Lolita komplex

Lolita komplex https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33353/bmid_lolita-komplex-1Tn-33353.jpg 4 57 14

Fotograf Gilbert Woodbroke, zadlužený, utápějící se v depresích a na pokraji sebevraždy, dostane nečekaný džob: má tlumočit pro Emiko Júki, devatenáctiletou japonskou autorku, při reklamní kampani provázející anglické vydání její knihy v Londýně. Všechno by šlo hladce, kdyby se cesta hrdiny a jeho nových známých nezkřížila s rumunskou dívenkou, kterou prostituují albánské gangy, a s jistým slavným, naprosto vychýleným anglickým umělcem, který je umanutý egyptskými mumiemi a neštítí se zločinu, umně zahlazeného vodami umění... Lolita komplex je satirou na prostředí současného obchodu s uměním i nemilosrdným útokem proti neoliberalismu Tonyho Blaira. Román se soustředí na erotickou fascinaci ženou-dítětem, ale především obrací pozornost na úchylky a porušování zákona: moderní otroctví dospívajících dívek importovaných z Východu a hrůzné zacházení, které podstupují ty, z nichž se nedobrovolně staly prostitutky.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Lolita complex , 2008

bradovav
26.06.2023 1 z 5

Obálka: 2*
Hlavní postavy: 2*
Děj: 2,5*

Samotný název této knihy napovídá, že nepůjde o lehké, zábavné čtení. Kniha je protkána problémem únosu dětí, jejich přeprodávání a nucení k prostituci.

První část knihy je šokujícím svědectvím nechutných praktik. Kniha vás buď znechutí a vy stejně jako několik čtenářů v mém okolí knihu odložíte a nebudete chtít pokračovat nebo vás informace budou šokovat a budete chtít stejně jako já vědět víc. Bohužel tak, jak první část v lepším případě zaujme, šokuje a plně získá pozornost čtenáře, tak další části jsou nevýrazné, místy i nudné a vy se tak začnete do čtení nutit. Závěrečná scéna je pak málo uvěřitelná, ale alespoň se to něco děje a vy konečně nesledujete jen život několika ztracených existencí.

Od knihy jsem si slibovala více - pokud má upozorňovat na tento nešvar, který se objevuje i v moderní době - měla si kniha držet šokující ráz z první části.

Kniha, ke které se nebudu vracet - kniha, jejíž autor u nás nemá žádný jiný překlad.

Celkové hodnocení: 2* z 5*

wiix
16.12.2022 3 z 5

Začalo to dobre, napínavo, smutne. Čakala som trošku viac a dostala som taký priemerný čítateľský zážitok o obchode s bielym mäsom, umení, sklamaných nádejách, proste o živote.

iksypsilon
23.06.2021 odpad!

Stráta času a penez

poulet
26.04.2021 4 z 5

Odeonka taková, jaké je mám ráda - čtivá, zajímavá, neotřelá, zároveň s nosným tématem.

karel0684
16.03.2021

NO... co napsat... knihu jsem si zvolil ke čtení na základně milné informace, že je to satira. Potřeboval jsme trochu oddechovku. A tohle teda vůbec nebyla oddechovka. Některé pasáže, obzvláště ty, které vyprávěly ženy, byly na můj vkus až moc drsné. Mám prostě problém už jen číst o násilí na ženách... A místy to bylo tak, že jsem knihu i na nějaký čas odložil...
Bylo to uvěřitelné, nechutné a moc se bojím toho, na kolik je to pravda.

jiri77
09.10.2020 4 z 5

Velmi dobrá kniha ,která nakoukne do různých šuplíků a pak je všechny zasune do jedné komody. Čtení je to chvílemi velmi drsné a nechutné ,ale jak jinak popsat hnusný obchod s prostitucí. Zajímavá je, co jsou někteří lidé schopni udělat pro ''umění''.

