Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 5 2336 432

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

akcive11
06.09.2020 5 z 5

Krásná kniha, velmi silný příběh.

Lucie430
21.08.2020 5 z 5

Jedna z nejpoutavějších knih, které jsem četla.

hambra1
11.08.2020 5 z 5

Dokonalé.

vladka321
17.07.2020 5 z 5

Krásná a přitom drsná kniha o tolik záhadné zemi. Četla jsem a nemohla přestat. Nelze nazvat jinak než mistrovským dílem. Příběh založený na pravdě člověka vtáhne a nepustí. Ve mě bude ještě hodně dlouho doznívat. Chronologický přehled událostí této země v závěru knihy jsem opravdu přivítala. A musím podotknout, že pět hvězdiček je žalostně málo.

ibs
02.07.2020 4 z 5

Pribeh vyborny, i ked zo zaciatku take pateticke, ale potom uz sa to rozbehlo. Stale ma fascinuje mentalita a kultura tychto krajin, z extremu dobreho do extremu zleho.

kilometr
24.06.2020 5 z 5

Výborná kniha,která patří k tomu nejlepšímu,co jsem letos přečetl.Autor jenom potvrdil to,že je skvělý vypravěč.Zendagí mígzára.Život jde dál!95%.

Bbarbra
15.06.2020 3 z 5

Dlouho mi trvalo než jsem do příběhu pronikla, protože mi úplně neseděly pro mě dlouhé popisné pasáže. Nic méně jsem ráda, že jsem knihu dočetla, protože jsem zjistila, jak málo jsem toho o Afghánistánu vlastně věděla.

MOu598
06.06.2020 5 z 5

Lidské, zajímavé, čtivé, pěkné.
Citát:
"Je moudřejší trápit se pravdou, než se utěšovat lží."

Abroš
31.05.2020 5 z 5

Silná kniha z pro mě neznámého prostředí-Afghanistánu.Příběh z dob před,po invazi ruských vojsk a nástupu Talibanu až po současnost.Hrdina pochází z vyšších vrstev tamní společnosti,takže potencionální problémy se dají řešit penězi.Nechtěl bych být chudý a v Afghanistánu.Je mi těch lidí líto.
Skvělý je konec knihy s datovou historií Afghanistánu.

Bubo19
30.05.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, často hodně drsná, ale to se u knihy, jejíž děj se odehrává v Afghanistánu dalo čekat. Hlavní hrdina není zrovna příklad kladného hrdiny, takže jsem měla problém se s ním ztotožnit, ale dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací o životě v Afghanistánu, jeho historii a náboženství. A zase jsem si jednou uvědomila, jak jsem ráda, kde žiji.

ivis77
25.05.2020 5 z 5

Velice silná kniha... Zpočátku jsem se nechala uchlácholit hezkým kamarádským příběhem. Hodně rychle ale vše nabralo spád, který si ale uvědomíte až o dost později. Oceňuji i pozadí vývoje situace v Afghánistánu, netušila jsem, že tam byl vůbec někdy klid a mír. Strašné je, jak rychle se to může změnit.

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

Krasne napsany pribeh! Nemohla jsem se od nej odtrhnout;-)

veverka@ořech
01.05.2020 5 z 5

Mé druhé setkání s K. Hosseinim. Autor nezklamal, opět skvěle napsaná kniha z Afghánistánu. S každou kapitolou jsem si říkala, jak je dobře, že žiji v ČR. Uvědomovala jsem si tu rozdílnost kultur, postavení žen a mužů ve společnosti, vliv tradic atd. Příběh je drsný a surový, ale zároveň skrývá v sobě laskavost a něhu.

