Lolita

Lolita https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/590/bmid_lolita-KFQ-590.jpg 4 3679 518

Výstřední románová zpověď čtyřicátníka Humberta Humberta o jeho zničující erotické posedlosti kouzlem „nymfičky“ Dolores Hazeové vzbudila krátce po svém vzniku bouři odporu i nemístná očekávání, aby pak zajistila svému autorovi celosvětový věhlas a postupně začala být chápána jako mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma smyslnosti, lásky a hříchu, prosycené pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, humorem i ironií.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Lolita , 1955

asfalt
17.06.2015 5 z 5

super četba, jednoznačně the best!!! obsahuje vše, co od knihy očekávám. kdo ji nečet, jako by nebyl!

DarekDevil
17.06.2015 3 z 5

Velmi nudná kniha. Jazyk, kterým je psaná je pěkný, ale dějová linka nula nula nic. Za mne zklamání.

ivana8555
12.06.2015

Hodně silný příběh. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Doporučuji!

renata5823
11.06.2015

"četla" jsem to jako audio knihu a porovnala s filmem ... knížka je lepší...ve filmu mi chyběly některé scény

glombas
10.06.2015 2 z 5

Lolita mi vůbec nesedla. První polovinou jsem se protrápil, druhou jsem nějak doklepal. Snad příště na druhé počtení...

gladya
08.06.2015 4 z 5

Doplnila jsem si jednu mezeru ve vzdělání, Lolita patřila mezi knížky které jsem měla dlouho v pořadníku. A určitě stojí za přečtení, "O čem to je" je celkem známo, ale děj a příběh tady určitě není nejpodstatnější. Důležitější je jazyk, pohled do nitra hlavního hrdiny. To nemá chybu. Je zajímavé zamyslet se nad tím, co se asi odehrává v hlavě člověka s nějakou společensky neakceptovatelnou úchylkou. Hvězdičky dávám čistě podle toho, jak na mě dílo působí. Jelikož mám ve zvyku hodnotit knížky v rámci žánru a na LITERATURU mám vyšší nároky než třeba na YA, dávám tak 85% .

CatherinManson
06.06.2015

Lolita je trochu složitější na jak na čtení díky odborným výrazům a francouzštině (to, že je vzadu v knize slovník jsem zjistila až skoro u konce), tak na přemýšlení. Člověk se do příběhu tak vžije, že už pak sám začne přemýšlet jako pedofil a ani mu to nepřijde divné. Rozhodně nelituju, že jsem Lolitu četla.

irling
30.05.2015 5 z 5

Kniha je všechno, jen ne nudná. Nejde v ní rozhodně o žádnou životní pravdu (proboha!), ale pouze o sobeckou, ač pravdivou zpověď pedofila, který nenapravitelně zprznil, spoutal a zotročil jednu duši a její dospívání, a kterému je totálně u prd..., co jeho otrokyně prožívá nebo jak se cítí.V celém románu není jediná úvaha onoho "milujícího blouda" nad nad duševním stavem odjakživa zcela osamělé osůbky,která s snaží čelit bezvýchodné situaci svým dětským, osobitým způsobem - t.j. vytěžit, co s dá., Démona, jenž dokonce v jedné pasáži zvažuje možnost oplodnit svou nymfičku (bože,jak ty děti rychle rostou...) a zajistit si tak pokračovatelku svých choutek....Přesto dávám nejvyšší hodnocení za styl, příběh, ironii, lehké pohrdání a skvělé metafory, díky kterým nás autor ušetřil nehutných popisů obscénních pasáží.
P.S. V žádném případě si nemyslím, že něco takového by měl zažít každý/á z nás a jednou v životě "být tou Lolitou"...to snad může napsat jen ignorant nebo někdo,kdo ještě nemá děti.

