Lovci mamutů

Lovci mamutů https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108086/lovci-mamutu-bcL-108086.jpg 4 1936 260

Tento příběh vypráví o kmeni pravěkých lidí ,,Lovců mamutů“. Udál se asi před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tehdy žila na Bílé skále tlupa pravěkých lidí. Ovládali jednoduchou řeč a doplňovali ji posunky a mimikou v obličeji. Věděli, že je oheň nejen zahřeje, ale dokáže upéct maso a chránit před divokou zvěří. Oheň hořel před vchodem do jeskyně, aby dovnitř nemohly šelmy. Tehdy ho ještě neuměli rozdělat, tak spoléhali na přírodu a oheň donášeli. Příběh nám bude vyprávět o tom, jak lovili zvěř a jak z ní vše dokázali zužitkovat. Vnitřnosti zvěře jedli syrové, protože byly ještě teplé. Stažené kůže hned zpracovávaly ženy a děti. Lovili například zubry, lišky, ryby, ale také vlky a mamuty. Věřte, chytit takového mamuta je věc těžká, na kterou se museli dlouho připravovat. Museli nejdřív vykopat obrovskou jámu, do které toho mamuta museli vehnat. Učili se také vyrábět si nástroje, jako je například kámen opracovaný do tvaru slzy (pazourek). Díky pazourku, který poté použili na rozbíjení kamenů, dokázali vykřesat oheň. Ale to chtělo zručnost a trpělivost. Později se jim podařilo dokonce rozdělat oheň za pomoci kousku dřeva. Oheň byl totiž v pravěku největší vynález pravěkých lidí a měl pro ně opravdu obrovský význam. Dovídáme se tu také o cizích tlupách, například jak mezi sebou bojovali o území, o kořist atd. Při lovu nebo boji o území zahynula velká spousta pravěkých lidí. Byl to pro ně boj na život a na smrt. 15. vydání u Albatrosu.... celý text

Mondie
28.12.2014

Já to chápu, jelikož jsem něco podobného poznala. Na ZŠ nás k tomu nutili, bylo to zdlouhavé a nudné. Někdo neuměl číst, takže tím. Ale čtu dál. A Kopčem je nezapomenutelný, ačkoliv jsem to od ZŠ neviděla :)

MarkétaLore
21.12.2014 5 z 5

Pro Anniemiasun: tak to nedokážu pochopit. Mě naopak ke čtení přivedla!

Manunka
10.12.2014 5 z 5

Tak jsem se i já dostala k této knize. Už bylo na čase konečně osobně poznat "toho" Kopčema a Veverčáka. Jediné, s čím jsem měla na začátku trochu problém byl styl autorova psaní. Nicméně brzy jsem si zvykla a tak mi už čtení, tohoto takřka legendárního příběhu, nic nenarušovalo. Samotný děj dává krásně nahlédnout do doby, kdy byl boj o přežití takřka rutinní záležitostí. Kniha se mi velice líbila a myslím, že jsem jí nečetla naposledy.

AnnieMyaSun
04.12.2014 odpad!

Jedna z mála knih , ke které napíšu negativní komentář. Ztratila jsem díky ní chuť číst na několik let jako dítě.

Rade
01.12.2014 5 z 5

Eduarda Štorcha jsem jako dítě milovala, nejvíc ovšem mnohokrát přečtené Lovce mamutů. Nejoblíbenější příběh knihy: pád do propasti Macocha. Od té doby jsem toužila Macochu vidět, a i když jsem u ní pak byla vícekrát, i jako dospělá, vždy jsem si vzpomněla na tento příběh a představovala si lovce z doby kamenné uvízlé na skalním výstupku a na místě odhadovala, který výstupek to tak mohl být...

