Otec vlasti (1356-1378)
Lucemburská epopej série
< 4. díl
Čtvrtý díl románové fresky začíná návratem Karla jako korunovaného římského císaře z Itálie domů. Je pánem podstatné části křesťanského světa a zasahuje do záležitostí církve i jiných panovníků. Dokáže urovnat vleklé spory, jiné ale svou politikou vyvolává. To samozřejmě znamená politické ústupky spojencům a také spoustu peněz. Představa jednotného světa ho podnítí ke druhé římské jízdě ve snaze vytrhnout papežství z avignonského zajetí. Události v říši i sňatková politika mu přinášejí další územní zisky, Karel se však více upíná ke svému nedospělému synu Václavovi a snaží se mu pomoci k zisku římské královské koruny. Jenže stárnoucí a občas trochu nostal- gický Karel už nemá sílu, aby udržel křesťanský svět v té podobě, jak si ho představuje...... celý text
Komentáře knihy Otec vlasti (1356-1378)
Přidat komentář
Typický Vondruška v dobrém i špatném, dostanete přesně to, co čekáte. Trochu mě jen překvapilo, že Karel tady nebyl líčen jako příliš pozitivní postava - tak jsem to alespoň vnímala.
Lucemburská epopej u konce. Důstojné ukončení v plné parádě. Od první do poslední stránky zajímavé a čtivé. Během čtení mi nepříšlo, že by se objevila nezajímavá nebo nudná část. Právě naopak. Posledních 20 let života Karla IV je plná zvratů a politických machinací. Tak se snažil zvelebit říši, že zapomněl na lidi, kterým vlastně vládnul. A jeho syn, český král Václav IV...víme jak to všechno dopadlo. Ovšem pomalu to všechno začalo hnít už na konci vládky Karla. Opavdu jsem si tohle čtení užil. Ano...pan Vondruška není pro každého. Já jsem byl ale velmi spokojen. Děkuji.
Nejprve jsem byl zklamaný tím, že autor porušil slib vyhnout se Lucemburkům. Taky 1. díl ve mně žádný zvláštní dojem nezanechal. Ale už v tom dalším jsem si musel zavzpomínat na můj oblíbený film Slasti otce vlasti a autorovi odpustil. A najednou s 3. dílem přichází šok. Žádné velebení a obdivování Karla IV. , ale realistický obraz jeho zájmů v rámci Evropy. A to vše vrcholí v tomto závěrečném dílu. Autor tak dokázal, že mu jde víc o realitu, než o pochlebování a svezení se s proudem obdivu k tomuto vládci. Ano, byl to silný císař, ale do otce vlasti měl daleko. Už to prohlášení v prologu, že pro Přemyslovce byly Čechy vlast, ale pro Karla jen království mě okamžitě chytilo a věděl jsem, že mám v ruce vynikající historickou knihu.
Kniha pro hodně zapálené milovníky historické literatury a historie vůbec. Hodně podrobně se zde rozebírají všechny kličky a pletichy středověké politiky za doby otce vlasti, ke konci jeho života. Samé politické čachry se sňatky a tak podobně. Sem a tam něco ze života pražských řemeslníků a církve. Filosofické zamyšlení nad životem. Hodně stránek, hodně modrostí.
Nejlepší léta jednoho z nejlepších panovníků českého království až po jeho smrt ... kniha se mi četla neuvěřitelně dobře a rychle ...
Za mne důstojné zakončení opravdu povedené tetralogie. Vlastimil Vondruška je můj oblíbený autor, už teď se těším na nový případ Oldřicha z Chlumu, který má vyjít příští měsíc.
Ze všech epopejí od pana Vondrušky mě bavila nejméně. Asi mi chybělo více vsuvek ze života obyčejných lidí. I přes to super kniha. :)
Příjemné čtení. Završení jedné z epoch naší historie končící smrtí krále českého a císaře římského Karla IV. Mám rád období vlády a osobnost tohoto panovníka proto mně toto dílo potěšilo.
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Vlastimil Vondruška také napsal(a)
| 2014 | Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. |
| 2019 | Kronika zániku Evropy: 1984–2054 |
| 2011 | Velký král Přemysl Otakar I. |
| 2019 | Falknovská huť |
| 2002 | Dýka s hadem |

93 %


Trochu jsem doufal, že dojde ještě k vyplnění místa mezi Lucemburskou a Husitskou ...logii, ale ne. Nevadí, respektive co se dá dělat. Myslím, že by to na jedné straně bylo zajímavé, zda se s tím něco dalo dělat, Alena druhé byl Václav IV. takový, že se nic dělat nedalo. A že na problémy zadělal "Otec vlasti". Ke konci jsem nějak začal cítit unavený ze všech těch polovalek, jednání, ujednání, zrad. Úspěch této epopeje je v tom, že z Karla nedělá velmi úspěšného císaře a krále, ale vysvětluje jeho úspěch - ostatní byli neschopní. A všem šlo o totéž - vládu.