Loučení k panně

Loučení k panně https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/619/bmid_louceni-k-panne-ktq-619.jpg 3 45 10

Volné pokračování románu Jak se dělá chlapec. Starý spisovatel František se setkává s mladou ctitelkou, studentkou-pannou Kristýnou. Vzniká mezi nimi milostný vztah, Kristýna dozrává v ženu a chystá se vstoupit do kláštera.

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Atlantis

R47
21.01.2023 5 z 5

Ten Vaculíkův obrazný jazyk, který nepojmenovává přesně a přece ano. A když to srovnám s jiným milostným románem, který jsem nedávno četl, s Němcovými Možnostmi milostného románu, tak tady to Vaculík vyhrává na plné čáře. Jeho vypravěč se nebojí víc otevřít, ale taky se sám sobě vysmát. Ten Němcův se bere strašně vážně. Vaculíkův je živější a sympatičtější tím, že odhaluje svoje skryté bolístky, a ne pornografií.

ujira
07.01.2022 4 z 5

Autor píše vtipně a lyricky, jeho jazyk asi současnému čtenáři nebude zcela vyhovovat, ale mně zní lahodně, jako milostná lidová píseň. Pravda, téma milostného vztahu stárnoucího spisovatele a mladičké nábožensky poblouzněné dívky může působit nereálně až směšně, ale třeba je to autorův způsob, jak se vyrovnat s neodvratným stárnutím a výhledem na věci konečné, prostě typický Vaculík.

hanap
21.02.2021 4 z 5

Audio v podání samotného autora pana Vaculíka, to byl literární zážitek.

kob
18.02.2021 1 z 5

Přišli mi oba dost nereální. Plácat se donekonečna v takových myšlenkách a představách může snad jen ten, kdo nemá žádné opravdové starosti.

jitrnic
16.02.2021 3 z 5

Audio verze – výborný autorův přednes a nejelegantněji a nejkulantněji vykreslené intimní scény, jaké jsem snad dosud v literatuře zaregistroval. Výrazný sebeironický podtón, který je značně dvojsečný. Sebe-ironie, tento sebe-obranný mechanismus tu slouží jako v mnoha jiných případech coby ospravedlnění k brutálně sebe-střednému pojetí díla.

mirka0586
13.02.2021 5 z 5

Moc pěkné...

palka452
03.02.2021 5 z 5

Vaculík mě velmi baví já osobně bych si to nikdy nenechala líbit.. ale tou gendrově vyváženou optikou dneška se na to vůbec nedá dívat... A hlavně jsem měla kamarádku která si tohle všechno líbit nechala..

rozina351
31.01.2021 1 z 5

Já toho Vaculíka fakt nedávám. Cokoli od něj čtu, vnímám jako dokonale šovinisticky blbé a trapně plebejské. Jednou za pár let se snažím své předsudky odhodit a dát mu šanci, a ano - několik povídek jsem přelouskala bez znechucení - ale jeho většími prózami jsem vždy děsně zpruzena.

lencin
01.09.2020 3 z 5

Starý muž, spisovatel František, se rozejde s M, která je matkou jeho dvou synů. Objeví se mladá ctitelka-panna Kristýna. Vznikne milostný vztah, Kristýna se stává ženou a oddává se víře v Boha a vstupuje do kláštera.
Trochu rozvleklé a ne pro mě.
(2008)

Slůník
17.11.2019 5 z 5

Myslím, že knihy vám můžou zásadně ovlivnit život, když se vhodně sejdou s tím, co zrovna řešíte. Tahle zasadně ovlivnila mě.

rozhlasové zpracování

Ludvík Vaculík
česká, 1926 - 2015
1990  75%Český snář
1968  76%Sekyra
2004  73%Morčata
1995  75%Jak se dělá chlapec
1990  69%Jaro je tady

Kniha Loučení k panně je v