Lovec jelenů

od:


KoupitKoupit eknihu

Tato knížka je prvním dílem ze slavné autorovy pentalogie a dobrodružství bílého lovce přezdívaného Sokolí oko a jeho indiánských přátel v období bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31754/lovec-jelenu-31754.jpg 4105
Série:

Příběhy Kožené Punčochy (1.)

Orig. název:

The Deerslayer (1841)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
Midudedi
28. března

Spíše než dobrodružný román vyprávění o tom, " jak to tenkrát bylo ". Napínavé, uvěřitelné, bez patosu a happy-endu. Věcně a historicky přesné. I přes dobově obvyklý, spíše pozvolný běh děje jde o velmi dobrý příběh.

Ryšava
27. ledna

Tahle kniha mě mile překvapila. Tenhle žánr vůbec nečtu a jsem ráda, že jsem si tuhle knihu přečetla a dostala se mi do ruky. Moc se mi líbí hlavní hrdina, hlavně že se snaží dodržet slovo a pomoc všem. Je trochu smutné, že nepatří nikam (není indián ani běloch)...

Kolobajda
22.04.2017

Určitě už uplynulo třicet let, kdy jsem si tento román přečetl podruhé. Už jenom tento fakt svědčí o tom, že ve mně zanechal hluboké stopy. Děj se někomu zdá zbytečně roztahaný, ale tak se v té době psalo - J.F. Coopera nenapadlo, že za 150 let budou frčet příběhy pokud možno akční...

ber-tram
25.01.2017

Vybavuji si nosnou tezi z doslovu - nikoliv tedy doslova - o tom, že jde o kritický pohled na současnost romantizujícíma očima minulosti a že Cooper byl průkopníkem dobrodružného žánru.
Je kapku ostuda, že uprostřed dospělosti jsem od něj přečetl právě jen zatím tuto knížku (záměrně první z řady, takže hodlám navázat), a nelituji. Samozřejmě, jde o dobrodružství naivně čestné až jakoby mravokárné, ale dějově nesmírně semknuté, nepropustné, jazykově vyzrálé, vyrovnané a myšlenkově podnětné. A jak se Jelenobijce elegantně vyvlékne z toho, když se ho krasotinka dychtí vehnat pod čepec, to taky stojí za inspiraci! Ovšem pro někoho dosud svobodného... 3/17

Rup
08.11.2016

Kdysi v dávných dobách mého mládí, tuším někdy těsně po prvním vydání :-), mi kamarádi vřele a vytrvale doporučovali dílo J. F. Coopera. Tenkrát jsem začal Posledním Mohykánem (nic jiného v knihovně od autora neměli). Vzpomínám si, že jsem měl co dělat abych román přelouskal. Dnes, po více jak padesáti letech, jsem se k autorovi vrátil, abych zjistil, že se pro mě nic nezměnilo. Autor je nepochybně silně ovlivněn romantismem (bezbřehé popisy prostředí), leč proč stále dokola popisuje totéž, téměř stejnými slovy, je nad mé chápání. K tíži lze přičíst i sáhodlouhé dialogy, či spíše monology protagonistů a neustálé, monotónní vnucování charakteristik hrdinů. Neskutečně ukecané. Sotva dvě hvězdy. Možná si za dalších padesát let přečtu druhý díl, pardon, třetí.

grellenort
26.04.2015

Rozjezd byl celkem pomalý(to jsem si myslel, než teda přišel celý zbytek knihy), pak přišla zápletka, nastavení ansámblu a místa děje a už to frčelo jedna bitka za druhou. Nemyslete si, že to je nějaká mayovka, kde vítězí dobro, je to prostě místy dospělé a místy pro děti, jako by James neznal cílovou skupinu. Každopádně je zde představen Sagamor (Čingačgúk) zamlada a jeho kámoš Sokolí oko plus nějaký bezcharakterní přicmrdnávači. Klobouk dolů, rozehrát na omezeném území takový děj není jen tak (místy to ovšem pokulhává).
Hodnocení: 70%
P.S. U zeleného vydání z Levných knih se to tam hemží jeden překlep za druhou (to už se snad ani nedá nazvat chyba tisku), někdo ten překlad (asi spíš korekturu) pěkně odflákl.

pablovendat
16.11.2014

Moc zdlouhavé a místy až nudné

Tess.96
21.04.2014

Ne, ne, ne a ne. Tahle kniha pro mě není. Myslela jsem si, že mě to bude bavit, že mě to vtáhne do děje a budu si užívat indiánskou atmosféru a ono nic. Četla jsem to a nic jsem z toho neměla.

