Luisa a Lotka

Luisa a Lotka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117055/luisa-a-lotka-117055.jpg 5 829 128

Veselý, nevšední příběh dvou devítiletých dívek Luisy a Lotky, které se náhodně poznají o prázdninách na táboře a spiklenecky se hned dohodnou na záměně. Luisa a Lotka jsou dvojčata, která žila po rozvodu rodičů odděleně, a teď se rozhodly vzít osud do svých rukou. Každá tedy odjíždí k druhému rodiči s nadějí na jejich smíření, a z toho vzejdou humorné a spletité situace. Luisa a Lotka jsou sice stejná děvčata, ale přece jen tak jiná Oblíbená knížka mnoha čtenářek byla pro svou nápaditost, vtip i nestárnoucí námět několikrát zfilmována.... celý text

Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Das doppelte Lottchen , 1949

Anavi8912
19.02.2024 4 z 5

Přečteno s dětmi v rámci mimočítankové četby. Za mě hezká milá knížka.

felixrr
28.10.2023 5 z 5

Asi jeden z mála případů, kdy je film (konkrétně znám ten z roku '98) o něco propracovanější než kniha. I v dospělosti se ale čte výborně a děj je dost nadčasový, takže stáří knihy vůbec nehraje roli.

85098211
12.09.2023 5 z 5

Kouzelná kniha, určená sice pro děti, ale klidně si ji může přečíst i dospělý, aniž by utrpěl újmu na zdraví :-))). Mně se do rukou dostala až nyní, kdy už nejsem v tom správném věku, ale vůbec mi to nevadilo. Autor napsal moc hezký příběh o dvou děvčatech, Luise a Lotce, které se náhodou setkávají o prázdninách na táboře a při té příležitosti zjistí, že jsou dvojčata. A rozhodnou se, že se vymění... Jak tohle všechno dopadne? To už neprozradím, knihu si přečtěte sami, podle mého názoru za to opravdu stojí ;-). Já sama jsem ráda, že nemám s rozvodem rodičů žádné zkušenosti a pevně doufám, že toho ušetřím i své děti... Kniha je možná (hlavně na dnešní dobu) trochu naivní, protože předpokládám, že ve skutečném životě by to takhle skoro pohádkově dopadnout nemohlo - bohužel. Ale přesto - nebo právě proto, hodnotím plným počtem. Knihu jsem si užila a je možné, že se k ní zase někdy vrátím...

Adiemus
04.09.2023 5 z 5

Nevím, proč existuje jediné vydání s původními - a půvabnými - ilustracemi Waltera Triera, které zážitek z četby umocňují. Kniha byla zfilmována v r. 1950 s Kästnerovým scénářem i komentářem. Animovaný film z r. 2017 se tak úplně předlohy nedrží, ale je k sehnání v češtině.

Štěpánka_010
17.08.2023 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem, během dvou dní. I když je určena menším dětem myslím že se bude líbit všem, kdo si ji přečtou. Je to poměrně krátký příběh, nijak náročný, ale s moc pěknou zápletkou, která zaujme.

Květi62
07.08.2023 5 z 5

Knížka, kterou jsem četla jako dítě. Knížka, kterou jsem nyní koupila své vnučce /8let/ k narozeninám, a protože již třetí den prší a prší, tak jsme ji společně přečetly. Vnučce se knížka moc líbila. Příběh, který prožívá Luisa a Lotka je napsaný pro děti velmi poutavě. A kdo má děti, jistě mi dá za pravdu: "Za každou vteřinu svého nového štěstí, děkujeme svým dětem"

KaterinaStr
20.07.2023 5 z 5

Četla jsem jako dítě. Narazila jsem na knížku náhodou zde v seznamu a hned se mi vybavily vzpomínky. Jednoduchý text, hezké ilustrace. Určitě doporučuji, moc pěkná knížka.

