Luisa a Lotka

Luisa a Lotka https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3540/luisa-a-lotka-3540.jpg 5 827 128

Veselý, nevšední příběh dvou devítiletých dívek Luisy a Lotky, které se náhodně poznají o prázdninách na táboře a spiklenecky se hned dohodnou na záměně. Luisa a Lotka jsou dvojčata, která žila po rozvodu rodičů odděleně, a teď se rozhodly vzít osud do svých rukou. Každá tedy odjíždí k druhému rodiči s nadějí na jejich smíření, a z toho vzejdou humorné a spletité situace. Luisa a Lotka jsou sice stejná děvčata, ale přece jen tak jiná. Oblíbená knížka mnoha čtenářek byla pro svou nápaditost, vtip i nestárnoucí námět několikrát zfilmována.... celý text

Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Das doppelte Lottchen , 1949

RADOST
RADOST
26.11.2020 5 z 5

To byla zábavná a poutavá knížka, několikrát jsem se k ní vracela. Moc se mi líbila.

Louisareading
Louisareading
20.11.2020 5 z 5

Nejkrásnější a nejzábavnější kniha pro děti, kterou jsem kdy četla, ano, je to o vkusu a ano - je potřeba si odmyslet ty ohavné české ilustrace. :-)

Monika1717
Monika1717
13.08.2020 5 z 5

Čteme velmi často ve škole a potom si pouštíme film. Kniha je velmi poutavě napsaná, je plná rodičovské a sesterské lásky. Holky se potkaly na táboře, nejdřív mezi nimi byla trochu rivalita, potom se rozhodly, ze dají rodiče zase dohromady. Vyměnily se a otec s matkou se nestačili divit. Holky byly stejné a přece každá jiná.

kapr
kapr
31.07.2020 5 z 5

1978, Albatros (ČR)
Nedávno se mi dostala do ruky tato tenká knížka, navíc v dost bídném stavu. Asi bych ji tam nechal ležet, ale poslední dobou se zaměřuji na dětskou literaturu pro cca desetileté, jako vhodnou pro výuku, případně zopakování cizích jazyků. A vůbec jsem nelitoval.
Krásný, řekl bych přímo očišťující příběh. Samozřejmě jsem viděl toto téma ve filmovém zpracování, a líbilo se mi.
Kniha je ale určitě o mnoho lepší, byť pár výtek by se, tak jako vždy a všude našlo.
Především by mne zajímalo, zda jde skutečně o původní příběh, což předpokládám, nebo zdali by někdo z dalších čtenářů přeci jenom věděl o nějakých, byť tematicky třeba i vzdálených předobrazech, ve kterých mohl pan Kästner najít inspiraci. V tom případě prosím o SZ. Děkuji.
Původně, ve věku, kdy se podobné knížky čtou především, jsem zřejmě knížku zařadil jako "je to jen pro holky", a ponechal v knihovně ležet bez zájmu.
O té doby se především pan Kästner stal mým oblíbeným autorem. Po roce 1989 se můj zájem o jazyky rozšířil o základní turistickou němčinu, kterou jsem už do jisté, nezbytné míry již ovládal. V té době jsem navíc získal inspiraci při sledování filmů na německé televizi. V posledních letech jsem pak objevil i cestu k cizím jazykům prostřednictvím dětských knížek, které se pokouším slabikovat v originále.
Knížku pokládám za jednu z nejlepších pro věk kolem deseti let. Pro mnohé, kteří řeší podobné problémy, byť některé jsou zde opravdu jen lehounce naťuknuté, přináší jemná, nenásilná upozornění, která mohou vhodným způsobem ovlivnit doposud tvárný charakter.
U knížky se mnohokrát dobře zasmějete, a rádi se k ní třeba i vrátíte, zvláště v nějaké situaci, kdy budete mít potřebu uvolnit se a zadívat na mnohdy černý svět trošku veselejšíma očima.