Garik
22.01.2014

Z jednej strany: (SPOILER!) Komorný príbeh odohrávajúci sa na jednom jazere a jeho brehoch kdesi v ešte takmer nedotknutých kútoch Ameriky osemnásteho storočia, plný opisov prekrásnych prírodných scenérií. Hlavní aktéri, ktorí sa tu vzácnou náhodou tak pekne zišli, striedavo upadajú do indiánskeho zajatia, aby z neho mohli za dramatických okolností unikať. Podlí červenokožci zo zlého kmeňa (z pohľadu Francúzov však kmeňa dobrého), ktorí si nenechajú bielymi mužmi vziať svoje skalpy (ani skalp svojej zajatkyne unesenej z dobrého kmeňa) – naopak, v zhode so svojou divošskou prirodzenosťou sa rozhodnú, že si vezmú skalpy oných bielych mužov (ktorí s tým však napodiv nesúhlasia a asi aj preto jednostaj červeným mužom unikajú) – za všetku svoju prefíkanú ukrutnosť ťažko zaplatia. Po tom, čo zúčastnení zložia tejto romanticko-dobrodružnej zápletke svoju krvavú daň, duo hlavných hrdinov, teraz už mladých bojovníkov, spokojné odchádza do svojich lesov v ústrety sláve a ďalším dobrodružstvám v nadchádzajúcom vojnovom konflikte. Odchádzajú aj ostatné preživšie postavy, avšak tie, ako sa zdá, v ústrety zabudnutiu. V knihe siahodlho a nespočetnekrát opisované dielo ľudských rúk autor ponecháva napospas divokej prírode a zmaru. Samotný záver vyznieva (aspoň pre dnešného čitateľa) dosť zmätene, keďže hlavný hrdina celej série sa vôbec nezachová romanticky, teda „správne“ romanticky (i keď súčasníci p. Coopera boli zrejme spokojní).

Z druhej strany: Takéto knihy by sa mali zakázať, jestvujúce výtlačky zabaviť, zrecyklovať, dávno zosnulého autora morálne odsúdiť a meno jeho hodiť na nejakú čiernu listinu! Ťažko uveriť, že je ešte možné, aby v časoch a ovzduší našej modernej euroatlantickej civilizácie, tobôž na území zaručene slobodnej a tolerantnej EÚ, ktorá prvá prináša svetlo všetkých osvieteneckých ideálov ubolenému svetu, mohol niekto prechovávať či dokonca šíriť čosi také! Že je možné, aby takéto diela mohli obyvatelia Únie stále voľne nachádzať vo svojich verejných knižniciach! Lež som optimistom a nestrácajúc nádej pevne verím, že sa dajakí aktivisti spamätajú, nejaké akčné MVO sa pustia do boja a za pomoci bruselských súdruhov urobia poriadky s touto neúnosnou situáciou a konečne presadia ideologickú čistotu literárneho sveta!
Táto príšerná kniha z barbarských čias, keď sa naša civilizácia iba začínala z dôb temna predierať ku svetlejším zajtrajškom, je plná nezakrývaných sexistických narážok, schvaľovania rodovej nerovnosti, urážok pôvodných obyvateľov amerického kontinentu, podnecovania rasovej nenávisti (či aspoň neznášanlivosti), predsudkov a vojnového štváčstva! Obsah knihy prestupuje všetky hranice politickej korektnosti!
Navyše sú v nej vyzdvihované akési cnosti, ktoré už nielenže dávno vyšli z módy, ale dnešná mládež by o nich radšej nemala mať ani poňatia!
Snáď jediní, ktorí by mohli mať z textu aký-taký osoh a potešenie, sú milovníci prírody, ktorí by mohli nájsť zaľúbenie v romantických opisoch divokej krajiny a prírodných scenérií za všetkých svetelných podmienok. Pravdaže, iba ak by dobrá ruka dohliadajúceho komisára najčiernejším tušom začiernila všetky tie vyššie spomenuté ohavnosti.

(Tie ironické poznámky som si skrátka nedokázal odoprieť.)

Dera
27.08.2012

Skvělé dobrodružství Sokolího oka a jeho indiánských kámošů. Je to taková obsáhlejší a propracovanější "mayovka"...:-)

Yarwen
05.07.2012

První díl pentalogie, který zastihuje hlavního hrdinu na začátku jeho zálesácké dráhy. První souboje s Huróny, první vítězství, se kterým si ještě neví úplně rady. Setkáváme se zde s mladým Čingačgůkem, budoucím posledním Mohykánem. Děj se odehrává v zásadě na jednom místě, někomu se může zdát zdlouhavý, nicméně je poutavý a má stále - i po tolika letech - čtenáři co nabídnout.

Monisek.B
07.04.2012

Skvělý příběh, který mě ihned vtáhl do děje. Rozhodně stojí za přečtení. Já se k této sérii jistě jednou ráda vrátím...