Lovci mamutů

Lovci mamutů https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/903/bmid_lovci-mamutu-65a4d82dcf0a0.jpg 4 1932 260

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí „Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt.... celý text

rencovav
07.02.2016 4 z 5

Jsem divná, nebo nejsem sama, koho Lovci mamutů bavili? :-)

snupko
30.01.2016 5 z 5

Jedna z najkníh môjho detstva plná pútavého dobrodružstva. A dodnes si, možno naivne, myslím, že ak by to vzal do rúk niekto schopný od filmového priemyslu, tak by to mohlo byť zaujímavé.

decemlineata
14.01.2016 5 z 5

Četla jsem ji v druhé třídě a milovala jsem tu knihu tak,že jsem sama začala ''psát ''
Když jsem svou povídku po mnoha letech našla velmi mě pobavila jak jsem vykrádala klasika :)

kalache
10.12.2015 4 z 5

...koukám,že cejch "povinná četba" dokáže znehodnotit celkem slušnou dětskou knihu...

Anaš44
01.12.2015 odpad!

nejhorší knížka kterou jsem četla

RealMadrid
06.11.2015 1 z 5

Lovci mamutů jsem četl ale, na straně 170 mě to přestalo bavit, téměř všechno jsem zapoměl a budeme to mít za povinnou četbu takže znova.Neeeeeeeeeeeeeee!

cherry_kiss
22.10.2015 3 z 5

Jedna z mála knížek, které mě z povinné četby bavili....Později jsem ji četla i po druhé. To se u moc knížek nestávalo.

vodopad152
22.10.2015 2 z 5

Kniha mě nebavila, ale na povinnou četbu to nebylo špatné.

wilddog
04.10.2015 5 z 5

Jedna z knih na které jsem vyrůstal, povinná četba to nebyla a četl jsem ji v dětském věku asi 15x. Čtivý příběh jedné tlupy lovců mamutů, vytvořený na základě několika pod čarou popsaných nálezů, který dokáže přemýšlivé dítě vtáhnout to děje a rozvinout fantazii, nebo i vyvolat zájem o archeologii, pravěk, přírodní procesy utvářející povrch Země, atd
Mamut na Rokosce leží pod silnicí zřejmě dodnes..:-) OK, pro děti bez fantasie to není, chápu, že povinnost si něco přečíst, knihu obvykle spíš znechutí.. Každý má jiné sny a představy, někdo má Kopčema, někdo Spidermana, a někdo jen Justina Biebera:-))))

Laputika_3
24.09.2015 4 z 5

Povinná četba. To člověku stačí k tomu, aby si knihu znechutil.
Mě pravěk nikdy nelákal a navíc jsem spíš pro modernější literaturu, každopádně neříkám, že knížka je špatná. Musím uznat že mi to rozšířilo obzory co se týče pravěku. Takže nemůžu jinak, čtyři hvězdičky je na to, okay, dost, jenže beru na vědomí stáří knížky a se čtivostí jsem při ní také nebyla na nule :)

annakolin
17.09.2015 3 z 5

Měla jsem ji ve škole jako povinnou četbu a vůbec mě nebavila :-( A to mě většinou pravěk v dějepise bavil :-) Kniha je nudná ale alespoň je dobře ilustrovaná. Občas byli právě ty obrázky jediné co jsem z toho četla :-D

Eliota
17.09.2015 5 z 5

Lovce mamutů jsem přečetla nyní po letech podruhé (poprvé to byla školní povinná četba) a příjemně mě překvapila - vnímala jsem ji naprosto opačně než dříve; je to čtení napínavé, poučné i zábavné. A pro děti ideální - obsahuje úžasnou slovní zásobu.

Lukinator
01.09.2015 odpad!

Nejnudnější kniha kterou jsem kdy četl a k tomu byla ve škole povinná četba -,-

Luccy78
29.08.2015 5 z 5

Klasická "Štorchovka" plná dobrodružství, co nezklame a zvlášť ty, co mají tento druh literatury rádi. A to, že je kniha obohacená ještě i o výtečné kresby pana Buriana, to ji jenom přidává na hodnotě..

woodward
17.08.2015 4 z 5

Jako kluk jsem měl Lovce mamutů rád, takže je ocením čtyřmi hvězdami.

Rilian
07.08.2015 5 z 5

Na rozdíl od mnohých, jsem knihu neměl jako povinnou četbu. Četla nám z ní učitelka na prvním stupni, a později jsem si knihu přečetl sám. Velice se mi líbila. Štorch byl nejen učitelem, ale také vynikajícím spisovatelem, který do svých knih zahrnul i dobové znalosti o mladém paleolitu. Nezapomenutelná je pro mě kapitola, kdy tlupa nemá oheň a snaží se přivést zpátky Lasičku. Zkrátka kniha, kterou by měli číst či alespoň znát i dnešní děti.

dendisek3
16.07.2015 4 z 5

K mému překvapení se mi knížka moc líbila

marcela6183
07.07.2015 2 z 5

Povinná četba ze základky. Kopnout srnčetem a už nikdy radši nečíst. Ale jo, jsou to přesně ty dvě hvězdy. Prostě proto, že jsem tohle číst musela. Příběh se mi nelíbil ani s odstupem dvaceti let. Prostě pořád je to nuda a Mamtíka nemiluju:-D Jediné, co mám ráda pořád, jsou popisy a vyprávěcí styl. A to je přesně za dvě hvězdy.

jaja1989
17.04.2015 odpad!

Už jako povinnou četbu ve škole se mi to nelíbilo a s odstupem času je to ještě horší.

katerina9455
04.01.2015 4 z 5

Štorcha jsem jako malá milovala a do dnes ho mám ráda. Lovce mamutů a Osadu Havranů jsem přečetla několikrát dokola! :) A to že je kniha plná obrázků od Buriana, tak to je další velké plus!