Pět falešných stop

Pět falešných stop https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106173/pet-falesnych-stop-106173.jpg 4 19 3

Lord Petr Wimsey série

Detektivní román, v němž vraždu nesnesitelného hašteřivého malíře vyšetřuje dobře známý výstředník lord Petr Wimsey. V Galloway, ráji malířů a rybářů, je v místním potoce nalezen mrtev krajinář Campbell, protivný a militantní chlapík, kterého nikdo příliš nelituje. Přítomný lord Wimsey na jeho smrti s potěšením shledá podezřelé okolnosti a vytuší možnou vraždu. Případ je velmi složitý, jeho lordstvo se svým pověstným důvtipem (a za pomoci policie) však postupně vyloučí falešné stopy a dospěje ke konečnému správnému řešení. Tato detektivka se podobá rozkošné staré dámě: ač upovídaná a léty již poněkud zvetšelá, svým vtipem a stopami bývalého šarmu stále předčí i leckterou mladší soupeřku.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

The Five Red Herrings , 1931

woodward
24.07.2015 3 z 5

Je to klasika trochu ve stylu inspektora Frenche. Složité úhybné manévry pachatele skrze falešné alibi, odevzdané či neodevzdané jízdenky atd. Já mám detektivky rád především jako příběhy o pátrání a logických dedukcích, takže mi to až tak nevadilo, i když prodleva mezi odhalením vraha a jeho zatčením, protože lord Petr nejdřív musí prozkoumat všechny jeho kličky a posbírat důkazy, je zde přece jenom dost dlouhá. Tři hvězdy.

juvelinokivi
30.05.2014 1 z 5

Zatím nejhorší detektivka od Sayersové, co jsem četla. Souhlasím s Trautenbergem - spousta komplikovaných konstrukcí a rekonstrukcí a žádné zajímavé situace. Myslela jsem si, že na tomhle románu se Sayersová teprve zaučovala - a pak jsem zjistila, že jde o její devátý (!) detektivní román. Asi u ní platí, že čím starší a zkušenější, tím horší. P.S. Vzkaz pro ty, kdo po přečtení téhle detektivky chtějí Sayersovou navždy zatratit: Nenechte se otrávit a sáhněte po knize "´Vražda potřebuje reklamu".

Trautenberg
08.12.2013 2 z 5

Staromódní detektivka s lordem Wimseyem -kdo to má rád, tak si to asi užije, ale mně se zdála zápletka hodně komplikovaná - samá složitá vlaková spojení atd