vlkodlaq
06.11.2014 4 z 5

Štorcha jsem jako kluk přímo žral (ano, některé knihy měly okousané rohy :-) ) a jednoznačně patří k mému literárnímu vývoji a tak se znatelně podílel na tvorbě mé osobnosti. Lovci mamutů jsou to první, co jsem od Štorcha četl a byl to dobrý start. Co by snad desetiletý jsem si tak vyráběl pazourkové sekyry, oštěpy a lovil, co se jen na poli za domem mihlo, ale polní křeček není debil a nikdy se ulovit nenechal :-).

notburga
03.11.2014 4 z 5

Krásná kniha. Díky ní jsem si poprvé živě představila to, co jsem znala jen z encyklopedie a Burianových kreseb. Vždycky mi třeba vrtalo hlavou, jak se mezi sebou lidé domluvili, když vlastně nemluvili :)

DejnaDee
15.09.2014 5 z 5

Zase jedna kniha, při které se mi vyjeví vzpomínky na dětství. Bylo to nádherné, bezstarostné období mého života a já si ho obrosvský užívala. Poutavá i poučná knížka zároveň. Stojí za přečtení i v dnešní době, i dnes totiž mnozí svádějí boj o přežití.

Market = )
19.08.2014 3 z 5

Nebavilo mě to tolik jako třeba Osada havranů (možná i kvůli tomu, že jsme docela velký kus knížky četli společně ve škole), ale dobrý. Ideální pro hrubou představu o živodě tehdy :-). Možná bych uvítala malinko výraznější dějovou linii, brousím si na knížku zuby jako na předlohu na skautský tábor :-).

jindrich5708
28.05.2014 5 z 5

Dětství - jako kluk jsem měl knihu velice rád ....

kotasbk
03.05.2014 5 z 5

Nostalgie

Sarča
21.04.2014 5 z 5

Knížka je zajímavá,poučná,ale i zábavná.Má pěkný děj.

SiuxBeast
17.04.2014 5 z 5

Tohle je prostě nádhera, nikdy se mi to neočte a co jsme se jako děti nablbli když jsme si hráli na lovce mamutů

Ladys
13.04.2014 5 z 5

Pro mě srdcovka. Chápu i nízká hodnocení, zvlášť od mladších, odkojených internetem. Ale i přes svojí kostrbatost je to prostě klasika. Četl jsem několikrát. Naposledy loni a pořád 5/5 :-)

Verrrunka
07.04.2014 3 z 5

Vzpomínka na dětství... Ale nikdy asi nebudu fanoušek téhle literatury.

Kmotr99
02.04.2014 3 z 5

V podstatě nudná povinná četba. Vyprávění o Kopčemovi a spol. mi již na prvním stupni přišlo nerealistické a o to více nudné.

Lodja
07.03.2014 2 z 5

Určitě to má svoji hodnotu a je to taková legenda, ale já se obávám, že těmto dobrodružným románům, které hltaly generace mých rodičů, asi nikdy nepřijdu úplně na chuť. Ze začátku je to zajímavé a vy si říkáte, že kdyby nás tihle lidé viděli, jak se tady cpeme antideprsivy kvůli naprostým zbytečnostem, řešíme problémy typu "k téhle sukni to červený nebo zelený triko" nebo prožíváme, s kým právě chodí Iveta Bartošová, asi by na svoje potomky nebyli zrovna pyšní. Jsem ráda, že jsem se prokousala tak do poloviny, ale dál už mi to prostě nějak nešlo.
Muselo by to mít asi trošku vyvinutější postavy, aby mě to dostatečně zaujalo, přece jenom dialogy jsou na úrovni, no, prostě lovců mamutů. Na druhou stranu, docela před Štorchem smekám, že s takovými postavami dokázal napsat celý, a docela uvěřitelný román.

moonchild
07.03.2014 5 z 5

Další kniha z řad povinné četby na základní škole.Kdysi jsem jí nesnášela,ale teď se mi moc líbí.

Mrazulka
23.02.2014 5 z 5

Krásná kniha mého dětství, asi se k ní vrátím :)

Alca007
15.02.2014 5 z 5