ziriant
26.05.2015 5 z 5

Lolita je nejspíš nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla. Dalo by se to říci o kterékoli knize, protože krásy je všude plno. Užíváme-li ale slova Krása v původním významu, pak by šlo přesně o Lolitu. Protože Lolita je jenom jedna. Ano, první část před prvním dotekem je zcela jiná než pokračování (ke kterému se podle mého ovšem naprosto nehodí slovo "nudné"), ale tohle je život. Lolitu beru jako velkou pravdu, kterou bychom si měli všichni v životě jednou prožít. Ne "alespoň jednou", ale "právě jednou". A to bez ohledu na věk, pohlaví, cokoli. O to tady podle mě vůbec nejde. Nymfičky jsou sice dívky ohraničené věkem, nicméně Touha nás plní a vysává v každém věku a je proto jedno, jestli si Lolitu prožijeme v dětství, dospívání, nebo dospělosti. Kdo by netoužil být jednou v životě pro někoho Lolitou? Inspirací, múzou, středobodem vesmíru. Kdo by netoužil být jednou v životě Humbertem? Inspirovaným, uchváceným, okouzleným. Proto se nestydím říci, že já chci, že to obojí chci, bez ohledu na věk a bez ohledu na pokračování nebo konec. Proto vidím Lolitu jako výjimečnou knihu, která nás má taktéž inspirovat a kde by si měl každý najít to své. Já si to našla a s každým dalším čtením nacházím stále víc.

sarah2851
10.05.2015

Právě jsem ji začala číst a jsem naprosto ponořena do děje. Je to složitější čtení ( francouzské výrazy, těžká slova, odborné názvy atd.), ale velmi se mi to líbí. Autor dokáže krásné popsat každou situaci či osobu a tak není těžké se vžít do knihy. Doporučuji :)

ZÓNA
28.04.2015 3 z 5

Nesporně zajímavé, zpracováním rozporuplné. Samozřejmě, je to Nabokov, a tak se slova kritiky těžko chápou. Mistrovský začátek knihy střídá slabá střední část, ve které se prakticky (až na pár vyjímek) nic neděje. Závěr je naopak působivý, ale možná příliš drsný a nerealistický. Možná má kniha vysvětlit konání takových lidí, jakým byl Humbert. Ale mně přijde až nechutné, jak právě on smýšlí o bytosti malé Dolores. Nepochopitelné, místy až odporné. Láska. Jeho láska je zvrácená a mrzká.
V podstatě se jedná o skvost literatury. Podle jiných a podle těch, kteří literatuře rozumí. Ale myslím, že pro čtenáře, který si chce knihu vychutnat a prožít příběh spolu s hrdiny, je tato kniha těžko uchopitelná a stravitelná. Kamenujte mne, ale já si za tímto tvrzením musím stát.

Žbětule
04.04.2015 5 z 5

Light of my life, fire of my loins. Lo-lee-ta :)

ujunka
02.04.2015 3 z 5

Co napsat... Neni to uplne snadne cteni. Spousta pozornost odvadejicich a az moc detailnich popisu a nazvu ulic, mest, motelu... Samotny pribeh je zajimavy a poutavy. Konec dojemny. Navsteva Humberta u Lo a jejich posledni setkani, bylo mi ho v tu chvili taaak lito, kdyz ji nabizel tech par kroku k jejich staremu autu. Mistrne popsana hloubka jeho citu k ni.
Ne kazdy se knihou prokouse a kniha ho zaujme, ale ja jsem rada, ze jsem Lolitu precetla.

Bublushka
19.03.2015 4 z 5

Opravdu zajímavé čtení. Do knihy jsem šla jen s mírným tušením co čekat a byla jsem dost překvapena. Příběh mi už od začátku přišel dobrý, popisy byly skvělé a hrdina mi přirostl k srdci. O to víc mě děsilo, že jsem při jeho popisech pocitů soucítila a zároveň se ho děsila. Humbert vědět o své slabost a nijak ji nepotlačoval, část života se o to pokusil, ale nakonec ho Lo přemohla. Bylo to hnusné, vše co dělal a jak o tom uvažoval, ale zároveň krásné a hodně k zamyšlení. Hrdina mě i přes to stále bavil a soucítila jsem s ním a fandila mu a skoro ho i litovala, hlavně ke konci. Knihu jsem četla s vytřeštěnýma očima a stále bylo čemu se divit. A někdy(hlavně jedné části) jsem byla hodně překvapena. Dílo je velmi originální, plné nečekaných zvratů a je skvěle napsané. Místy mě nudily dlouhé popisy a to hlavně cestování, které vlastně nikam nevedlo a já se vždy těšila až se začne zase něco dít a Humbert popíše nějaký děj spojený s Lo. Oba hrdinové byli děsiví Lo i Humbert a já jim to celou dobu žrala. Děsivé, hrozné, ale velmi povedené dílo, které je psychologicky velmi propracované. Jsem za něj ráda, nabízí pohled na tuto problematiku z jiného pohledu a i když by se to nemělo dít -o ni oba se prostě našli, Knihu vřele doporučuji, ale jen pro silnější povahy se silnou tolerancí.

