Ľudovit Štúr. Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí

Ľudovit Štúr. Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275959/bmid_ludovit-stur-FAY-275959.jpg 5 4 2

"Domnievam sa, že Štúrov život a činnosť sú výnimočné a jedinečné nielen v slovenských, ale aj uhorských dejinách 19. storočia, navyše práve jemu najviac ,prospeje‘, ak spochybníme a spresníme zjednodušenia, falošné a sploštené tvrdenia historickej pamäti," píše na prebale knižky autor. „Kritické poznámky v knihe nie sú namierené proti Štúrovi, snažia sa len odhaliť zjednodušenia s ním spojeného historického kánonu. Spochybnenie kánonických prvkov ma síce prinútilo vyzdvihnúť jednotlivé tvrdenia historikov, ktorým oponujem, no aj v týchto prípadoch som sa snažil nekritizovať dielo daného autora, len ako na jav poukázať na kánonické korene jeho tvrdení (nešetril som však ani sploštené tvrdenia maďarských historikov, čo písali o Štúrovi alebo jeho dobe),“ dodáva. „To, pravda, vonkoncom neznamená, že tento spoločensko - historický prístup a analýza sú dnes jedinou legitímnou interpretáciou Štúrovho životného diela, naopak, domnievam sa, že zostalo ešte veľa neexploatovaných interpretácií, nepoložených otázok a tém, ktoré treba opätovne spracovať. Som si istý, že v tejto knihe je viacero tvrdení, s ktorými - pre rozdielnosti slovenskej a maďarskej národnej pamäti - nebude súhlasiť väčšina slovenských čitateľov. Verím však, že napriek nesúhlasu aj v najchúlostivejších témach nájdu prijateľné, doteraz neznáme tvrdenie či argument - a v tom prípade moje snaženie nebolo márne."... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Kalligram (SK)

A szlovák nemzet születése: Ľudovít Štúr és a szlovák társadalom a 19. századi Magyarországon , 2011

Ivan53
25.04.2023 5 z 5

Kniha sa, aj vďaka prekladateľke, veľmi dobre číta, a keďže časť z 1237 poznámok pod čiarou nedopĺňa text, ale iba odkazuje na prameň, knihu človek prečíta rýchlejšie ako očakáva. Ako správne podotýka predchádzajúci príspevok, maďarský slovakista si nenárokuje právo na jedinú možnú pravdu iba poukazuje na nedostatky a medzery v doterajšom poznaní Štúrovho života. Knihu určite vrelo odporúčam, je to skvost (koniec koncov, ako všetko od Demmela).

V 53. čísle časopisu Reconquista vyšiel o tejto knihe zaujímavý článok, jeden úryvok použijem:

Dovolíme si poopraviť tvrdenie zo strany 36, kde Demmel tvrdí, že Dr. Jozef Tiso bol v roku 1936 predstaviteľom politiky osamostatnenia sa od Československa. V tomto roku ešte nikto z ľudákov o osamostatnení nehovoril cieľom bola autonómia v rámci Česko-Slovenska.

A ešte doplním, že Tiso patril v Ľudovej strane k aktivistom, čo bolo krídlo strany požadujúce autonómiu, a osamostatnenie bolo pretlačené radikálnym krídlom okolo Tuku, Sidora a Macha, a Tiso naň napokon v roku 1939 pristal :)

belerofontes
10.05.2017 5 z 5

Je to pohled maďarského historika tedy z druhé strany a ne z hlediska tradičních publikací,ve kterých jeho postava vyznívá jednoznačně kladně.
Byl Štúr gay?Byla jeho tragická smrt sebevraždou? Proč změnil původní myšlenku že za základ slovenského jazyka bude považovat češtinu bible Kralické na Středoslovenské nářečí a proč se centrem národního života Slováků stalo město Martin a ne Bratislava? To jsou otázky na které Demmel hledá v archivech odpovědi...
Díky za tento pohled. Kéž by bylo více takových knih o relativně nedávné obrozenecké historii,protože tady je co dohánět... Kniha je podložena stovkami citací z archivních materiálů a je sympatické že autor již v úvodu deklaruje,že se nejedná o novou pravdu,ale o polemiku.

19. století slovenské dějiny národní obrození Ľudovít Štúr, 1815-1856

Kniha Ľudovit Štúr. Zrod moderného slovenského národa v 19. storočí je v