Lovci mamutů

Lovci mamutů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/903/bmid_lovci-mamutu-65a4d82dcf0a0.jpg 4 1932 260

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí „Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt.... celý text

ivana1924
28.06.2020 3 z 5

Už jako povinnou četbu jsem ji nedala, no dnes po x. letech se mi dostala opět do ruky, a.... přečetla jsem, ....ale můj šálek kávy to není.

n.ezn.amy
15.06.2020 4 z 5

Dnes již klasická kniha o pravěké tlupě lidí, která stále zápasí o holý život ať už je to se sháněním jídla, ohně či obranou proti jiným tlupám. Hlavní hrdina Kopčem se snaží vybojovat vyšší post v hierarchii skupiny tím, že je odvážný a dělá vše proto, aby tlupa byla zajištěná. Zajímavě popsaný život pravěkých lidí, který se pravděpodobně blíží tehdejší realitě. Eduard Štorch vytvořil hodně poutavý příběh

hanak_v_exilu
08.06.2020 4 z 5

Pokud člověk absolvoval základní školní docházku v Přerově, za těch děvět let několikrát navštívil stanici Moravského ornitologického spolku, skrz naskrz poznal Muzeum Komenského a nevyhnutelně četl Lovce mamutů. Příběh pravěké tlupy má ale zvláštní kouzlo, takže věřím, že bych si knihu oblíbil i kdyby se částečně neodehrávala v okolí mého budoucího rodného města. Jen mě mrzí, že se Eduard Štorch až moc zaměřil na konflikty a neudělal si čas na popis klidného dne.

Varjohukka
05.06.2020 4 z 5

Klasika ze školních lavic. Pravěk mě ve škole hodně přitahoval.

Archibalt
03.06.2020 1 z 5

Kniha byla velice nudná a nezáživná. Příběh a způsob psaní mně donutil skončit, asi ve dvou třetinách této knihy, takže také hodnotím pouze danou přečtenou část. Pokud ke konci dojde snad k nějakému zábavnénu a akčnímu zvratu upozorňujte mně.

Hani77
01.06.2020 4 z 5

Napotřetí konečně přečteno :-). Poprvé jsem zvládla jen 1. kapitolu, napodruhé jsem knihu začala předčítat dcerám a zdolala jsem 1.díl (z celkových 5) a teprve napotřetí jsem konečně vydržela až do konce. Kniha je napsaná hezky, ale mě toto období nezajímá. Při pasážích popisujících hostiny mi bylo až špatně. Ale jsem ráda, že jsem obohatila svoji čtenářskou gramotnost :-). Jako děti školou povinné jsme tuto knihu samozřejmě také ve škole četli, ale skoro nic si z ní nepamatuji, ani nevím, jestli jsme ji tehdy dočetli: spíše bych řekla, že asi ne, protože jsem si zní pamatovala jen Kopčema a Veverčáka a můj tehdejší celkový dojem-pro mě to bylo v dětském věku velice nudné čtení.

Worbitka89
26.05.2020 5 z 5

Četba z prvních školních let, tak nejak zlidověla, ale stojí za to si jí přečíst.

kolacky
19.05.2020 5 z 5

S hrůzou jsem zjistila, že tuhle kdysi oblíbenou knížku nemám ohodnocenou! Hned jsem ji prolítla (znáte to, prolítla... tu se člověk začte, tam se začte... a čte a čte) a konstatuju, že Kopnut srnčetem a Veverčák, neřkuli Mamutík, jsou pořád dobří!!!

frantisek0724
24.04.2020 4 z 5

Pro zralé ročníky nehynoucí klasika. Pro historiky blábol, který si příliš neláme hlavu se skutečným životem a zvyky pravěkých lidí. Ano, možná to tehdy bylo trochu jinak,ale co..Jako kluk jsem to prožil společně s Kopčemem a Veverčákem. Není to vrchol spisovatelského umu, ale na druhou stranu si knihu pamatuji i po letech, narozdíl od spousty jiných.