LPG
17.03.2015 5 z 5

Zajímavé, že je toto dílo zařazeno do povinné četby. Ale tak jako zase proč ne? Přeci jen je to literární pastva. Obraty, přirovnání atd. navíc okořeněno příběhem zoufalství. Dokonalé znázornění jak se dá výhrou i prohrát.

helkol
13.03.2015 4 z 5

nestává se moc často že by se mi film líbil víc než kniha ale v tomhle případě to tak bylo, ale i přes to ve mě něco zanechala a mám jí ráda. Mohla být trošku míň rozsáhlá a zajímavější...A strašně zbožňuju citáty z této knihy !

michal0313
10.03.2015 2 z 5

Přečteno v rámci povinné četby, poněvadž toto téma prostě je zajímavé a navíc kniha je známá, stejně jako film (neviděl jsem). Ale musím říct, že jsem svého rozhodnutí litoval - asi to nebylo dobou, ale spíše autorem, avšak příběh zbytečně natahovaný, na mnoha místech nudný, pasáže o ničem a ten naprosto a doslova absurdní závěr jsem už vůbec nepobral. A všudypřítomné francouzské fráze, jejichž význam jsem musel hledat na zadních listech knihy, kde jsem měl věčně založený prst - no, to bych, přátelé, vraždil! Za ten zbytek - odvážné téma a zajímavé dějové zvraty, pak dávám dvě hvězdičky.

Sandik
01.03.2015 4 z 5

Lolita se čte nesmírně dobře, je skvěle napsaná, téma je ovšem dosti nevšední a přesně to může čtenáře odradit. Dalším problémem je to, že někde v polovině až dvou třetinách knihy se čtenář opravdu může poněkud ztrácet a možná i nudit. Problém může mít taky s tím, že je kniha psána jako zpověď pedofila, tváří se dokonce jako autentický záznam (byť samozřejmě všichni dobře vědí, že to je součást literární formy) ovšem Nabokov sám pedofilem nebyl a jeho chycení tématu je tudíž vlastně nevěrohodné. To se samozřejmě běžně děje. Autor detektivek také většinou není kriminální komisař. Na druhou stranu, přesně s tím může čtenář možná trochu zápasit a klást si otázku, proč tedy knihu číst. Co mu dává? Čím ho obohatí? Nabokov sám mluvil o tom, že ho bavilo představovat si, jak může fungovat mozek takového "zvráceného" člověka a že ho to téma zaujalo. V tomhle se ovšem čtenář a autor poněkud míjejí. Autor příběh vytváří, čtenář jej prožívá.
Nesmírně silné a sugestivní je samozřejmě líčení krajiny, prostředí benzínových pump, hotelů, motelů a lidí. I samotný popis Humbertovy vášně a následného útěku je strhující. Je to zkrátka velká literatura a Nabokov vskutku patří k nejlepším spisovatelům dvacátého století. To všeho je ovšem tak nějak nesnadno polapitelné. Člověk se musí k té velké literatuře doslova pročíst oněmi "vzpomínkami pedofila", samozřejmě nesmírně cudně líčených. Rozhodně nejde o knihovnu ani v náznaku červenou ;o)

CamilleTyler
26.02.2015

Lolitu jsem dostala jako povinnou četbu a téma mě ihned zarazilo. Obsah už tak ne. Nymfa má hned několik významů, proto mi přišlo označení "nymfičky" dost radikální. Ale nadruhou stranu, dívky se vskutku chovaly jinak, než jsem běžně zvyklá. Všeobečně psychické vnímání dospívajících dívek pro mě byla celkem nálož a mnohdy mi přišlo, že by Humbert spíše přál aby to tak bylo a ne že to tak je. Způsob popisování jeho reality a vnitřního vesmíru ke kterému se zpočátku upínal...prostě a jednoduše jsme mohli vklouznout do mysli pedofila.. Kniha je celkově pěkně napsaná, pestrá slovní zásoba, metafory a popisky. Kniha mohla být kratší, protože jsem se v několika částech nudila. To co Humbert vůči Lolitě cítil mi přišlo stejně zvrácené jako krásné, přesto jsem nemohla přestat myslet na morální kodex, co je s tímto ve velké rozepři. Je hodně myšlenek a pocitů, která tato kniha dokáže vyvolat. Čte se to samo, myslím že určitě není na škodu si to přečíst.

Hříbek
23.02.2015

Lepší než film! Lolita, zakázaná láska...