Ľudia Mezopotámie

Ľudia Mezopotámie https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143035/bmid_ludia-mezopotamie-Crj-143035.jpg 5 17 4

Kniha nás prevedie cestami dávnej civilizácie a kultúry pri Eufrate a Tigrise. Knihu doplňujú početné kresby, prehľadné tabuľky, ako aj množstvo čierno - bielych i farebných reprodukcií najvýznamnejších zachovaných pamiatok mezopotámskej kultúry.

DarthSoren
06.12.2022 4 z 5

Výborná publikácia, v podstate som ju zhltol na tri sedenia. Používal som ju pri rešeršnej činnosti a to, čo som potreboval, som aj našiel. Obával som sa, že autor bude text prifarbovať a z odbornej literatúry urobí dobrodružný román, čo sa vďakabohu nestalo. Samozrejme, keď už som ju mal v rukách, tak som ju musel prečítať celú. Odbornosť pána Klímu nemožno spochybňovať, kniha je napísaná fundovane a pritom zrozumiteľne. Jedna hviezdička dole je za neaktuálnosť niektorých podaných informácií, za to však samozrejme dnes už nebohý autor nemôže. Rozhodne však odporúčam všetkým záujemcom o dejiny Mezopotámie.

TomOshibana1991
25.07.2021

Výborná kniha! Nemá ani 350 stran a přitom velmi přehledně zabrousí do nejrůznějších aspektů života nejrůznějších národů spojených s Mezopotámií.
Nejvíce mne asi pobavila část o cenových (tedy i mzdových a úrokových) regulacích a jak byly okázale ignorovány. Produktivní společnost si zkrátka umí najít cestu jak přežít a prosperovat!

Denny45
06.04.2018 5 z 5

Po prečítaní Zamarovského knihy o Sumeroch som aj to málo, čo v tej knihe bolo, zabudol. Po prečítaní Helmuta Uhliga a jeho knihy, som sa dozvedel mnoho vecí ale stále mi niečo chýbalo.
A po prečítaní Klímovej knihy som zistil, že to je presne to čo som hľadal. Autor sa snažil popísať všetky aspekty starovékeho života a dovolím si povedať, išlo mu to briliantne. Najviac sa autor sústredil na právo, však podľa dostupných biografických informácii to bola aj jeho parketa. A ako už napísal martin, síce nie dobrodružné ale stále sa vynikajúco číta

martin č.
04.12.2017 5 z 5

Jedna z těch vícero knih o starověku, vyšlých v 70tých a 80tých letech minulého století, které dnes spolehlivě najdete v poličkách antikvariátů a knihoven, které ale tehdy prošly přísnějším sítem než většina barvami zářících knih dneška.
A mj. protože J. Klíma byl naším předním asyriologem, jedná se o velmi zajímavé čtení. Ne snad tak čtivé a dobrodružné jako od Vojtěcha Zamarovského, ale zase podrobnější, odbornější a nepřibarvené. Zajímavé jsou mimo klasických popisů historie a archeologů např. kapitoly o právu a zákonech, o vzdělanosti (lékařství), literatuře. Rád jsem si knihu přečetl a nepřišla mi vůbec zastaralá.