Knihomolka506
Knihomolka506
18.07.2020 5 z 5

"Z doby kamenné "
Dvojčat je dnes všude hodně. Tento příběh je právě o jedněch z nich. Malá, nepřesná, ale přesto strašně chytrá :)

anna.zahy
anna.zahy
27.06.2020 5 z 5

Je to o tom, že se náhodně Luisa a Lotka potkaly na táboře. A je to mezi nejlepšími knížkami, co jsem kdy četla. Dávám tomu první místo s Dětmi z Bullerbynu.

freejazz
freejazz
30.05.2020 5 z 5

keď som ju čítal, nepochválil som sa kamarátom. frčali mayovky, ktoré mňa nikdy neoslovili, mám doteraz radšej príbehy s reálnym pozadím, nie rozprávky a už vôbec nie fantasy. knihu som si dokonca vtedy kúpil a dnes je v obecnej knižnici a viem, že už ju pár detí čítalo a všetkým sa páčila.

wotana
wotana
26.05.2020 5 z 5

Jéééé, když jsem ji tady objevila, hned jsem si vybavila dětství :-) Krásná knížka, škoda že už ji nemám doma.

Katka2382
Katka2382
21.05.2020 5 z 5

Krásná a milá knížka.

jednorozka
jednorozka
16.04.2020 5 z 5

Tehdy povinna skolni cetba, ale libila se mi moc. Klidne bych si ji precetla znova.

Jossie
Jossie
26.02.2020

Škoda, že se tahle kniha ke mně nedostala, když jsem byla malá, ani po tolika letech nezestárla, skvělé čtení.

Alseri
Alseri
12.02.2020 5 z 5

Skvelý príbeh a zápletka. Navyše sa mi páčili obe hlavné hrdinky, s ktorými som sa ako malá okamžite stotožnila. Bola som odvážna a hravá Lujza, ale aj poriadna Lotka. Napokon, myslím si, že tento rozmer je prirodzený mnohým malým dievčatám. Knihu som čítala mnohokrát ešte ako dieťa. Rovnako ma očaril aj film z 50. rokov. A keďže vkus sa mi počas života veľmi nemení, určite hodnotím najvyšším počtom bodov.

Znedla
Znedla
26.12.2019 5 z 5

Příběh o jednom náhodném prázdninovém setkání Luisy a Lotky, které zjistí, že jsou rozdělená dvojčata. A protože chtějí poznat i druhého rodiče po skončení tábora se vymění...

Vzala jsem si jako čtení do nemocnice a tak přečteno za jeden den. Velmi milá kniha.

Mateo67
Mateo67
24.12.2019 5 z 5

Nádhera. Stejně úžasný zážitek jako v dětství. A přece jiný. Tentokrát vnímáno očima matky a ne dítěte. Kniha v sobě skrývá mnohem víc, než by se na první přečtení mohlo zdát. Nejde jinak než plných pět*.

anežkak.
anežkak.
10.11.2019 5 z 5

Mám tuhle knížku moc ráda, je to hezký a vtipný příběh

Taralcielle
Taralcielle
28.08.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla snad stokrát :) Moje oblíbená kniha z dětství, nesmrtelný příběh rozdělených dvojčat s dobrým koncem. Opravdu zábavné a pohodové počtení.

deedulka
deedulka
16.06.2019 4 z 5

Nesmrtelná kniha z mého dětství, kterou jsem četla na základní škole. Pěkný příběh o dvou mladých slečnách, které se náhodou setkají a odhalí něco ze své minulosti. Rozhodnou se proto svým rodičům připravit malé překvapení.

Byxy123
Byxy123
09.04.2019 5 z 5

K této knize se každý rok velmi ráda vracím. Poprvé jsem ji četla ve škole, v rámci třídního čtení a od té doby je jedna z mých nejoblíbenějších. Jedná se o pohodové čtení, u kterého nemusíte až tak moc myslet (jedině, když si ujasňujete kdo je kdo a kde). :D
Určitě doporučuji dětem, ale samozřejmě i dospělým. Myslím, že je v ní spoustu dobrých postřehů, které se dají použít v jakékoliv době. :)

JancaMia
JancaMia
27.03.2019 4 z 5

po letech a stejně se četlo s nadšením jako kdysi ..

Šárkaxx
Šárkaxx
10.03.2019

Přečteno asi 10x během mého dětství - úžasný příběh.