Loutkář z ghetta

Loutkář z ghetta https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174200/bmid_loutkar-z-ghetta-ocE-174200.jpg 4 284 85

I v nejtěžších chvílích lidského života musí existovat naděje. A někdy se tato naděje vtělí do malého kluka, který je vyzbrojen loutkami Varšava 1939. Mika žije s rodinou v ghettu. Když zemře jeho dědeček Jakob, zdědí vnuk tajemný kabát, ve kterém objeví loutku. Vyrobil ji děda, stejně jako loutky krokodýla, krále a šaška. Mika začne loutky sám vyrábět, hrát pro obyvatele ghetta a vytvářet v čase strachu a klíčící beznaděje okamžiky radosti a zapomnění na děsivou válku. Jednoho dne chlapce nachytá německý voják Max. Pokud se chce Mika zachránit, musí hrát i pro Němce... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , Mladá fronta

The Puppet Boy of Warszaw , 2013

iška
iška
25.04.2019 5 z 5

Dějiny lidstva obsahují mnoho hrůza. Moc pěkně napsaná kniha, která vyvolává spoustu otázek nejen o samotných postavách knihy,ale i o sobě samotných.

certik003
certik003
26.03.2019 5 z 5

Příběh židovského chlapce, který si myslí, že je zbabělý, přitom prokazuje neskutečnou odvahu a příběh vojáka, který se podílí na ohavnostech páchaných v ghetu. Díky bohu jsem takovou dobu nikdy nezažila, tak nemůžu nikoho soudit, protože netuším, jak daleko bych já sama zašla, abych přežila? Knížku určitě moc doporučuju.

Sarriii
Sarriii
12.03.2019 5 z 5

Hodně čtivé příběhy polského židovského chlapce a německého vojáka, jejichž příběhy spojily loutky a zejména jedna. Jsem ráda, že sem si knihu přečetla. Byl to velmi zajímavý pohled na dějiny během 2. světové války a po ní. Bylo mi smutno u příběhu Miky a u příběhu Maxe taky a u toho jsem hodně přemýšlela o lítosti a provinění. Mělo by mi být Maxe líto nebo ne? Pochopili Němci, čím se provinili? Zasloužili si takový trest? Uvědomili si tu realitu, ty hrůzy?

Arsi
Arsi
23.01.2019 5 z 5

Nádherně napsaná kniha se silným příběhem. Pořád musím myslet na Mika ale i na Maxe. Rozhodně doporučuji přečíst, stojí to rozhodně za to.
Dala bych víc hvězdiček než 5, kdyby to šlo.

Kekik
Kekik
04.11.2018 5 z 5

*"Ano, ale hudby ani loutek se nenajíme. K čemu tedy jsou?" Podíval se na mě pronikavým pohledem a položil mi paži kolem ramen. "Drahý chlapče, kdyby lidé jako ty neexistovali, Němci by už vyhráli, protože by nás zničili tam, kde je to důležité." Ukázal si na hruď, na srdce. "Otupili by naše srdce, zadupali našeho ducha, sebrali by nám duši. Tvoje loutky mají v sobě jiskru a světlo, jež nás zahřívá. To je moc důležité, Miko. Víc v téhle chvíli dělat nemůžeme."*

Příběhem nás provází nejen Miko, ale i Max. Žid a voják. Jejich osudy spojila loutka- princ, který je svědkem toho všeho. A hlavní postavou je i kabát, jehož kapsy skrývají nejedno tajemství.

xxBILLY
xxBILLY
19.09.2018

Poutavě napsané dílo Evy Weawerové o
hrdinovi chlapci Mikovi, který přežil peklo
holocaustu a o otřesných osudech varšavských židů. Na tyto zločiny se nesmí
nikdy zapomenout.

AlisekPac
AlisekPac
07.07.2018 5 z 5

Čtivý příběh o statečném chlapci za druhé svět. války ve varšavském ghettu. Nepředstavitelné, smutné, ale čtěte, ať není zapomenuto ...

DasaN
DasaN
19.06.2018 5 z 5

Velmi krásný příběh, podaný zajímavým způsobem jak z pohledu Miky, tak i vojáka Maxe. Jistě nejsem jediná, kterou tato kniha chytla za srdce.

morava
morava
04.06.2018 4 z 5

Jsem moc rada, ze si ke me tato kniha nasla cestu. Zajimave zpracovany pribeh , tema 2. svetove valky, zidovstvi , ghetta, osudy lidi, kteri se snazi prezit. Hlavni roli zde maji loutky. Loutky, ktere maji svuj vlastni pribeh, maji dusi, umi naslouchat, umi rozesmat a mohou i zachranit ne jeden zivot.

