Lovci mamutů

Na podkladě světově významných archeologických nálezů v českých zemích, zejména na Moravě, vyvolává autor formou románu pro mládež obraz naší přírody a života prvotně pospolné společnosti v době kamenné před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tenkrát byla vypuzena z věstonického sídliště tlupa diluviálních lovců, která za neustálých bojů s hladem, přírodou a nepřáteli dospěje do konečného sídla na místech dnešní Libně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40742/lovci-mamutu-owT-40742.jpg 41370
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Lovci mamutů

jprst

Tuhle knihu jsme jako kluci četli několikrát a ani nám ji "souška" učitelka nemusela nutit jako povinnou četbu (což samozřejmě dohnala díly jiných tehdy "oblíbených" autorů). Občas se k ní letmo vrátím a trochu mě mrzí, že u mých vnoučat už tak velký obdiv nesklízí.

RMarkéta

Moje oblíbená kniha už od školních let. Taky mě neminula jako povinná četba. Snadno jsme se do ní vžili a prožívali všechno s tlupou. Došlo to tak daleko, že jsme si pak venku po vyučování hráli na podobnou tlupu. V lese si postavili bunkr. To byla naše jeskyně. Úplně nás to pohltilo. Pěkně jsme se vyblbli. Byly to moc hezké chvíle, žádný internet, tablety a ani mobily. Každá doba má své. Z nostalgie se k této knize ráda vracím. Je čtivě napsaná a řekla bych, že i věrně zachycuje život pravěké tlupy. Jak už tu někdo řekl, je to nečekaná lekce ze zeměpisu, ale příjemná a nevtíravá. Z dějepisu samozřejmě taky.

Janadvorackova

Smrt mámy na začátku mě v dětství dostala. Pamatuji, že jsem tehdy v mapě hledala ty řeky - nečekaná lekce zeměpisu :).
Četli jsme knihu tehdy na základce.
Pak jsem ji našla v knihovně doma a zabavila.
A teďka, asi po třiceti letech, jsem našla audio a řekla si, že to chce opakování :).

Kniha je stále čtivá, příběh trochu naivní, určen spíš pro děti. Momentálně by mě zajímaly jiné věci, které se k té době vztahují. Ale i tak jde o výborný příběh, s nímž by se měl potkat každý prcek.
Dneska ale mrňata hltají krváky a lovci by jim byli sympatičtí jedině při hostině, když po sobě mažou krev bizona :).

Věstonickou Venuši - (výsledek úcty muže ke kráse ženy, nebo neodbytný sen pravěkého šmíráka) - jsem před lety viděla na výstavě v Národním muzeu. Byla to taková ta "výstava pravěku," kde jste mohli potkat repliku mamuta, hromadu dokumentace, různých artefaktů a "dobový" stan, včetně smradu, který v něm kdysi mohl být (páchlo to trochu jako koš na špinavé prádlo). I když věřím, že v tehdejších obydlích byl puch mnohem horší :).

ArwenAragorn

Vedle Hrdiny Nika moje nejoblíbenější knížka od Eduarda Štorcha.

Teclaireddy

Četla jsem až v dospělosti. Myslím, že dětský čtenář musí být tímto dobrodružným pravěkým světem zcela pohlcen. I moje obrazotvornost však pracovala na plné obrátky (proto není od věci přečíst si jednou za čas dětskou knížku).Také se mi líbila autorova snaha o věrohodnost, která byla místy až mile úsměvná (byla by škoda, kdyby byla kniha kvůli zobrazení žen jako podřadných členů tlupy vyřazena ze školních knihoven). Jediné, co mi trochu vadilo, byla přílišná opakovanost děje (přesun - lov - střet s jinou tlupou - ztráta ohně - hlad...), na druhou stranu však můžeme i to považovat za autorův záměr, protože život v pravěku měl asi podobný scénář.

FilDaV

Nesmtelná klasika Eduarda Štorcha, která nejen teoretizuje a odhaluje nám Dobu kamennou, ale také je přesně popsán tehdejší život a celá kniha je jedno velké senzační dobrodružství, které už naši mysl neopustí!

PhoebePollard

Příběh už si moc nepamatuji, ale myslím, že to patří tak k průměru. Námět není nic extra, na druhou stranu, moc knih na odobné téma jsem nenašla, což vynahrazuje nudný začátek. Poté se však děj rozeběhne a už se to docela dá.

Evina.Cetba

Jo, tak to se mi líbilo. Díky této knize jsem měla povědomí o pravěku a vzbudilo to ve mě zájem o toto historické období. I když je text možná trochu nepřesný, může dětského čtenáře navnadit, aby posbíral další a přesnější informace. Stejně jako film Cesta do pravěku.