Coco3
25.04.2020 5 z 5

Když jsem přečetla Tisíce planoucích sluncí, říkala jsem si, že už žádné další knihy od tohoto autora číst nechci. Prostě ta syrovost a surovost mě odrazovala, přečetla jsem i další, jak jinak :-). Ale tato mě skutečně chytila za srdce. Ta zoufalost, když chceme být stateční a něco udělat, cítíme, že musíme a neuděláme nic. Děláme chyby, ubližujeme, plácáme se v tom, přišlo mi to tak lidské. Každý z nás by asi chtěl být hrdina, za hrdinu, ale ne vždy jim dokážeme být a soudíme se přísně. Fakt mi ta kniha sedla, i to jak se pak vrátí, a přece se musí a vlastně hluboko v duši chce se se svými stíny vyrovnat. Vztah otec syn, dítě rodič nenaplněná očekávání, ta touha po uznání, lásce... A Afghánistán... všechny ty zmařené nejen dětské životy. Cítím znovu pokoru, jak si mohu žít v podstatě relativně bezstarostně a v bezpečí. A chválím i ten závěr, realita, naděje? Vřele doporučuji, nebyla to lehká kniha, ale pro mě přínosná i z toho pohledu, že člověk se dozví i něco trochu jiného o lidech a zemi vzdálené, o které slyší jen spoustu špatného ve zprávách.

KudrnatáHolka
21.04.2020 5 z 5

Bezprostředně po přečtení knihy jsem komentář psát nechtěla. Čekala jsem, až přejde opojení z ní, ale nepřešlo. Úžasný příběh, který vás chytne a nepustí. Příběh o lidskosti, lásce, přátelství a vděčnosti.

Daiv666
14.04.2020 5 z 5

Tato kniha mě velmi zasáhla.

leanyka
14.04.2020 5 z 5

Opravdu krásná kniha, která vás vezme za srdce. Dostala jsem se k ní úplně náhodou, ale bude patřit k těm, na které nezapomenu a ráda se k ní vrátím. Příběh Amíra a Hasana jsem hltala, i když jsem čekala, že dopadne maličko jinak a že se ještě setkají.. Hasan, který se chce za každou cenu zavděčit svému otci, i za tu cenu největší. Hasan je zas tak čistý,věrný.. Velmi kladně oceňuji i provázanost příběhu s vykreslením politické situace v Afghánistánu. Známe jej pouze jako válečné území a když čtete o tom, jak byl v této zemi mír, klid a pohoda, tak vám je skutečně líto osudu mnoha lidí, kterým se život díky válce život obrátil naruby.
"V Afghánistánu je mnoho dětí, ale málo dětství"
"Pro tebe třeba tisíckrát"

Margherita_N
13.04.2020 5 z 5

Krásná kniha. Příběh velkého přátelství, které kvůli selhání vypravěče i lidské krutosti na pozadí měnícího se Afghánistánu skončilo tragicky. Nevěděla jsem, jak „normální“ byla tahle země před vyhlášením republiky, znala jsem z médií jen permanentní válečný stav, který popisuje Amír při své návštěvě po letech. Hasanova povaha a jeho osud mě chytly za srdce. Takhle čistých lidí je moc potřeba...

petra3597
18.03.2020 5 z 5

Další autorův skvělý počin. Nevím, zda na mne působila "surověji" ,než A hory odpověděly, nebo jen ji mám v živější paměti. Každopádně opět se jedná o příběh z větší části prožitý v Afghánistánu a i část, prožitá již tisíce mil daleko je stále pod vlivem "domoviny". Je zde vykreslena nejen surovost, ale také lidské hodnoty místních lidí. Krásné a vystizne charakteristiky,které ať čtenář chce či nikoli, vtáhnou ho do děje natolik, že člověk až dostává pocit znamosti, blízkosti k jednotlivým postavám. Autorovy knihy jsou sice situovaný do stejného prostředí, opět to pro cyniky zavání trochu obhajobou "svých lidí" nebo možná "omluvou kolaboranta", ale při čtení by měl člověk vnímat jen dej, postavy a snad pocity,které mu knížka přináší a nepoddávat se onomu cynickemu hodnocení ...

loskarlos
23.02.2020 2 z 5

Vynikající příběh, styl psaní trochu rozvláčný