První muž království

První muž království https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15186/prvni-muz-kralovstvi-15186.jpg 5 219 16

Lucemburská trilogie série

Prvním mužem království v tomto románu je pan Jindřich z Lipé, nejmocnější muž své doby. Bez jeho slova a vlivu nemohl žádný král pomýšlet na pevnou a úspěšnou vládu v Českém království. Právě on byl jazýčkem na vahách ve sporu o uprázdněný přemyslovský trůn mez Jindřichem Korutanským a Rudolfem Habsburským a byl to on, kdo zajistil volbu Jana Lucemburského za českého krále a jeho sňatek s Eliškou Přemyslovnou. V letech 1309 - 1316, kdy se odehrává první díl Lucemburské trilogie, dovedla pana z Lipé láska dvou královen do složitých životních situací. 4. vydání.... celý text

Havrnka
Havrnka
03.04.2023 5 z 5

Krásný náhled do naší historie.

SumýšIrena
SumýšIrena
24.02.2023 1 z 5

Moje první kniha od této spisovatelky a asi i poslední. Četla se mi velmi těžko, příběh byl zajímavý, ale autorčin styl mi nevyhovuje. Letos zatím nemám moc šťastnou ruku při volbě knih do čtenářské výzvy.

marlowe
marlowe
25.02.2021 4 z 5

Protože tohle byla moje první knížka od paní Vaňkové, překvapilo mě, jak moc autorka vyžaduje čtenářovu aktivní spolupráci (výraz "polopatičnost" u Vaňků zjevně neznali) – bez alespoň minimálních historických vědomostí o době a popisovaných událostech budete občas polykat vodu. Takže u mě to vypadalo tak, že jsem si pravidelně odskakoval na Wikipedii, abych zůstal v obraze a věděl, kdo, s kým, o čem a pro koho.
Příběh je podle mne nejsilnější v částech, ve kterých detailně přibližuje historické okamžiky – naopak jako nejslabší se mi jevily pasáže, kdy se řešila chemie citových vztahů (milostné trojúhelníky, žárlivost ap.), ale to je jenom můj subjektivní dojem, vycházející nejspíš z faktu, že jsem chlap.
Ozdobou knížky je kultivovaný jazyk, i když se v něm občas zablýsknou i červenoknihovní valounky kočičího zlata ("…ten slavnostní pocit ho zaplavil blažeností až do konečků chvějících se prstů…", "…jediným skokem se křepce vynesl do sedla…" ap.)
Takže plusy i mínusy, ale každopádně nadprůměrná záležitost.

Hmrazulka414
Hmrazulka414
28.01.2021 5 z 5

Moje první knížka od Ludmily Vaňkové. Díky ní jsem si zamilovala historii, Jindřicha z Lipé a gotiku. Následně jsem "hltala" všechny knížky od paní Vaňkové a musela jsem si je koupit, jsou moc hezké. Doporučuji.

DuncanIdaho
DuncanIdaho
19.11.2020 5 z 5

Další pěkná kniha od Ludmily Vaňkové. Již jsem četl několik jejích knih, ve kterých vystupoval Jindřich z Lipé a začíná to být moje oblíbená literární postava.

Slůník
Slůník
17.11.2019 5 z 5

Díky této knize je Jindřich z Lipé v mé galerii hrdinů a Eliška Rejčka můj vzor.

likaf
likaf
11.07.2017 5 z 5

Poutavé od začátku až do konce. Knihy paní Vaňkové prostě musí milovat každý.
O panu Jindřichu z Lipé jsem četla již v několika předchozích knihách. A v této knize jsem si ho prostě zamilovala. Takže se řadí hned vedle miláčka Záviše(staršího, vlastně i mladšího...).

Fizulka71
Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Druhá kniha, po Žebrákovi, co jsem od Vaňkové četla. A nezapomenutelná. O pánech z Lipé ve škole opět ani ťuk, takže jsem se ke knize přicucla a nebylo síly, co by mě od ní odtrhla. Jindřich z Lipé byl famózní postava české historie a rozhodně si zasloužil vlastní knižní sérii.

Devorah
Devorah
16.08.2016 4 z 5

Zrovna tato knížka se mi vryla do srdce. Není to tak dávno, co jsem jí četla a byla jsem nadšená. Autorka dokáže skvěle vystihnout charakter dané postavy, popsat situaci, stačí jen číst a skoro slyšíte řinčení mečů a hudbu na středověkém hradě :-) Každopádně První muž království je jedna z mých nej od Vaňkové, doporučuji na dlouhé zimní večery.

ritakrnov
ritakrnov
23.05.2016 5 z 5

Ve škole jsem měla ráda matematiku, fyziku a chemii, prostě neholčenčí předměty. Dějepis byl moje noční můra. Nezajímal mě a moje vydřené dobré známky mi zajistil pamatovák na čísla. Na průmce dějepis nebyl a po založení rodiny a příchodu dětí, jsem věnovala to málo volného času čtení naprosto jiných knih. Už nevím, jak se mi dostala do ruky tato, ale pamatuji si, že jsem si najednou připadala jako v jiném světě a přečetla jsem ji za sobotu a neděli a ihned potom ještě jednou. Najednou už historie nebyla jen ty otravné nabiflované letopočty. K nim se mi začaly přiřazovat postavy z knihy se svými příběhy a osudy. Od té doby jsem přečetla spoustu historických románů, v první řadě od této autorky. Nedokážu objektivně posoudit, zda je tato kniha autorčina nejlepší, ale pro mne určitě je. Díky ní jsem strávila mnoho krásných chvil při čtení tohoto druhu literatury.

veronika0585
veronika0585
24.02.2016 5 z 5

příjemné čtení

R.E.M.
R.E.M.
31.01.2016 5 z 5

Další poutavá kniha o naší historii, tentokrát více z pohledu šlechty. Politika středověkých zemí, střety zájmů panovníků a předních pánů země. Skvělé čtení.

Selinute
Selinute
07.11.2015 5 z 5

Překrásná kniha, nádherný román z naší historie.

GepardLady
GepardLady
20.09.2015 5 z 5

Knihy Ludmily Vaňkové mám velmi ráda, ale tahle asi zatím bude patřit k těm nejlepším, které jsem od ní četla. Už dlouho se mi nestalo, aby mi kniha nedala spát a nutila mě číst pořád dál. Do Jindřicha z Lipé v jejím podání jsem se doslova zamilovala - správný klaďas s lidskými chybami i mužskými slabinami.

kattyV
kattyV
18.02.2013 5 z 5

Jindřich z Lipé se stal díky Vaňkové mou oblíbenou historickou postavou a láska k Elišce Rejčce mým oblíbeným milostným příběhem.

espesita
espesita
26.02.2012 5 z 5

Do téhle knížky jsem se prostě zamilovala!! :)