Roky před úsvitem

Roky před úsvitem https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15189/roky-pred-usvitem-15189.jpg 5 101 8

Lucemburská trilogie série

< 3. díl

Lucemburská trilogie III (1320 - 1325) Jan Lucemburský si v Čechách vysloužil nevlídnou přezdívku "král cizinec". České království bylo bez krále, který vyhledával dobrodružství ve vzdálených cizích zemích. V evropské politice se nestalo nic důležitého, pokud na tom neměl podíl český král, a ani v žádné bitvě se nic nerozhodlo, když se jí nezúčastnil král Jan a po jeho boku české rytířstvo. Divoké jízdy po celé Evropě, osobní vztahy ke všem evropským panovníkům i papeži v Avignonu, intriky a boje jsou neodmyslitelně spojené s Janovou krkolomnou vládou. V letech 1320 - 1325, která zachycuje třetí díl Lucemburské trilogie, opět vzrostl význam Českých zemí, ale nesmírně vzrostly také královské dluhy. Přesto Jan Lucemburský svým rytířským a válečnickým věhlasem připravil svému synovi Karlu IV. cestu na císařský trůn.... celý text

Racek213
01.10.2023 5 z 5

Co říci? Moje oblíbená postava Oldřicha Pluha tu je, Zuzanka nakonec dosáhne štěstí a uznání a vůbec ... Paní Ludmilo, napsala jste toho tolik a byla jste skvělá. Nejlepší česká spisovatelka posledních 30 lets obrovským talentem a pílí... Přečetl jsem už vše, i když jsem se k tomu dostal až v penzi kdy jsem měl konečně čas na milovaný koníček, knihy... A byl to objev...

DuncanIdaho
01.12.2020 5 z 5

Pěkné dovršení trilogie. Kniha je opět plná historie, lásky a citů. Jen ty hlavní hrdinové jsou nějak moc slušní, lidumilní a poctivý. Nevím, nevím, jestli ve středověku opravdu takový páni byli.

likaf
25.07.2017 5 z 5

Stejně skvělé jako všechny předcházející knihy od paní Vaňkové, které jsem četla. Jan Lucemburk drancuje Čechy a užívá si radovánek v cizině. Eliška Přemyslovna se stáhla do ústraní. Pan Jindřich z Lipé spokojeně žije se svoji láskou Richenzou v Brně.
Oldřich Pluh řeší svoje vztahy se Zuzankou a Radmilou. A malý Václav-Karel je odvezen do Francie, kde se jako malý chlapec žení s Blaničkou.
Od poutavě napsané knihy se nelze odtrhnout. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Z celé série nejslabší díl, ale předchozí dva nastavily tak vysokou laťku, že ji už nešlo překročit. Kniha dějově předchází sérii Orel a lev.

R.E.M.
27.03.2016 4 z 5

I mně se zdál třetí díl série nejslabší, ale pořád jde o víc než dobrou knihu.

Selinute
11.11.2015 4 z 5

Tento díl mně přišel malinko slabší, přesto se mi knížka moc líbila a opět jsem se skvěle bavila.

GepardLady
05.11.2015 3 z 5

Nejslabší kniha Lucemburské trilogie. Jak dobře se mi četl První muž království a Rab z Rabštejna, tak těžko jsem se prokousávala Roky před úsvitem. První polovina ještě šla, ale jak se to přetavilo v čistě ženský román, navíc s poněkud za vlasy přitaženými příběhy Heřmana s Irmengardou a Oldřicha se Zuzankou, už to nebylo ono.

Pet007
07.04.2013

Pěkná kniha, mám ráda období Přemyslovců i Lucemburků, Karel IV. v sobě měl to nejlepší z nich.