ERIK 2
ERIK 2
30.03.2018 5 z 5

...i neživé věci mohou člověka provázet celý jeho život...

VladkaBU
VladkaBU
19.02.2018 5 z 5

... škoda, že nemůžu dát vyšší hodnocení. Nádherný příběh, po němž jsme se pár dní nemohla soustředit na další knihu. Velké srdce malého kluka vykouzlilo v tak těžkých dobách úsměv na tváři tolika lidem.

Jitty82
Jitty82
02.02.2018 5 z 5

Krásně napsaná kniha o smutných věcech. K loutkovému divadlu jsem nikdy netíhla, ale v této knize nelze loutky nemilovat. Kniha ve mně zanechala silný dojem.

Popko
Popko
07.01.2018 5 z 5

Nádherná kniha o síle přežít, o tom jak loutky v době nejkrutější války utiší bolest, hlad, strach..Dějové linie napříč generacemi dávají příběhu šmrnc. Kniha o tom, že naděje umírá poslední. Doporučuji!!

Opca
Opca
22.11.2017 5 z 5

Velmi dojemná kniha

elenai
elenai
03.10.2017 4 z 5

Na knihu jsem byla opravdu zvědavá. Holokaust je téma, které by neměl minout žádný čtenář i nečtenář. A jak vnímám tuto knihu? Příběh Miky a jeho rodiny byl samozřejmě strašný, ale jelikož je to příběh v podstatě vymyšlený a autorka jej sama neprožila, nepřišel mi tak sugestivní jako jiné knihy od přímých svědků těchto strašlivých událostí - např. Deníky Helgy Weissové nebo Rivky Lipszycové apod. O to víc mě, na rozdíl od většiny, zasáhla více druhá část. Eva Weawer je 2. světové válce generačně vzdálena, ale velmi dobře se jí podařilo popsat pocity Maxe a Mary, asi právě proto, že je uvědomělá Němka, které není historie jejího národa lhostejná.
Konec knihy měl hořkosladký nádech, jenž vzal za srdíčko.

martulkat
martulkat
23.09.2017 5 z 5

Knihu mohu s klidným srdcem doporučit, je čtivá, další z příběhů zapadajících do mozaiky historie 2.sv. války obohacené i o pohled z druhé strany, z pohledu příběhu německéh vojáka. Život musel být moc těžký i po všem tom utrpení, kdy se muž vrátil ke své rodině, když měl štěstí, že rodinní příslušníci žili, ale život šel dál na všch stranách a že to byl mnohdy nadlidský úkol zařadit se zpět do života a žít se všemi vzpomnkami, děsy a nočními můrami, i o tom je tato kniha. I slzička ukápla na konci...

Kerberos
Kerberos
03.09.2017 4 z 5

O židovské tématice a ghetech jsem četla už více knih,ale Urisovi a knize Milá 18 se zatím nic nevyrovnalo.

Deena_
Deena_
05.08.2017 5 z 5

Ja nemam slov...tento pocit jsem opravdu dlouho u knihy nezazila...pribeh vychazi da se rict ze skutecnosti - smutne ze se tohle bohuzel delo..

historikola
historikola
21.07.2017 5 z 5

Příběh byl výborně napsaný. Děj se odehrává za války v Polsku a přeskakuje do Německa a po válce do Ameriky.
Krásně vyprávěný příběh i dobře vymyšlený děj. Je jasné, že něco je pravda něco spisovatelovo psaní. I tak příběh je to pěkný a chytne za srdce.
Knížka jako takové. Vazba výborně zpracována. Tvrdé desky i krásně hrubý papír. Vydavatel na výrobě knihy nešetřil. Škoda jen, že i když nešetřil tak tam není tkaná záložka. Tuto knížku by měl fasovat každý školák co se učí dějepis a období druhé světové války. Nemělo by se zapomínat co v Evropě a nejen tam napáchali Němci. A to, že se omluví to jejich hříchy a činy neospravedlní ani neurovná.

sofo
sofo
11.07.2017 5 z 5

Zajimavá kniha. Více se mi teda líbila ta část, která se odehrává v ghettu. Vřele doporučuji.

gulagy židovská ghetta loutkové divadlo Varšava holokaust, holocaust historické romány

Autorovy knížky

Eva Weaver
německá, 1966
2013  88%Loutkář z ghetta

Kniha Loutkář z ghetta je v