Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 5 2336 432

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

jitka7047
17.05.2021 5 z 5

Je zajímavé vidět stát jako Afgánistán z pohledu místního, který se tam narodil, prožil tam svoje dětství ještě před vstupem komunismu a dokázal ukázat i jeho postupný politický vývoj, ač z Ameriky. Kniha ve mě vyvolala zájem o tuhle zemi a jeho historii a dozvědět se vic, než jen kuse informace z masmédií.
Vidět tak Afgánistán jako normální zemi se svými zvyky, svoji kulturou je nanejvic zajimave. A vidět to v podobě této novely je ještě příjemnější. Tudíž nejen fakta samotná, ale způsob, jak je kniha podána...fakt, že hlavní hrdina byl v podstatě zbabělec a přiznává to, posunuje knihu v mých očích o žebříček výš.

jaroiva
11.04.2021 4 z 5

"Je moudřejší trápit se pravdou, než se utěšovat lží."
Po knize jsem sáhla omylem - místo Jak vycvičit draka :). Tak jsem se zpočátku docela divila, že to není očekávaná pohádka.
Od začátku mě příběh chytil za srdce.
Poslední čtvrtina byla ale už hodně americká a předvídatelná. Jako by se najednou přepla televize na jiný program a z tklivého příběhu, který zaútočil na mou zásobu kapesníků, se stala najednou jakási americká slaďárna nebo co...
Přesto knihu doporučuji. Určitě si od autora přečtu i nějakou další.

Clara_C
30.03.2021 5 z 5

Krásný příběh, dá-li se to napsat o životě v Afghánistánu. Žít tam a přežít musí být již několik desetiletí velká odvaha. Afghánci jsou hrdý národ a myslím, že zrovna tam jim republika coby státní zřízení moc neprospěla. Každý si zákony vykládá po svém a nikdo je nesoudí. Když už tak opět po svém. A vměšování cizích států, ať už Ruska nebo Američanů nikdy nikomu nepomohlo. Každopádně příběh moc dobře napsaný, všechno do sebe zapadlo, ovšem člověka úplně obchází hrůza, co všechno si tam zkusí malé děti. Díky všem těm dojemným stránkám odpouštím i drobné chybky v českém vydání a jednu drobnost v závěrečném souhrnu historických událostí, kde je uvedeno, že v roce 1963 se narodil v paštunské rodině budoucí spisovatel Khaled Hosseini. Ale všude má spisovatel uveden rok narození 1965 :- )

" Nakonec Sohráb mou nabídku nikdy nepřijal. Ale ani jí neodmítl. Jistě si uvědomoval, že až sundá obvazy a vrátí nemocniční oblečení, bude z něho jen další bezprizorný hazársky sirotek. Co mu zbývalo? Kam se mohl vydat? Takže to, čemu jsem rozuměl jako souhlasu, bylo ve skutečnosti tiché odevzdání, ani ne tak vědomé přitakání jako spíš rezignace někoho přespříliš ubitého, aby mohl ještě rozhodovat, příliš unaveného, aby uvěřil. Toužil se navrátit do minulosti. Namísto toho dostal mě a Ameriku. Ne že by to byl špatný úděl, ale to jsem mu nemohl vykládat. Budoucnost je luxus, když vám hlavou víří horda démonů. A tak se stalo, že jsme po týdnu přešli pás černé vozovky před nemocnicí, já odvezl Hasanova syna z Afghánistánu do Ameriky, a namísto jistoty domácích zmatků mu zajistil zmatky cizích nejistot. "

Mi--LADA
14.03.2021 5 z 5

Poutavá kniha ze zajímavého, islámského prostředí. Hosseini umí příběh podat opravdu dobře. Jsem ráda, že jsem se mohla díky tomuto románu trochu seznámit s afghánskou literaturou.

Marekh
13.03.2021 5 z 5

Upřímně řečeno jsem tuto knihu v minulosti nezaznamenal, ale když jsem viděl video, ve kterém se o této knize zmínila Jana (YouTube kanál: Podpatky v knihách), tak mne hodně nalákala a do knihy jsem se začetl. Kniha určitě stojí za přečtení. Kniha je docela obsáhlá, ale čtivě napsaná, takže se čte sama a knihu jsem přečetl poměrně rychle. Jedná se o autorovu prvotinu. Knihu hodnotím na 100 %.

