Lucemburkové Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437

Lucemburkové  Pozdně středověká dynastie celoevropského významu 1308–1437 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177100/bmid_lucemburkove-pozdne--177100.JPG 5 7 2

Přehledně pojatá monografie věnována císařskému a královskému rodu, původně leníkům francouzského krále, představuje poslední práci německého historika Jörga K. Hoensche, autora celé řady historických knih, především pak biografií dvou českých králů Přemysla Otakara II. a Matyáše Korvína. Hlavní důraz v ní autor samozřejmě položil na osobu císaře Jindřicha VII., jehož prostřednictvím si lucemburská dynastie vydobyla na více než sto let nejvýznačnější místo ve středoevropském prostoru. Jeho potomci, jimž se na mnohá desetiletí podařilo získat českou a posléze i říšskou korunu, svým způsobem pokračovali v Jindřichových plánech, vždy je však dokázali podle svých osobnostních předpokladů a samozřejmě i s ohledem na politické ambice a moc svých protivníků výrazně proměnit a zacílit novým směrem. Skutečně promyšlenou dynastickou politiku však prováděl až Karel IV., jenž v generaci svých synů sice uspěl, avšak z dlouhodobého hlediska moc Lucemburků nakonec rozmělnil. Protože v centru Hoenschova zájmu stojí lucemburští panovníci, je jeho knihu možné vnímat i jako řadu navzájem propojených biografií mocných mužů 14. století – Jindřicha VII., jeho bratra, trevírského arcibiskupa Balduina, českého krále Jana Lucemburského, „popského krále“ Karla IV. a v neposlední řadě i portrétů jeho synů Václava IV. a Zikmunda Lucemburského.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Argo

Die Luxemburger. Eine spätmittelalterliche Dynastie gesamteuropäischer Bedeutung 1308-1437 , 2000

Martinmmm
31.12.2023

Podrobné popísanie histórie rodu Luxemburgovcov..s ich kladnými, ale aj zápornými stránkami..čítal som túto knihu po knihe o vzostupe Habsburgovcov..histórie týchto dvoch rodov sa veľmi výrazne prelínajú..

Ronnie68
10.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Přehledně a důsledně popsány skutky i prohřešky Lucemburských králů (u 3 císařů). Ale není to jen linie od Jindřicha VII. po Zikmunda, dozvídáme se i o jejich počátcích sahajících do doby vlády Huga Kapeta ve Francii a Oty I. (v pozdějším Německu) ... Pro lidi, které tento rod zajímá, tak jako mě, tuto knihu doporučuji k přečtení.