Luk královny Dorotky

Koupit

Šest rozmarných milostných příběhů zdůrazňuje Vančurovo mistrovské vypravěčství.

7. vydání, v nakladatelství Československý spisovatel 3. vydání.
Bezplatná knižní prémie edice KLÍČ za rok 1982.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22808/luk-kralovny-dorotky-22808.jpg 434
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Luk královny Dorotky

Lenka4
08.07.2019

Archaický styl vyprávění příliš nesouzní s dobou děje povídek. Nicméně jsou tematicky nápadité a obsahují řadu vtipných slovních obratů. A navzdory vesměs truchlivým osudům jejich hrdinů se jedná o úsměvnou četbu.

holkaslebkou
25.08.2017

Ja Vancurovi asi nikdy neprijdu na chut... Kazdou vetu abych si cetla petkrat, to me bohuzel nebere. Takze nedocteno.

zlovlk
29.01.2017

Vančura též zde prokazuje, že patří k oněm vpravdě nepohanitelným ozbrojencům, kteří, opásavše se šamšírem řeči české a dadouce do kolbišť literárních, švihají své rány po způsobu knechtů nejpověstnějších. Ubozí čtenářští ulekanci neschopní sáhnutí po knize příčinou strachu z nesrozumitelných vět však mohou zde svůj děs zatlačiti hloub do duše mezi děsy noční a úzkosti všednodenní a radostně plenit, co Vančura naplodil. Neboť Dorotka řadí se v díle jeho k výkvětům nejsrozumitelnějším! Jongléřství stylové poněkud je potlačeno a pojí se v těchto šesti kratších prózách s divuhodnými studiemi povah lidiček potulných i měštěnínských, venkoncem tragických, oslazených směšností a milenectvím. Při průchodu tímto jazyka okrskem chrámovým pocítil jsem nejvyšší slast u vyprávění o krásném cikánu Cypriánovi, jenž opanovává čtvrtou z povídek; každá z oné krásné šestice jest však malou perlou, arci tvaru nepravidelného!
Nuže, kdo jsi byl schopen učísti tento komentář a znechucení nezrůznilo u toho počinu tvé rysy, ty se do "Dorotky" chutě pusť - nebude to jistě zamotanější psaní, ba naopak.

Damato
28.01.2017

Pohodové,odpočinkové čtení,kdy nemusíte moc přemýšlet.Z počátku čtení jsem se totiž obávala tragičnosti ,jako třeba u Markéty Lazarové,ale tohle čtení bylo fakt na pohodu.

Továrna
08.10.2015

Miluji český jazyk Vladislava Vančury. Tak košatý a vznešený, plný starších tvarů a přechodníků... A to mě právě baví. Můžu si obohatit slovní zásobu své rodné řeči.
Karla Čapka a Vladislava Vančuru nečtu jen pro jejich samotné příběhy a sdělení, ale také díky jejich vytříbenému, neodolatelnému, líbeznému a bohužel už nikdy neopakovatelnému českému jazyku, s kterým psali své knihy.

Tyto povídky jsou opravdu rozmarné, jsou hravé, veselé, ale hlavně hezké. Moc se mi líbily.

V zámku a v podzámčí
V zámku a v podzámčí