Lovec draků

Lovec draků https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3256/bmid_lovec-draku-2rT-3256.jpg 5 2336 432

Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Román byl rovněž zfilmován režisérem Marcem Forsterem v roce 2007...... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Rozmluvy

The Kite Runner , 2003

ErikaKej
05.01.2022 5 z 5

Krásny román ale veľmi smutný. Doporučovala by som hovšak každému aby sme si uvedomili aké máme šťastie,že žijeme v mieri.

AlexandraBane
23.11.2021 2 z 5

Zaujalo mě vyprávění, jak se žilo v Afghánistánu před a po vpádu Talibánců. Ale jinak mě kniha příliš nezaujala. Několikrát jsem zvažovala odložení, dočítala jsem jen silou vůle.

Anet2106
20.11.2021 5 z 5

Nádherný a zajímavý příběh zdánlivě obyčejných lidí. Líbilo se mi nahlédnout do jiné kultury, Moc pěkně se mi to četlo, kniha rozhodně umí vtáhnout do děje. Četla jsem i A hory odpověděly....ani jedna kniha mě rozhodně nezklamala a doporučila bych jí ostatním.

Ada0004
18.11.2021 5 z 5

Napínavá, zajímavá kniha. Díky ní jsem nahlédla do života Afghánistánu a vcítila se do těžkého života tamních obyvatel. Člověku jsou potom zprávy současného dění pochopitelnější. Příběh chlapce, který se zoufale touží zalíbit svému otci a získat si jeho přízeň, uznání a lásku a kam až dokáže zajít je děsivý. Hrůzná je též tíha viny, kterou nese celý život za své skutky, ač byl dítětem a neuměl a nevěděl jak zpracovat hrůzu, které byl svědkem. Krásná kniha, pkterá se čte jedním dechem a rozhodně na ni nelze zapomenout.

Honey19
21.10.2021 5 z 5

Velice silný příběh. Musím říct, že mi dlouho trvalo, než jsem se začetla, první polovina mne moc nebavila, poté jsem ale hltala každou stránku.

ocean3
27.09.2021 5 z 5

Nezapomenutelný, skvěle napsaný příběh.

Bucinka
23.09.2021 5 z 5

Obdivuhodný příběh, při čtení se u mě střídaly pláč, úzkost a smutek. U mě patří mezi ty knihy které ve mě zanechají doživotní stopu.

SputnikV
22.09.2021

no je to román, nikoliv literatura faktu. Autor podává časem s vou bublinou zkreslené vzpomínky, byť čtivé, afgánská monarchie je hodnocena i takto: Afghánské království bylo geograficky i etnicky rozmanité. Jeho státnost postrádala historické kořeny. Žilo tam deset národů, které spolu neudržovaly kontakt a vzájemně se přehlížely. takže k míru celkem daleko, spory byly stále. Sověti přijeli na žádost tehdejší vlády ... i když to nebylo šťatsné rozhodnutí, asi nepochopili, že ti lidé tam na vsích jsou plně pod vlivem imámů nemají vlastní názory- nesměli a nedoveli si je vybudovat .
ti lidé tam uvažovali a uvažuijí jinak než my, pěkně o tom mluví pan Pelikán... je zajímá jen jejich ves, a možná i rodina, ženy jsou ničím,, smlouvy je nezavazují a přátelství nenavazují. a je to podle nich správné.

sociální vrstvy tam navíc i v městě jako je Kábul žily jedna vedle druhé a neměly spolu žádný osobní kontakt, podobné to bylo i v Íránu, kde tamní smetánka pila balenou vodu a ti dole žili i z toho, co kde našli, nakonec i o tom, i kdž ne tak čtivě, podala jedna z nich śvědectví. a pak se divmě, že tam jsou ob čansklé války tradicí. Mimochodem Tálibové jsou Afgánci a jsou doma, vyrostli na tamní půdě a z tamního myšlení, to USA a jeji kamarádi tam byli cizí a nic dobrého nikomu nepřinesli

