Lunapark

Lunapark https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176588/bmid_lunapark-176588.jpg 4 1581 309

Píše se rok 1973 a jsme v zábavním parku na malém městě v Severní Karolíně. Devin Jones, vysokoškolák s literárními ambicemi a čerstvě zlomeným srdcem, se rozhodne pracovat přes léto u kolotočů. Najde si mezi světskými nové přátele, kteří ho nakonec přijmou mezi sebe, zachrání jednomu děvčeti život, spřátelí se s umírajícím chlapcem a zamiluje se do jeho krásné matky. První polovina příběhu je milá a nostalgická, ale už zde se jako spodní proud táhnou zlověstná znamení. Devin se dozví nejen to, jak se obsluhuje kolotoč, ale i to, že ve Strašidelném zámku byla před čtyřmi lety zavražděna dívka, jejíž vrah nebyl dopaden a dívčin duch se lunaparkem stále potuluje…... celý text

Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Joyland , 2013

Erutan
08.09.2020 5 z 5

Nádherný příběh. Nemám slov.)

n.ezn.amy
20.07.2020 4 z 5

Výborná duchařská kniha, kdy hlavní hrdina začne brigádně pracovat v Lunaparku a nejde zde přátelé a seznámí se s umírajícím chlapcem a jeho krásnou matkou. Ale ne vše je zalité sluncem a tohle není romantická kniha, neboť ve strašidelném zámku se objevuje duch zavražděné dívky, jejíž vrah nebyl nikdy dopaden. King umí skvěle navodit atmosféru malého města a i prostředí světských. A co mě hodně na jeho románech baví, jak dokáže člověka vtáhnout do děje a i když nezažil 70. léta, tak je prostě vidí v živých obrazech.

Sammy.Boy
15.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha psaná srdcem, podaná způsobem, kdy si přijdou na své snad všechny věkové kategorie. V tak úsporném rozsahu (pouhých 204 stránek) se "Králi" podařilo obsáhnout vše, co čtenář očekává - humorné pasáže, detektivní zápletku opředenou mysteriózní atmosférou a samozřejmě i romantickou linku. Kdo by nechtěl ve svých jedenadvaceti letech zažít podobně vzrušující etapu života jako hrdina tohoto poutavého nostalgického příběhu a navštívit pověstný LUNAPARK?

sedw
26.05.2020 5 z 5

Nečekal bych, že to u Kinga někdy řeknu, ale tento příběh byl krásný. Ne moc horor, spíš velmi čtivě zachycená nostalgie. Mám rád zábavní parky a díky této knize jsem měl opravdu pocit, jako bych v jednom byl a dýchala na mě atmosféra doby, ve které se příběh odehrával.

Dimas
26.04.2020 4 z 5

Krásný a čtivý příběh; trocha tajemna i napětí, ale hlavně žádný zelený monstrum a hektolitry krve! Takovýho Kinga si užívám...

michal3736
19.04.2020 3 z 5

Trošku slabší Kingovka, ve finále toho strašidelna bylo málo, ale za to prostředí Lunaparku bylo popsáno skvěle...Líbilo se mi to, ale zas až tolik ne.

Eeve
30.03.2020 4 z 5

Kto očakával typický Kingovský vypiplaný zaujímavý prepracovaný nezabudnuteľný horor, bude zrejme trochu sklamaný. Ono to síce vypiplaný-zaujímavý-prepracovaný-nezabudnuteľný príbeh je, ale horor nie :) Čo však knihe neuberá na kvalite, Kingov štýl je tu nezameniteľný, ponoríme sa do života a jazyka kolotočiarov, a nechce sa nám z neho napokon odísť. Príbeh odsýpa, no varujem, napínavý je jedine koniec - tu o napínavosť ani tak nejde. Ide o krásne vystavaný, uveriteľný, a takmer úplne realisticky vytvorený svet, v ktorom hlavná postava, Devin Jones, prežíva niekoľko mesiacov svojej mladosti a naberá životné skúsenosti nielen v pracovnom, študentskom, ale aj milostnom živote, popretkávanom miernou fantasy zápletkou, ale je to len tak naozaj mierne pokorenené :) Tak akurát, viac by mi tu zrejme až vadilo, nezapadalo by to do konceptu.
Ani ducharinky si tu neužijete veľa - sú to skôr len minimálne vedľajšie postavy, takmer ani to nie - ale ani o nich tu nejde. Kniha dokonca nemá ani klasické kapitoly - príbeh pokračuje ďalej a ďalej, a je rozdelený len odsekmi. Takže sa vám vlastne od príbehu nechce odtrhnúť o to viac :) Čo jemne zamrzelo, je len takmer od začiatku očividný hlavný "padouch". No neviem ako ostatní, no ja som mala podozrenie hneď, a vyjavilo sa ako správne.
Každopádne určite knihu radím nezavrhovať, len k nej nepristupovať s tým, že ááá opäť poriadny horor od Kinga, ale s otvorenou mysľou, a užívať si každú jednu atrakciu Joylandu, a každý jeden myšlienkový pochod Devina :) Užijete si to potom minimálne tak, ako ja.

Atekram
28.03.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, je krátká, poetická, nostalgická a přesto kingovská. Není to žádné jeho těžké mysteriózní dílo, ale čtivý napínavý duchařský příběh. Bavila jsem se :).

Enforcer
11.03.2020 3 z 5

Dle mého názoru jeden z těch slabších Kingů. Kniha nenabízí nic, co by čtenář od autora již někdy dříve nečetl.

klaraj093
09.03.2020 5 z 5

Miláček King.. Jedna z jeho nenáročných jednohubek, ty miluju.. Příběh je super, čtivý, napínavý.. Za mě super!

veronika8042
03.03.2020 3 z 5

Kniha byla přečtená za 2 dny. Píše velmi čtivě, ikdyž obsah této knihy nebyl úplně to pravé. Pořád jsem čekala, že tam bude něco strašidelného, ale nestalo se. Kladně hodnotím Kingův styl psaní, který umí popsat věci tak čtivě, ikdyž se v knize skoro nic neděje. Hodnotím jako slabší..