sgjoli
23.04.2023 4 z 5

Luisu a Lottku jsem četla kdysi v dávnověku v originále, když jsem ještě uměla aspoň trochu obstojně německy. Ale jelikož mé znalosti němčiny skončily v propadlišti mého zapomnění, sáhla jsem tentokrát po českém překladu. A bylo to moc fajn.
O tomto příběhu jsem se prvně dozvěděla po shlédnutí mého oblíbeného filmu Past na rodiče, který je natočený na motivy právě této knihy. Je jasné, že mne zajímal originál. A ten je ve výsledku moc fajn.
Je to velmi čtivé, příjemné a zábavné čtení, které v sobě svým způsobem odráží realitu řady rodin - odloučení od rodičů a vyrovnávání se s tím. Ale jelikož je tohle dětská, pohádková kniha, má to pozitivní nádech.
Hlavní hrdinky jsou hodně milé a sympatické postavy - hlavně ale pěkné šibalky, kterým se ale nemůže člověk divit, že vymyslely takový plán, jaký vymyslely. A čtenář jim prostě fandí.
Za sebe určitě mohu doporučit - vůbec nevadí, že to je příběh již staršího data.

lucia0482
14.03.2023 5 z 5

Je to jeden z najkrajších príbehov,aké som čítala. Už to bude 20 rokov,čo som ju čítala prvý raz a rada sa k nej vraciam. V tejto ťažkej a hektickej dobe pôsobí ako balzam na dušu a stále je rovnako milá, sladká a úsmevná.

teresz.c
10.03.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek v dětství :) Pamatuji si, že mi až bylo líto, že někde nemám také své ztracené dvojče :D

kopeceli
04.03.2023 5 z 5

Kniha je jednoduchá, protože je určená menším dětem. Má také větší písmena, aby se jim dobře četla. Ilustrace přes celou stránku děti potěší nejen pro výtvarnou hodnotu, ale také proto, že se kniha rychleji blíží ke konci.
Příběh se mi opět líbil, i když jinak, než před lety. Neuškodilo podívat se zase jednou na svět dětskýma očima...

simca9342
02.03.2023 5 z 5

"Z pravěku"
Pěkný příběh o dvou holkách- identických dvojčatech, které se potkají na táboře a později se vymění. Připomíná mi to trochu filmy o dvojčatech Olsenových, kdy se dvě dvojčata vymění, aby daly dohromady své rodiny.

mia.com
30.01.2023 4 z 5

Jako dítko jsem tuhle knížku měla moc ráda.

yellowbanna
13.11.2022 5 z 5

Návraty do dětství při čtení s dcerou.

marcela3655
12.11.2022 5 z 5

Četla jsem asi jako 8/9 léta a dnes znova s dcerou

muchomurka
21.10.2022 3 z 5

Knížku jsem četla jako malá, desetiletá holka a moc se mi líbila. Nějak jsem si na ni vzpomněla a jelikož ji můj muž neznal, začali jsme ji číst naší Bambulce před spaním. Bambulku moc nebavila, ale to je tím, že je ještě malá. No a já? Když jsem příběh četla očima dospělého a navíc ovlivněného respektující výchovou, tak se mi to úplně nelíbilo. Chápu, že je to psáno v nějaké době a docela to o ní vypovídá.
Pana Pfalffyho jsem nemohla vystát, takový namyšlený sebestředný sobec. A ten jazyk byl taky někde jinde.
Očima dítěte 5 hvězdiček, očima dospělého s trochou sentimentu 3 hvězdičky.

Amneris
07.10.2022 5 z 5

Jako malá holka jsem knížku našla v babiččině knihovně s tím, že si ji určitě přečtu. Jenže se tak nestalo a já jsem ji přečetla až teď v dospělosti. Příběh dvou sester, které se potkají na dětském táboře a následně se vymění byl velmi sympatický, přesně jak jsem si ho jako malá vysnila :-)

Nofar197
30.09.2022 4 z 5

Kniha pro všechny generace. Něžná a citlivá Lotka a její protipól, rázná a vtipná Luisa. Hrozně se mi líbilo, jak v roli Lotky zametla se spolužačkou, která bílá menší děti.

Hakate
28.08.2022 4 z 5

Oblíbená kniha z mého dětství. Netradiční příběh.
Kniha nejen pro děti.

Šarno11
22.08.2022 5 z 5

Pěkná knížka o sestrách a o tom jak dát rodiče znova dohromady.