Jedná se o román odehrávající se v převážné části v Afghánistánu. Je to hodně silný a emotivní příběh, který mne v hodně situacích zasáhl a překvapil. Hlavní postavou románu je AMÍR a jeho kamarád HASAN. Jednoho dne dojde k určité události, která mi obrazně řečeno nedala spát a pořád jsem se s tím nemohl srovnat. Člověk se ve svém životě může dopustit hodně chyb. Někteří čtenáři by si řekli, že by rozhodně jednali jinak, pokud by se nacházeli v kůži hlavního hrdiny. Jenže vždy je jednoduší soudit jiné, když se nás to bezprostředně netýká. Tyto části se mnou hodně otřásly, cítil jsem nespravedlnost, vztek a smutek a byl jsem z toho celkově nešťastný.

V románu se mi líbilo pouštění draků a závodění mezi jednotlivými soutěžícími včetně lovení draků což patří k tradicím v Afghánistánu a také jsem si všiml, že Afghánci hodně popíjejí čaj a sladí jej několika kostkami cukru. Zajímavé byly také různé tradice Afghánců například při svatbě. Vidíme válečné hrůzy v Afghánistánu, a to vždy vyvolává ve mně pocity smutku a beznaděje a říkám si, v jakých otřesných podmínkách někteří lidé žijí. Každý den prožívají peklo a bojí se o své životy a o životy svých dětí a nikdo není schopen s tím nic udělat!

V závěru knihy ve vyskytuje kapitola O AFGHÁNISTÁNU A AFGHÁNCÍCH, kterou napsal Jan Marek, kapitola HITORICKÉ UDÁLOSTI VE 20. A NA POČÁTKU 21. STOLETÍ a SLOVNÍČEK ORIENTÁLNÍCH VÝRAZŮ.

Časem se podívám na film, který byl natočen na motivy této knihy.

Od autora jsem v minulosti četl knihu MOŘSKÁ MOTLIDBA, kterou jsem hodnotil pozitivně a časem vyzkouším další autorovy knihy, poněvadž mne jeho knihy oslovily.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Říká se, že oko je do duše okno.

Děti nejsou omalovánky. Nemůžeš je vybarvit, jak se ti zlíbí.

Je moudřejší trápit se pravdou než se utěšovat lží.

Válka slušnost nevylučuje. Naopak ji vyžaduje, je jí potřeba ještě víc než v časech míru.

Člověk, který nemá svědomí, který není dobrý, netrpí.

stanky
13.03.2021 2 z 5

Hlavní příběhovou linku nebudu komentovat - silný a emotivní příběh. Zaujalo mě i celkem reálné potrvzení, jak nefunkční je integrace islámských migrantů do západní kultury a jak zvrhlý dovede být současný islám. Překvapuje mě to o to víc u autora, který z této kultury vzešel. Odvaha mu rozhodně nechybí.

MarqueeMoon
13.03.2021 5 z 5

Reval som ako malé decko a vôbec sa za to nehanbím, takéto príbehy ľudia potrebujú čítať. Aj cynici ako ja. Nie je to márne. Jeden malý úprimný úsmev po dlhej "zime" znamená viac ako stovka predtým neopätovaných úsmevov. Postavy ako Hassan v tomto románe sa nájdu všade bez ohľadu národnosti či náboženstva a aj to je odpoveď prečo sme ešte stále tu a bežíme (bojujeme) ďalej aj ako ľudstvo aj ako jednotlivci.

GYROTOURBILLON
10.03.2021 5 z 5

Skvěle vystiženo Chytuš. Více není co dodat , knihu jsem přečetl po druhé.

sirojezkin
13.02.2021 5 z 5

Nádherný dojemný příběh dvou chlapců na pozadí války v Afghánistánu. dost jsem si pobrečela.

fénix56
12.02.2021 5 z 5

Silný příběh... A pohled do země, kterou známe jen povrchně z novin a televize. Hlavní hrdina má sice to štěstí, že se narodí do bohaté rodiny, ovšem vše se rychle mění. Do Afghánistánu vtrhnou Sověti a nakonec jej začnou ničit fanatičtí Tálibánci.
Ale ještě v době dětství Amír udělá chybu, která strhne lavinu. Zbytek života ho trápí zlé svědomí. I když se za dramatických okolností snaží vše napravit, jeho katarze nebude snadná. Snad mu v tom pomůžou létající draci....