Marla
05.04.2020 5 z 5

Pro mě osobně je to nesmrtelná klasika. Poprvé jsem četla jako dítě školou povinné/to už je skoro v šeru dávnověku/a pamatuji se, že jsem byla naprosto uchvácena. Vyráběla jsem luky a šípy, zkoušela rozdělávat oheň bez zápalek/to občas pro zábavu dělám dodnes/a hliněnou sošku jsem měla schovanou dost dlouho. Jen to syrové maso jsem nezkoušela jíst. Také jsem se přes toto čtení dostala k zájmu o sežratelné rostliny. Takže jsem si s velkou chutí znovu početla a jsem ráda,že kouzlo dávnověku nezmizelo, i když pochopitelně s novými výzkumy je dost věcí trochu jinak. Anebo není?

Kája95
21.03.2020 5 z 5

Při čtení lovců mamutů se úplně dostanete do doby pračlověka. Skoro cítíte to napětí z lovu a křik děti hrajících si u potoka. Úžasné čtení

TaLu
11.03.2020 5 z 5

Lovci mamutů patřili k nejoblíbenějším knihám mého dětství. Pestrá dobrodružství s Kopčemem a jeho kmenem, plná napětí, mně přikovala ke knize, dokud nebylo dočteno. A ani trochu nevadilo, že kolem pobíhali mamuti. Ten dávný věk byl velkým zpestřením, stejně tak ilustrace Zdeňka Buriana. Důležitost ohně, lovu, divoká zvířata, pazourky - prostě paráda. A mám chuť si knihu opět přečíst.

Kirvin
26.02.2020 5 z 5

Klasika mého dětství. Knihy E. Štorcha mě naučili mít rád dějiny.

petbrab
22.02.2020 5 z 5

Kniha mého mládí.
Pamatuji, že jsem prožíval příběh s hlavními hrdiny jako bych byl jeden z nich.
Kopčem, Veverčák

Venda32
19.02.2020 4 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, ale není nic čeho bych musel litovat:-).

andrea7191
13.02.2020 4 z 5

Klasika, kterou četl snad každý v rámci povinné četby na ZŠ.

Switch
21.01.2020 5 z 5

Četl jsem jako žáček ZŠ, knížka však ve mě dodnes zanechala krásné vzpomínky a tají se mi dech při dobrodružství pravěkých chlapců. Přemýšlím, že bych se k ní ještě určitě měl vrátit a znovu si ji přečíst. Jsem rád, že tato kniha byla zažazena mezi povinnou školní četbu.

argi111
10.01.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih mého dětství. Kdo nečetl jako dítě lovce mamutů jako by nebyl :-)

sgjoli
19.11.2019 5 z 5

Lovci mamutů jsou jednou z knih mého dětství. Osudy Veverčáka, Kopčema a dalších jsem jako děcko velmi silně prožívala. Člověk byl vtažen do příběhu takřka od první stránky a chtěl všechna dobrodružství zažívat spolu s hrdiny. Aspoň tak jsem to jako malá vnímala. Asi si to budu muset někdy přečíst znovu, protože tahle kniha je výborná a i dlouhá léta po svém vydání má co říct. Výzkum od dob vydání sice skutečně pokročil, ale jako dobrodružný román jsou Lovci mamutů jedna z nejlepších knih pro mládež, co vznikly z pera českého autora.

tygřík2
16.10.2019 5 z 5

V dětství přečteno několikrát. Pan Štorch i pan Burian byli prvotní příčinou toho, že vždycky, když vidím pozůstatky dob dávno minulých, rozšíří se mi zorničky. A nad artefakty materiální kultury dumám, čí že to ruka a mysl je vytvořily. Byl to muž, byla to žena? Mladý/á, starý/á? A co je vedlo k tomu, jen tak mýrnix týrnix uhňácat sošku nebo misku z hlíny, otisknout v jeskyni pod dokončený obrázek bizona či medvěda svou dlaň? To samé co nás a odkázali nám to v DNA...