Luciferův trůn

Luciferův trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45401/luciferuv-trun-45401.jpg 3 39 11

Bohatý materiál k úvahám o okultních a hermetických vědách, o magii, elixírech, o středověké mystice, apod.

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Svoboda

Tron Ljucifera , 1985

Hobo
30.11.2022 5 z 5

Opravdu dobrá kniha o okultismu a tajných naukách, která nespočívá na senzačních odhaleních, ale na solidní práci.
Jen si na rozdíl od Sajdemana nemyslím, že "snad jen poslední kapitola je úlet." Ale to dělá pravděpodobně jen rozdíl deseti let, který nás v napsání komentáře dělí a během kterého se změnil pohled na světové dění nejednoho čtenáře. Můj teda určitě.
Takže považuji poslední kapitolu za pochopitelný výsledek vývoje v USA. Zřetelnější než byl v době napsání knihy. 40 let historie ukáže holt své.

ZSimca
24.11.2016 5 z 5

Moc hezky zpracovaná kniha. Velmi mile mě překvapila.

Kozel
06.09.2015 4 z 5

Parnovův Luciferův trůn opravdu není fantasy, ani sci-fi, jak by mohl název snad napovídat, nýbrž se jedná o hlubinnou práci o mysticismu a okultismu na Západě. Když opomenu občas problikávající jízlivou skepsi a plamenný závěr poslední kapitoly plynoucí z doby vzniku - můžeme se ptát, zda jsou kořeny v Parnovově osobním přesvědčení a nebo potřeby zalíbit se režimu kvůli vydání - je Luciferův trůn jednou z nejlepších, ne-li nejlepší, knihou o okultismu, kterou jsem četl. Luciferův trůn zabírá vše od prvopočátku lidství až do současnosti (tudíž 80. léta) velmi čtivým způsobem a přes vyčerpávající množství faktů, citací a vývodů nemá příliš hluchých míst. Prokousával jsem se pouze tabulkami u alchymistů a kabaly. Pokud jsou témata čarodějnic, tajných společností, okultismu a mysticismu blízká, rozhodně byste neměli tuto práci minout.

Je jen velká škoda, že se českého překladu nedočkala i kniha Bohové lotosu, která se stejnému tématu věnuje na Východě.

adam0773
03.07.2015 5 z 5

Terva, nemohu uvěřit tomu, že jste tu knihu opravdu četl(a). Kritizujete povrchně a ještě ke všemu tak hloupě?

Tato kniha není fantasy. Nepopisuje nám příběhy vládce pekel. Jedná se o vědeckou práci, která se zabývá okultismem a to výhradně z ateistického úhlu pohledu. Pokud pomineme některé "ideologické" poznámky, kterých ale není zase až tak mnoho (na to, že je to vydáno v Sovětském svazu v 85). Tak se jedná o skvělou knihu o okultismu bez zbytečného balastu, pseudo tradic atd.

Dávám pět hvězdiček, kdo ví jaké knihy bych psal já kdybych žil v SSSR aby mi bylo dovoleno studovat v archívech a cestovat po světě :-D

Terva
08.06.2015 1 z 5

Těžké až pekelné zklamání. Podle názvu to vypadá krutě a krvavě, ale je to jen slepičí vývar. Strašně špatně se to čte a měl jsem co dělat, abych to nevyhodil a nedočetl.

WolfIssen
09.02.2014 4 z 5

Abych to shrnul: velké plus vidím ve velkém množství informací a skvělé čtivosti knihy. Na druhou stranu musíte brát v potaz, že autor je jednak vědec a jednak psal tuto knihu v době komunismu. Z toho vyplývá odmítavý postoj k věcem okultním. Pro člověka zabývajícího se tímto tématem určitě jedno ze stěžejních děl a hodně důležitá kniha, která stojí za přečtení. Výborný komentář napsal Sajdeman.

nokid
07.10.2013 2 z 5

Myslím si totéž co Eicherik. Akorát jsem ji četl až nyní. Je poznamenána dobou a místy až přílišnou snahou o široký záběr, až nepatřičně. No ale přečíst se dala, i když je většího rozsahu a kupodivu bez ilustrací.

Eicherik
31.03.2013 4 z 5

Tahle knížka byla pro nás tehdy náctileté jako zjevení. Byli to pro nás první střípky poznání fenoménu okultismu. Tehdy tady taková literatura nebyla běžně dostupná, nebyl internet, takže každou podobnou informaci jsme hltali. Byla to pro nás doba duchovního hledání. Propadli jsme kouzlu satanismu, černých mší a primitivních magických pokusů. Nedlouho poté u nás vyšlo hodně knih zaměřených na duchovní nauky, ale tahle kniha byla první. Největší cenu má asi pro ty, kteří si prošli podobným vývojem. Knížka je psaná stylem proti okultismu, ale my ji četli tzv. "naopak".

Sajdeman
31.01.2013 4 z 5

Pokud jste esoterik-čka, čaroděj, gnostik .... pokud hádáte z lógru, ruky, nebo podle letu ptáků .... jste-li templář, svobodný zednář, nebo theosofista ..... jste-li satanista, nebo NEDEJ BOŽE křesťan (!!!), rozhodně tohle nečtěte :o))))

Ne ne ... dělám si srandu. Jedná se o velice dobrou knihu a velice ji doporučuji.
Autor Vás provede světem mystiky a tajemna a sundá vám z očí Isisin závoj.

Snad jen poslední kapitola je úlet.
U nás totiž kniha vyšla v roce 1999, ale v tehdejším Sovětském svazu v roce 1985.
Tak-že v poslední kapitole se dozvíte, že CIA je plná zednářů a ty nedělají nic jiného, než se snaží poškodit komunisty v SSSR :o)))
Poslední kapitola je jediný důvod, proč nedávám plný počet hvězdiček .

Finvarra
10.07.2011 4 z 5

Dobré zpracování a kritika náboženství. Řekla bych, že trochu podkopává stoličku někdejšímu křesťanství, které bylo využíváno jako opora inkvizice.

eraserhead
26.01.2011 4 z 5

Docela zajímavá studie, věnující se schopnosti lidstva podléhat různým okultním naukám a konat pod jejich tlakem. Obsahuje nepřeberné množství informací o různých rytířských kultech a řádech (např. templáři), o mnoha magických naukách, kultech, obřadech, o legendárním spisu kladivo na čerodějnice nebo exorcismu. Vyznavače okultních magií kniha asi naštve a zahodí ji do kouta, těm se střízlivějším pohledem na svět poskytne mnoho zajímavých informací.

magie svobodní zednáři astrologie alchymie okultismus templáři

Jeremej Ijudovič Parnov
ukrajinská, 1935 - 2009