Greenfingers
03.03.2020 4 z 5

Atmosféra příběhu je pěkně hustá, dala by se snad krájet. Ačkoliv nejsem milovníkem kolotočů a jiných atrakcí, tentokráte jsem se s panem Kingem rád svezl. Kniha má spád a napětí, na což jsem si u mého oblíbeného autora již dávno zvykl.

Эva
20.02.2020 5 z 5

Stephen King patří k mým celoživotně nejoblíbenějším autorům. Už spoustu let se pravidelně snažím přečíst jeho kompletní dílo, což vzhledem k jeho literární plodnosti je velmi obtížné.
Vzhledem k tomu, že Kinga považuji za jednoho z nejlepších spisovatelů přelomu tisíciletí, je pro mě těžké hodnotit jeho díla, protože je vlastně považuji za dokonalé... Miluji jeho příběhy, i zdánlivě jednoduché jako tento. Je to Mistr atmosféry a psychologie postav. I když Lunapark není jeho klasický horor, duchařská zápletka ve mně vzbuzovala strach a King opět dokázal nabudit hutnou atmosféru.
Vlastně se jedná o jednoduchý příběh mladíka se zlomeným srdcem, ale King ho stejně jako své další knihy povýší na úplně jiný level. Protože je to prostě King...

Awča
13.02.2020 5 z 5

Knihu resp. autora jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě. Moc se mi do ní nechtělo, od Mistra jsem zatím četla pouze Řbitov zvířátek, který byl super, ale poměrně drásavý. Ovšem Lunapark byl pravý opak, pohlazení po duši. Žádný horor nebo napínavá překombinovaná detektivka. Prostě letní příběh mladého kluka s jednou záhadou k vyřešení. Četla se úplně sama. Obálka je krásná, ale trochu zavádějící.

prelude
03.02.2020 4 z 5

Žádne zásadní dílo.Má však v sobě něco kouzelného a ta atmosféra je jedinečná starý dobrý King

RendyaDav
13.01.2020 4 z 5

Taky knížka ,která se četla sama...

Amolein
09.01.2020 3 z 5

Kniha je pro mě trochu zklamáním. Čekal jsem víc, čekal jsem napětí, hrůzu nahánějící mráz na zádech nebo aspoň nějaké záhadno, mysteriózno. Dostal jsem jen slabý odvar toho všeho. Trochu záhadné to je, trochu děsu se tam také objeví, ale asi to nikoho úplně nenadchne.

Příběh mi nepřišel vůbec zajímavý, navíc není vyprávěn souvisle ale v útržcích (vzpomínkách) a to velmi krátkých. Až v druhé polovině knihy jsou jednotlivé části trochu delší, takže jsem se do nich mohl více ponořit. Je to ale pan King, který je mistrem vypravěčem, takže i možná nudný příběh se vám bude číst velmi dobře.

Více než příběh mě zaujaly postavy. Hlavní hrdina Devin ale i další postavy mají v knize velmi dobře prokreslenou psychologii a pro mě to byly postavy velmi zajímavé. Právě proto je škoda, že jsem se o nich dozvěděl jen velmi málo.

To, co autor knihy asi považoval za jádro svého příběhu, tedy záhadu zavražděné dívky v Domě hrůzy, příliš nefunguje. Na mě mnohem více zapůsobily osudy jiných postav. Například mnohem více lítosti ve mě vzbuzoval malý chlapec se svou matkou nebo tragické osudy Devinových přátel.

Vlk.kh
19.12.2019 3 z 5

Horor to tedy rozhodně není, jak už tu bylo napsáno. Ale příběh je to pěkný, taková příjemná oddechovka a rozhodně lepší, než některé Kingovy špalky z poslední doby v rozsahu x - set stránek a pokoušející se o hororovou atmosféru, které ale vůbec nefungují a člověk je vyloženě unavený, když se tím prokouše. Tohle bylo takové lehké, příjemné počtení, ač se rozhodně nejedná o "klasickou Kingovku"

petrarka72
03.11.2019 4 z 5

Ani horor, ani detektivka - prostě příběh iniciace jednoho kluka a o tom, že co zaseješ, to sklidíš, s atmosférou... a ano, hororovými a detektivními prvky. Docenila jsem až při druhém čtení, poprvé jsem si říkala takřka na každé straně "Kingu, Kingu, tohle jsi použil už minimálně třikrát" - ale jako oddechovka s přídavkem pozitivních emocí Lunapark funguje.

Gordonlord
19.09.2019 3 z 5

Kdyby tohle napsal kdokoliv jiný, byl by to naprostý odpad.

Ale King tomu dal opět hlubokou a poutavou psychologii postav, otisk svého typického rukopisu a pár nadčasových drobností, na které člověk nikdy nezapomene ("Křapíci", "přeskalhotovka", a jiné obskuritky, které se vám navěky zaříznou z nějakého důvodu do hlavy) . Navíc průběh vztahu hlavního hrdiny k jeho vysněné lásce na začátku knihy patří k těm zajímavějším událostem příběhu.

Dál už je to vcelku o ničem. Nudná lunaparková šeď, kterou nevytrhne ani docela ploché vyšetřování staré vraždy ke konci knihy. Ale výše zmíněná pozitiva plus samozřejmě typická a dokonce i za těchto okolností nějakým způsobem poutavá Kingova spisovatelská patina to celé v mých očích posouvá na tři hvězdičky.