Han-nah
18.09.2021 4 z 5

První a určitě ne poslední kniha tohoto autora. Vede k hlubokému zamyšlení a při čtení mi běhal mráz po zádech. Měla jsem možnost více se dozvědět hlavně o společenské kultuře, ale i politice Afganistánu. Krásná přátelství, soudržnost rodin a přátel, bezmezná pomoc, bez závazků vrácení, lásky, ale i velká bolest, ponížení, krutost a smrt.
Četla jsem ji v době, kdy se to opět v Afganistánu otřásá, protože se tam po asi 20 letech vrátil Talibán. Po přečtení dobře chronologicky sepsaných historických událostí v knize jsem si je na internetu doplnila až k dnešní době. Boj je tam neustále.
Všichni by si měli uvědomit, že každý islámský stát má své zásady. Ale na dohody s Talibánem spoléhat nelze. Všichni by se měli vyvarovat toho, říkat někomu, jak má žít.

zandu
14.09.2021

Tak já jdu proti proudu. Nebavilo mě to. Absolutně. Nemohla jsem se vůbec začíst, do čtení jsem se musela vyloženě nutit. No nic. Odložila jsem. Knihy, které mě nezaujmou, odkládám. Tolik knih a tak málo času!, tak proč ho ztrácet s takovou, která nebaví. Ještě zkusím Tisíce planoucích sluncí, třeba to bude lepší.

gladya
09.09.2021 5 z 5

Musela jsem pár ní počkat s komentářem, tak se mně tahle knížka dostala pod kůži. Je to o Afghánistánu, ale zdaleka nejen o něm. Je to hlavně o člověku, oddanosti, vině, výčitkách a odpuštění,. A nemusí jít o tak dramatické okolnosti. Vždyť asi každý z nás udělal něco, čím se zrovna nechlubí. A nebo něco neudělal a udělat měl. Jenže jen zlí, špatní a bezcitní lidé neznají pocit viny a výčitky svědomí. A pro ty ostatní je nejtěžší odpustit sám sobě.
A taky mě napadla jedna věc. To, že Afghánce vlastně nikdo nedokázal porazit je sice obdivuhodné, ale tím horší je, jak Afghánci poráží sami sebe. Kolik utrpení místní lidé prožili a prožívají boji mezi sebou. A nevypadá to, že tam v dohledné době bude líp.

ikul
02.09.2021 5 z 5

Když jsem začala číst příběh o lovci draků, měla jsem pocit, že Tisíce planoucích srdcí byla lepší kniha. Nemohla jsem se srovnat s tím ryze mužským příběhem, který mě neustále utvrzoval o mocném patriarchátu v Afghánistánu. Nečekala jsem, že Amír v sobě najde tu obrovskou sílu vzepřít se zlu. Bylo to všechno takové beznadějné. Ale jak už tu někdo napsal přede mnou, nebyl to sice happy end, ale naděje svitla.

Val
23.08.2021 5 z 5

Kniha se mi dostala do ruky čirou náhodou a já jsem za to neskonale vděčná . Příběh nepříliš veselý , ale neskutečně lidský . Příběh o zbabělosti , vině, ale taky o obdivuhodné odvaze , lásce a vykoupení . Ano , nejtěžší je přijmout vinu a odpustit sám sobě . Nádherná kniha . Další autorovy knihy si určitě nenechám ujít .

petbrab
20.08.2021 5 z 5

Opravdu strhující román, který má patrně částečně autobiografické rysy.
Skvěle vystihuje na příběhu hlavního hrdiny nejen složitost Afghánistánu od monarchie, přes sovětskou okupaci až k emigraci do USA a nakonec návratem pro vlastní očistu i vládu Talibanu, ale i pocity a vlastnosti nejen hlavního hrdiny ale i ostatních postav.
Malinko jsem se bál příliš sladkého konce, ale ten se nekonal.
Naopak to bylo zakončeno skvěle.

jejda.majda
20.06.2021 5 z 5

Nádherná a velmi smutná kniha o lásce, rodině, zodpovědnosti, zbabělosti a oddanosti. Kniha plná nepřeberných emocí, která je napsaná velmi čtivě, hluboce a opravdově. Hlavní hrdina není vyloženě kladnou postavou, ale má spoustu chyb, které si sice uvědomuje, ale i přesto je pro něj velmi těžké zachovat se správně, protože bojuje sám se sebou. A vy jako čtenáři ho chápete a rozumíte mu, protože v něm vidíte sami sebe.