lernami
20.01.2021 5 z 5

Emotivní příběh o pocitu viny a vykoupení. Tímto motivem mi to trochu připomínalo Zločin a trest, ale chápu, že to je velmi vzdálené přirovnání. Kniha je smutná, ale je velmi lidská a plná zajímavých postřehů. Určitě doporučuji.

barcc85
11.01.2021 5 z 5

Tolik lásky, bolesti a smutku...k vlasti i k těm nejbližším.

Silný příběh, ..a mé trpké uvědomění si pomíjivosti světa, člověka!

Barbanka
09.01.2021 5 z 5

Ze začátku ni kniha nebyla moc sympatická, stejně jako její autor. Ale postupně se příběh rozvíjel a byl neuvěřitelně čtivý. Amír udělal spoustu chyb, jeho svědomí mu však nedopřálo klidu. Nakonec se zachoval velmi statečně a vše napravil. Klobouk dolů a těším se na další díl....

Magie233
04.01.2021 5 z 5

...."Pro tebe třeba tisíckrát".... Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Smutný příběh o lásce, utrpení, vině a odpuštění mě hluboce zasáhl. Kniha nabízí nejen pohled na několik desítek let vývoje sitauce v Afgánistánu, ale je protkaná tématy k přemýšlení.

MadamC
04.01.2021 4 z 5

Myslím, že bylo skvělé rozhodnutí si tuto knihu přečíst právě v době vánočních svátků (není to ironie). Protože v této době si já osobně chci uvědomovat pravé hodnoty tohoto světa. A s touto knihou to jde jako po másle. Není optimistická ani krásná, ale je velmi důležitá. Najdete v ní spoustu bolesti, násilí, smutku, nespravedlností, ale takový náš svět někdy je (a to celkem často v určitých částech světa). A my bychom si to měli uvědomovat, že to že se máme dobře, není ani v nejmenším samozřejmost.
Měli bychom se místo závisti druhým raději zaměřit na pomoc druhým v nouzi a nebo jen rozzářit tváře a to nejen o Vánocích.
Kniha je ale také o odpuštění a zvládnutí denních i nočních můr a minulosti, kterou není lehké zkousnout.
Rozhodně doporučuji číst v době, kdy nejste smutní nebo z něčeho rozladění. Tato kniha by mohla tento pocit pouze prohloubit. Ale rozhodně stojí za přečtení!

VerčaFF
09.11.2020 5 z 5

Krásná kniha, která mě hodně zasáhla. Někdy milá, někdy naprosto strašná, až mi bylo zle, ale pro mě zcela uvěřitelná a nezapomenutelná.

SueD
08.11.2020 5 z 5

Krásný dojemný a poučný příběh z míst, kde jsem nebyla a nikdy se tam ani nepodívám.

Asterixxka
27.10.2020 4 z 5

Opravdu krásný příběh - škoda že nebyl trochu delší, ráda bych se dověděla, co bude dál (ale to by asi ztratilo to kouzlo závěru, jaký autor nechal). Shodou okolností v současnosti běží v TV 4-dílný dokument o Afghánistánu od pádu monarchie po nástup Talibánu a skvěle mi to zapadlo i do děje příběhu v knize, kde mi více detailů právě o politickém pozadí trochu chybělo. No a když teď vidím děti venku s papírovými draky, hned mě napadne - Hasan :-)

Maevie
28.09.2020 5 z 5

Román Lovec draků je především o lásce, té k lidem i k rodné zemi. Khaled Hosseini v knize představil stránku Afghánistánu, kterou dnes jen málokdo vnímá. Stránku krásné a kulturně bohaté země, kterou naprosto zničily války, mocenské boje a náboženská nenávist. Je to ale také příběh o rodině, přátelství, vině i odpuštění a také odvaze, která často vede do nebezpečných situací.

danniice
23.09.2020 2 z 5

..kniha je pekna, ale az neskor som pochopil, ze sluzila ako cast propagandy na ospravedlnenie utoku USA na Afganistan po 11/01