Lucerna

Koupit

Divadelní hra o čtyřech dějstvích Hra spadá do historického období, kde se sedláci dožadovali o zrušení nevolnictví a povinné roboty. Je to divadelní hra o čtyřech jednáních. Děj se odehrává na venkovském prostředí ve mlýně, na zámku, v lese a v lesním zámečku. Mladší mlynář Libor společně se svojí starou babičkou a schovankou Haničkou žijí a pracují ve mlýně. V mlýnském náhonu kromě toho žije i pohádková bytost vodník Michal, který byl do mladé Haničky zamilován.Kromě Michala se zde usadil i starý vodník Ivan. Mlynář Libor na Haničku často myslíval, ale nikdy své city nevyjadřoval. Na zámku panuje zlý správce panství, který také touží po Haničce ale v jiném smyslu slova. Chce si ji odvést na zámek s nekalými úmysly aby se stala služkou. Kromě toho chce porazit kouzelnou velkou starou lípu, ke které mají místní lidé velkou úctu. V kritickém okamžiku děje na zámek nečekaně přijíždí panstvo v podobě paní kněžny. Paní kněžna se nudí a tak si vymyslí že pojede cestou k lesnímu zámečku kolem Liborova mlýna. Mlynář Libor je svobodný muž, který nepotřebuje pracovat na panství, ale vůči vrchnosti má stále jednu povinnost. Požádá – li ho vrchnost o doprovod, je povinen vrchnost doprovodit přes les a svítit ji na cestu starou lucernou. Paní kněžna Liborovy nařídila aby svou povinnost splnil a šel ji doprovodit a na cestu ji svítil starou lucernou. Cestou k lesnímu zámečku se kněžna s mlynářem sbližuji. Kněžně se mlynář velmi líbí a proto mu nabízí aby s ní odjel do města. Na kněžnu nepůsobí jen mlynář ale i krásná česká příroda, život a city prostých lidí. Mlynář ale nabídku do města nepřijme. Vedlejší dějovou osu tvoří příběh učitelského pomocníka Zajíčka, který si stěžoval schovance Haničce o svém životě. Pracuje ve dvou školách, ale stejně má málo peněz a nemůže si vzít za ženu Dorotku. Napsal písničku společně s partou lidových muzikantů pro paní kněžnu, ve které jí žádá o pomoc ( aby ho jmenovala definitivním učitelem ). Písničku chtějí zahrát kněžně v lesním zámečku. Muzikanti se však v lese zabloudí a vzájemně se ztratí. Písničku Zajíček vytratil u staré lípy. Správce se snaží odvést násilím Haničku z mlýna. Hanička běží lesem a zastaví se u staré lípy, která se najednou otevře a schová Haničku. Ale zlý správce chce nechat lípu také porazit, to však bez vědomí paní kněžny. Mlynář dovede paní kněžnu na lesní zámeček. Mlynář se rozhodl, že půjde bránit starou lípu, nakonec mu pomáhají i muzikanti a učitelský pomocník Zajíček. Kněžna v závěru hry vše pochopí. Lípu samozřejmě porazit nenechá. Zajíčka jmenovala učitelem a rozbitím lucerny zrušila prastarou povinnost mlynářovu povinnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/271540/lucerna-qJD-271540.jpg 3.7201
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Dilia

Kniha Lucerna

JulianaH.

Lyrická a milá hra.

mich115

Jiráska mám rád, ale tady si vybral slabší chvilku.

Kuža007
14.07.2018

Toto je sice Jiráskova nejznámější a nejhranější divadelní hra, ale na divadelní hry o husitských představitelích to nemá.

Prazub
09.03.2018

Za mne musím prohlásit : VÝTEČNÉ POČTENÍČKO! Ovšem NE pro jednoduchého čtenáře, který stále hledá jen napětí a akci. Tady jde o něco jiného, je k tomu třeba daleko hlubší a srdečnější přístup - představa té doby.... Celou tu cestičku od bývalého Louhovického mlýna po ,,lesní" zámeček Mendryka jsem si prošel a zastavil se na každém pozoruhodnějším místě. Třebas u rybníka se starým mrzutým vodníkem.....Pro mne nejmilejší počteníčko od Jiráska.

dancadragneel
16.04.2017

Svým způsobem nudné, ale lehké k přečtení... Chtěla jsem si hlavně přečíst na základě toho, že jsem hru viděla a radši zůstanu v tomto případě u té hrané verze

PeťkaW.
23.03.2017

Jiráska obecně moc nemusím, i když jde o jedno z nejvěhlasnějších jmen 19. století mezi realisty. Jeho rozsáhlé x dílné romány mě prostě nijak za srdce nechytly. Ale tohle pohádkové drama, které do jeho tvorby jinak moc nezapadá, se mi líbilo. Možná právě tím, že je jiné, než jeho ostatní knihy. Jirásek-historik se v Lucerně sice nezapře, ale nehraje tu hlavní slovo. To má lidskost a vztahy mezi lidmi. To vše doplněné o hezké prostředí, trochu pohádkových motivů a zajímavý námět.

sgjoli
21.08.2016

Dějově není kniha nijak komplikovaná, ale miluju to zpracování. Postavy jsou úžasně rázovité, Jirásek skvěle zpracoval motiv poddaní X vrchnost a jejich typické vlastnosti a k jakým omylům může docházet - to, když nahlížíme do myšlenek jednotlivých postav z jednotlivých společenských vrstev, kdy ty myšlenky jsou často jiné, než to, co postavy nakonec říkají. Navíc ta atmosféra je taková mystická a pohádková (čemuž částečně také trochu napomáhají postavy dvou vodníků), prostě kouzelná! Doufám, že se mi někdy poštěstí vidět Lucernu i jako divadelní představení.

rarášek
12.08.2016

Vybrala jsem si Lucernu jako povinnou četbu a kupodivu se mi zalíbila. Myslím, že s výběrem mi pomohlo, že jsem viděla filmovou adaptaci. :)