Lovce draků, příběh ze života afghánských dětí, ve kterém navíc poznáte i spoustu arabských reálií, doporučuji všem k přečtení!

mi-380
17.06.2021 5 z 5

Úžasná kniha, nevím, na co jsem tak dlouho čekal. Těžko pochopitelná společnost, v osudech vypravěče-imigranta skvěle popsaná. Na jedné straně záviděníhodná soudržnost rodin, citovost a nezištná pohostinnost, na druhé netolerance a krutost hledající oporu v Alláhovi. Opravdovost a naléhavost autorovy výpovědi mě přiměla připomenout si všechny ty zdánlivě krásné revoluční myšlenky fanatické víry a agresivních -ismů a porovnat je s krutou praxí při jejich uplatňování: Francie, Německo, Rusko, Čína, Kambodža, Írán, Afghánistán, Sýrie atd., atd., atd..
Talibán letos asi znovu ovládne Afghánistán, západ se může chystat na další milióny uprchlíků. Po přečtení této knihy se jim, hledačům klidu a bezpečí, ani moc nedivím. Jenže se nedivím ani těm, co je tu nechtějí, nekompatibilita muslimské populace s evropskou je evidentní, jako by paradoxně to, před čím utíkají - neklid a nebezpečí, přinášeli s sebou.
100 % (aktuálně 1973 hodnocení s průměrem 92 %).
...
A teď tahle žena, její matka, se na mne usmívá s dojemnou dychtivostí a chabě zastíranou nadějí v očích. Nebylo moc příjemné, že se mi najednou přiznává taková moc, a to jen proto, že jsem měl štěstí v genetické loterii, určující pohlaví dítěte.

Wasylka79
09.06.2021 5 z 5

Vše tu je již napsáno. Úžasná

Aykiru
08.06.2021 5 z 5

Hosseini má zvláštní chopnost stvořit postavit tak lidské, že i lidé samotní působí jak jejich znásobené odrazy. Momenty největších vzepjetí se pojí s chvílemi největších pádů jak morálních, tak psychických.
A přestože se hlavní postavy dopouštějí "chyb", o kterých se i my odvážíme přemýšlet jen málokdy, a ještě navíc většinou jen teoreticky, nejsme shopní je odsoudit nebo je nenávidět. Neboť narozdíl od reálného světa, kdy se toho jen málokdy odvážíme, v nich dokážeme rozpoznat sami sebe. Ne nutně zlé a kruté, ale spíše slabé a zmatené.
Žít vedle dokonalosti je těžké, ale co je podle mě ještě těžší je žít vedle oddanosti. Nárok na druhého je velký, a když ještě k tomu z první ruky získáte důkaz vlastní nedostatečnosti, není divu, že se hlavní postava pokusí svého přítele-soka zničit. Ale ani ničení nepřinese kýženou úlevu, naopak vytvoří jen další dluh, který je potřeba vyrovnat.
Vrstvy viny, snaha zapomenout, vyrovnat se s tím, kdo jsme, láska a oddanost, pochybení, která odcizují to všechno je v Hosseiniho knihách spolu s otázkou, kým bychom byli, kdybychom se dopustili té největší zrady?
A odpověd', kterou autor ve svých knihách opakovaně nabízí je: lidmi.

Dani25
01.06.2021 5 z 5

Keďže sa ma veľmi dotkla kniha Tisíc žiarivých sĺnk, siahla som po ďalšej knihe autora. A nesklamala, prežívame život Amira od jeho detstva, radosti, smútky, zmeny v Afganistane, tajomstva v rodine. Na konci knihy mi vyhrkli slzy.

laura
28.05.2021 5 z 5

Děti nejsou omalovánky. Nemůžeš je vybarvit, jak se ti zlíbí...

Příběh o lásce, o vině, o bolesti. Drsný a krutý - stejně jako život v Afghánistánu. Zároveň však i příběh o odvaze a věrnosti, o přátelství, o snech, které se nesplnily - i o těch, které se plní...

Příběh neochvějné lásky, nepochopitelné zrady a nenávisti. O tom, že stejně neutečeme dost daleko, abychom dokázali zapomenout... O jizvách, které se nikdy nezahojí. O bolesti, která nikdy nepřebolí...

O chybách, které nejdou napravit, o vině, které se nedokážeme podívat do očí, o klamání sebe sama, o osamění, nepochopení, touze a lásce. O lásce především.

O nevyřčených citech, o nevyřčených slovech. Neobyčejný příběh, který ve vás zanechá spoustu bolesti, slz, ale i naděje. Dokud budou žít chlapci jako Hasan - pak ještě máme naději...

Pro mě trýznivé a hodně bolavé. A přesto, svým způsobem, neopakovatelné a dojemné...

...pro tebe třeba tisíckrát...