Losing my Virginity - Môj vlastný životopis

Losing my Virginity - Môj vlastný životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263365/bmid_losing-my-virginity-m-j-vlastny-ziv-263365.jpg 5 8 2

O svetoznámom podnikateľovi Richardovi Bransonovi sa písalo a stále píše veľa. Len máloktorá kniha však opisuje jeho súkromný život či budovanie skupiny Virgin tak detailne ako životopis, ktorý napísal on sám. Podrobne a s typickým nadhľadom v ňom opisuje svoje detstvo, dospievanie a podnikateľské nápady, z ktorých sa väčšinou (aj keď nie vždy) stali uznávané firmy. Pri čítaní tejto knihy sa dozviete, ako sa aj z priemerného študenta strednej školy môže stať úspešný svetový podnikateľ, ktorého rešpektujú vlastní zamestnanci, svetoví politici či iní známi podnikatelia. Bransonova autobiografia však nie je knižka o luxuse úspešného magnáta, ktorý sa pozná s medzinárodnou elitou. Podáva skôr svedectvo o tom, že život svetového podnikateľa je aj o tvrdej drine, intrigách, mediálnych prestrelkách, neustálej ostražitosti, naťahovačkách s úradmi, politikmi či bankármi a o súdnych sporoch. Richard Branson sa navyše čitateľovi tejto knihy zdôveruje nielen so svojimi podnikateľskými skúsenosťami, ale aj so skúsenosťami v oblasti svojich súkromných vzťahov...... celý text

Literatura světová , Literatura faktu

Vydáno: , Eastone Books

Losing My Virginity , 1998

PietroGrencik
PietroGrencik
02.04.2021 5 z 5

Úžasný príbeh geniálneho podnikateľa a filantropa.
Čítal som s otvorenými ústami.
Neuveriteľné, čo všetko dokáže v jednom živote.

ODPORÚČAM 110% !!!

VladimirTetur
VladimirTetur
28.06.2018 3 z 5

První část knihy je skvělá a končí zhruba někde kolem sporu s British Airways. Tuhle část bych popsal jako mix životopisů Tima Learyho, Steva Jobse a Belmonda míchnuté s verneovkama. Popsaný vznik Virginu, detailní popisy klíčových transkcí v Richardově junáckém věku, náhled do autorova myšlení, vše za 100%. Poté, co Richard přestal s dobrodružnými výpravami, stal se text trošku nudný.

Zhruba poslední pětina knihy je nejméně poutavá, a to z důvodu přílišné "New age" politické agitky. Nejvíce je to znát v kapitole "2006". Jen pro představu cituji: "V létě 2006 se přihodilo spoustu věcí, ..., globální oteplování a zvyšující se ceny paliva" (Do té doby se zřejmě neoteplovalo); "Najednou jsem pochopil, že pokud hned nezačneme redukovat emise,..., bude povrch planety brzo neobyvatelný." - tenhle citát se krásně dichotomicky doplňuje s větou, která je dokonce na stejné straně: "Samozřejmě, ... ,nechtěl jsem dělat žádné změny (ve svém podnikání), které by nám způsobily ztrátu na ziscích." -Tak se ve Virginu rozhodli aspoň netisknout maily :D, když už emitují CO2 svým leteckým provozem jako málokdo. O luxusní třídě s postelemi, kde poměr spotřebované energie na hlavu musí budit zatvrzelé gáiany ze spaní se přitom Richard rozepsal tak dvě kapitoly nazpět. Svým pokrytectvím připomíná svého kamaráda, oteplovacího Ala Gorea, který taky káže vodu a sám leje za oponou hrdlem galony Richebourgu. Na druhou stranu Richard "nekecá a maká" a koridory pro migrujicící zvěř v Africe by bez jeho přispění asi neexistovaly.

Popis okolnosti podnikání Virginu z pozdějších dob (cca 1998+) jsou příliš stručné, což kontrastuje s detailní zmínkou sebemenšícho detailů při rozvoji Virginu v průběhu 70.-80. tých let. Za slabší podstatnou část knihy dvě hvězdy dolů.

Richard Branson
britská, 1950