Londýnská pole

Londýnská pole https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4072/bmid_londynska-pole-IMV-4072.jpg 4 22 5

Londýnská trilogie série

< 2. díl

Londýnská pole (1989) psal Martin Amis jako kriminální příběh konce milénia. Obětí je Nicola Sixová, sexuálně vyzývavá žena, která sama sebe nenávidí a rozhodne se zaranžovat svou vraždu. Vrahem může být Keith Talent, násilnický ničema, jehož jedinými vášněmi jsou pornografie a šipky, nebo také bohatý, počestný a otravně romantický Guy Clinch. A zatímco Nicola vede své nápadníky vstříc propasti, Londýn a vlastně celý svět kolem nich kolotá ve sžíravě zábavném vyprávění, plném Amisových slovních ohňostrojů i neotřele vyjádřených mravních postojů. Přelom 80. a 90. let minulého století představoval dosavadní vrchol autorovy tvorby a Londýnská pole, rozsáhlá freska o západní civilizaci konce tisíciletí, patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co světoznámý spisovatel napsal.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Volvox Globator

London Fields , 1989

Adelaidee
Adelaidee
21.06.2022 5 z 5

Nápadité a zábavné v kulisách Londýna. Postavy mě místy iritovaly, ale přesně to dělá knihu dle mého názoru zábavnou.

Knišíl
Knišíl
31.07.2019 4 z 5

Londýnská pole jsou ukázkovým dílem postmoderní literatury s jejím vypravěčem-spisovatelem přemítajícím nad životem a smrtí svou a svých postav, komentující svoji i tvorbu jiných, snažící se vyhnout klasickým motivům či struktuře, jen proto, aby se k ní nezbytně stejně vracel. Amis je brilantní ve větných konstrukcích, které jsou někdy skutečně literárně dokonalé, dále jeho postavy jsou charaktery živoucí, tedy mají své chyby a jsou často nesympatičtí, ale to poukazuje spíše na schopnost Amise zachytit realitu člověka, tedy realitu nedokonalosti. Po těch více jak 500 stranách se mi neloučí s postavami lehce, i když s většinou bych se v realitě úplně bavit nechtěl, nakonec ale přece jenom můžu spatřovat slabinu knihy právě v její délce, na druhou stranu tato kniha je uměním, ukázkou moderní literatury, leckoho však zmate někdy zmatečné a opakující se události, které jenom jakoby nikam nevedou. Ten kdo si myslí, že dokáže ocenit stylistickou krásu literatury, nechť se do knihy pustí. Pokud hledáte především "příběh" se svým jasným vymezením postav, času, místa a rozřešení asi se do knihy nepouštějte. Ono to tam sice je, ale dosti skryté, aby se jen zdánlivě již jednou naspané znovu neopakovalo. A tom asi je postmoderna, asi o tom, pochopit ten paradox, že dále už se jít nedá, ale mohou se tvořit zdánlivé vrstvy novosti, které hloubavý čtenář slupuje a užívá si onen proces slupování-četby, čímž se liší od čtenáře povrchové literatury, kde text slouží příběhu a ne příběh textu.

Crimble
Crimble
21.09.2017 3 z 5

Uff, to bylo náročné. Svým způsobem neodolatelné, zároveň pro mne dost roztříštěné a příliš barvité, "ukecané". Zajímavé vstupování autora do příběhu (nic nového, ale i tak originálně pojato). Celkově rozporuplné dojmy, občas bylo těžké se soustředit. Možná je to ale jen můj soukromý problém s Amisem.

Silkwe
Silkwe
17.04.2014 3 z 5

No nevím, moc mě to nenadchlo. Sice mě na jednu stranu zajímalo, jak to dopadne (ale že to dopadne takhle mě napadlo - doufala jsem, že to bude jinak...)

Edana
Edana
07.04.2013 4 z 5

Kniha se mi v knihovně do ruky přimotala tak nějak náhodou...Zaujal mě název, zápletka taky nezněla úplně špatně. Jenže když jsem začala číst, dlouho jsem tak úplně nerozuměla záměru...A po celou dobu čtení jsem se nemohla rozhodnout, jestli je tohleto fakt umění nebo jestli je to opravdu tak nějak... o ničem. Příběh je v zásadě strašně jednoduchý, závěr lehce předvídatelný, veskrze všechny postavy "nesympatické". Ale "něco tam je". Nevím, jestli za to může ta "poutavě" zachycená atmosféra (hodnoty, móda, zábava...) přelomu tisíciletí, nebo ďábelský Marmaduke, ale nakonec jsem rozhodla pro 4 hvězdičky (kdyby to bylo možné, dala bych 3,5).

zfilmováno anglická literatura

Martin Amis