Ludmila: Kněžna a světice

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kněžna a světice Ludmila je postavou stojící na počátku českých dějin. Je první historicky známou českou ženou, manželkou panovníka a světicí. Můžeme ji také označit za první ženu v čele českého státu, či alespoň toho útvaru, z nějž postupným vývojem český středověký stát vznikl. Sňatkem s prvním doloženým českým knížetem z rodu Přemyslovců, Bořivojem, vstoupila Ludmila do historie a stala se pramátí našeho prvního panovnického rodu. S jejím příběhem je spojena i christianizace Čech, kterou podle legend na Moravě zahájil Bořivoj, jenž pak jí a vnukovi Václavovi přenechal pomyslnou zakladatelskou pozici. Václav, patron české země, byl Ludmilou v křesťanské víře vychováván a postaral se též o počátek jejího kultu. Ludmila poté vstoupila do českých dějin jako světice a její osobnost dodnes inspiruje nejen politiky, církevní činitele nebo umělce v Čechách i mimo ně. Kniha je přehledným souhrnem poznatků o Ludmile, její době, ale také o „druhém životě“, který vstupuje již do dvanáctého století svého trvání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463987/ludmila-knezna-a-svetice-UXb-463987.jpg 51
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Ludmila: Kněžna a světice

Holmann
03. března

Zatím se skvěle jevící publikace na krásné téma. Vnímám zde silný crossover přes literární, archeologický, zdrojový i kulturní přístup k obsáhnutí daného tématu. Včetně nových pohledů, revizí a případně i potvrzení starších výzkumů. Více takových děl od nových tváří, aby se mám dále rozvíjela vnitřní diskuze k naší historii.

Celkově mě tento přístup k evropské, středoevropské a československé historii v širších souvislostech upřímně baví. Rozbíjení stereotypů 19. i 20. století o Slovanech bojujících s Germány o přežití, zlá temná církev tupící duše prostinkých pohanů, třídní boje apod. bude opravdu trvat dlouho a laická veřejnost si je stále nese v sobě.

Důstojná kniha k osobě sv. Ludmily a našich dějinám.