk musí pozorně vnímat každé slovo aby to pochopil. Přesně to miluji na výše uvedených autorech.
No, ale asi po třetině knihy Arkwright Intgral jsem byl stále rozpačitý, protože tohle byl jiný level.

A pak to přišlo. A já se zamiloval. Postupně se děj odhaloval, začalo vše do sebe zapadat a já začal chápat. Už jsem se nemohl odtrhnout. Přesně jak má být, čtenář netuší netuší a najednou ho strhne poznání a už čte jedním dechem. Nakonec se dostaví katarze. Vše dopadne jak má, čtenář je uspokojen z vysvětlením.

A právě díky tomuto jevu je to neuvěřitelná kniha. Už nevím kde jsem to slyšel, myslím že v F. L. Věk, kde stálo, že čtenář při čtení nemá vše hned pochopit. Že pravá krása je v odhalení, to že se nad knihou může zamyslet. Ten nejlepší pocit, který čtenář může zažít je ten, že nad knihou může přemýšlet, co tím kdo chtěl vyjádřit a nakonec pochopí. Proto první díl 5/5.

Druhý díl nastartoval ve velké parádě. Oproti prvnímu dílu mě hned kresba neuchvátila, respektive byla zjednodušena. Ovšem i zde je nakonec tolik kreseb s neuvěřitelnou úrovní detailů, která spolu s krásnou barevností čtenáře dostane.
Příběh je oproti prvnímu dílu o poznání jednodušší. Člověk se už ve všem vyzná a jen sleduje úžasný příběh. Přečetl jsem ho naráz. Každou stranu jsem nedočkavě obracel.....

Neuvěřitelný počin. Toto dílo bude patřit mezi ty nejlepší komiksy, které jsem kdy četl.. Zařazeno vedle Sandmana, Lucifera, Zámek a klíč a další knihy, co které ve mně vzbudily hluboký dojem.

FireOfFilth
16.07.2018

Luxusní obří vydání, které obsahující dvě knihy a spousta bonusů.
První kniha, Dobrodružství Luthera Arkwrighta je úžasně nakreslený komiks, který je pouze černobílý, ale hra stínů a celková kompozice jednotlivých panelů je dechberoucí. Samotný příběh je dost náročný na pochopení a celkové zorientování se. K lepšímu celkovému zážitku je dobré si přečíst jednu část v bonusech, kde jsou vysvětleny určitá fakta.
Druhá část Srdce impéria je plně v barvě, bohužel už se mi to tolik nelíbilo jak vizuál tak i příběh mě tolik nebral.
Celkově určitě stojí tato kniha za přečtení, přesto z ní nejsem tak unešen jak bych asi měl být.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

grafický román

Bryan Talbot