Lotr po levici, lotr po pravici

Lotr po levici, lotr po pravici https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157149/lotr-po-levici-lotr-po-pravici-157149.jpg 5 1 1

Autor sleduje život v 50. letech 20. století očima chlapce. Okolo chlapce běží dobrodružství vojenských zběhů, "novodobých zbojníků " Slepičky a Kellera, které se prolíná s jeho životem. V románu se objevuje láska, zrada, ale i násilí, které je reakcí na totalitu. V přípravě nového sociálněhistorického románu Václav Smrčka volil co nejobjektivnější přístup - scelení archivních policejních zpráv s detailním zpracováním záznamů výpovědí pamětníků.Autor sleduje život v 50. letech 20. století očima chlapce. Okolo chlapce běží dobrodružství vojenských zběhů, "novodobých zbojníků " Slepičky a Kellera, které se prolíná s jeho životem. V románu se objevuje láska, zrada, ale i násilí, které je reakcí na totalitu. V přípravě nového sociálněhistorického románu Václav Smrčka volil co nejobjektivnější přístup - metodiku scelení archivních policejních zpráv s detailním zpracováním záznamů výpovědí pamětníků.... celý text

IYv
14.02.2023 5 z 5

Na tuhle knížečku jsem natrefila v knihovně náhodou, původně jsem ji vzala mužovi kvůli pašeráckému názvu, ale zjistila jsem, že je z milovaného Sedlčanska. Moje rodina jezdí na tohle místo od r. 1936, já sama víc jak padesát let, před nedávnem jsme v jedné vesnici koupili domek.
Vím, že Sedlčansko bylo vysídleno za druhé světové války a mělo vždycky těžký osud, náš domek se nachází vedle bývalého SS-Hofu a kus od pracovního tábora. Vím o kolaborantských nálepkách sousedů, které přežívají dodnes. Ale tahle historie kolektivizace a temných padesátých let mi zůstala utajená. Musím se okamžitě zeptat táty, co tom ví. Je s podivem, jak rychle jsme zapomněli a jak některé věci stále zůstávají někde skryty.
Je to pro mne osobně moc důležitá a krásná knížka, byť se dost těžce čte.
František Slepička zůstal záhadou až do konce.

Václav Smrčka
česká, 1951
1999  60%Flexory ruky
2005  80%Na staré řece
1998  60%Extenzory ruky
2013  80%Po staru se nedá šít
2010  100%Lotr po levici, lotr po pravici

Kniha Lotr po levici, lotr po pravici je v