Zara
06.09.2020 4 z 5

Takový vypravěčský i stylový pel mel, až mám chuť podezírat autora z občasného používání opioidních látek...rozverné vyprávění o věčně smolařském fotografovi, který prochází dějem opatřen sádrovým obvazem střídají děsivé kapitoly s vyšinutým sadistickým "pop art umělcem", které místy vyznívají směšně absurdně (když se to s mírou násilí v ději přehání, působí nakonec spíš úsměvným než ohromujícím dojmem).
Vyprávění třetí vypravěčky - mladé prostitutky z Rumunska - nechávám bez komentáře, neb je to téma již nespočetněkrát zmiňované napříč literárními žánry a Romain Slocombe prostřednictvím jejího příběhu vznáší obžalobu západní společnosti tak otřele, že to (na mne) působí opět spíš kontraproduktivně.

michjarosova
01.11.2015 4 z 5

Poměrně silný a zajímavý příběh, zpracování už tak zajímavé ale není. Za přečtení ale stojí.

MachineGirl
01.05.2015

Knihu nehodnotím, protože jsem nebyla schopná ji dočíst. Ačkoliv mě velmi zaujal příběh, prostě mi nesedlo, jak je psaná. To, že se skáče ze scény na scénu bych ještě skousla, ale ty několikastránkové úryvky dialogů z televizních show nebo úryvky z knih, které děj nikam neposouvají a kde jsou podstatné tak dvě informace , ale přesto kvůli nim musíme číst celou pasáž... Třeba ji dočtu a napíšu víc, uprostřed jednoho z těchto dialogů jsem se ale začala nudit natolik, že jsem mezitím začala číst jinou knihu.

kitja
12.03.2015 4 z 5

Drsný a silný román o hrůzách prostituce, obchodu se ženami, brutalitě albánských pasáků. Místy hodně hnusné ale mistrně napsané. Jen pro silné povahy. Tahle kniha s každým hne.

"Když se mne ptáte, jaké poučení mi dala západní evropa, tak to, že lidi tady mají tvrdé srdce. ... Ne tvrdé srdce, to není přesné. Mají selektivní srdce. Dávají prachy na hladové děti na opačném konci planety, dobrá, to ano, ale nechtějí vidět děti, které jsou zavřené ve vedlejším domě. Zavřené, bité a nucené k tomu, aby tady v jejich zemi jen roztahovaly nohy anebo otvíraly ústa pro nějakého ptáka a sály do sebe všechno sperma a všechny frustrace toho vašeho Západu. ... Jste tlama, která nás požírá."

EMK
22.09.2014 4 z 5

kniha, ktera ukazuje na desivou realitu.. jak smutne, ze se o teto problematice celosvetove vi, avsak se jen prihlizi a neexistuje ucinna vec, ktera by to napravila

Dousabel
22.07.2014 4 z 5

Po dočtení jsem se dlouho dlouho zamýšlela, jak se takové věci můžou v našem rádoby civilizovaném světě dít. A ještě v tak ctihodné a ctnostné Británii, jak se může na první pohled zdát? I když, jsme opravdu vyspělejší a civilizovanější, než před 70 lety? Vždyt se pořád stejně válčí o území, náboženství, tak proč by se nemohlo i kupčit? Lolita komplex se tímto tématem docela podrobně zaobírá, a i kdyby šlo jen o jednu, dvě, tři nebo deset holčiček, dívek, žen nebo stovky jak uvádí statistiky, stojí za to na to upozornit. Knížka se čte opravdu dobře, místy je hodně drsná, chvílemi jde skoro o porno, ale když si čtenář zvykne na ty dvě dějové linie, nutí vás to číst dál a dál, jak to s oběma hlavními hrdiny pokračuje a hlavně, jestli dojde k nějakému trestu a zadostiučinění.

Basti06
18.04.2014 4 z 5

styl knihy pripominal pejska s kocickou, kdyz pekli dort: dame tam sto dobrych veci a bude to stokrat dobre. zde to ale kupodivu vyslo a kniha je pres svoji obsahovou i tvurci rozmanitost velice komplexni a krasne drzi pohromade. bylo radost ji cist. jen skoda te prilis popisne obalky, ktera me pred kniho dlouho odrazovala.

yamk
07.11.2011 4 z 5

Miš-maš všehochuti na súčasné reálie sveta v sado-maso tieňoch doplnené o obľúbené umčo pozadie. Jazda.

francouzská literatura prostituce sexuální násilí obchod s lidmi

Autorovy knížky

Romain Slocombe