Lodivod dunajský

Lodivod dunajský https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59451/bmid_lodivod-dunajsky-JW6-59451.jpg 4 233 20

Kniha se odehrává roku 1876 a autor nám v ní prostřednictvím dobrodružného kriminálního románu představuje zajímavým způsobem Dunaj prakticky od pramene v Německu až po jeho ústí do Černého moře. Hlavním hrdinou vypravování je statečný bulharský vlastenec Sergej Ladko, který se v přestrojení za prostého rybáře vrací lodí po řece do vlasti, kde se má postavit do čela připravovaného národního povstání proti Turkům. Omylem je však pokládán za vůdce zločinecké bandy podloudníků Ivana Strigu, kterého se snaží polapit rakouský policejní komisář Karol Dragoš. Kapitoly: 1. Rybářské závody v Sigmaringenu, 2. U pramenú Dunaje, 3. Brušúv spolucestující, 4. Sergej Ladko, 5. Karel Dragoš, 6. Modré oči, 7. Lovci a zvěř, 8. Portrét ženy, 9. Dragošúv dvojí nezdar, 10. Vězeň, 11. V moci nepřítele, 12. Jménem zákona, 13. Příkaz v pátrání, 14. Mezi nebem a zemí, 15. U cíle, 16. Prázdný dúm, 17. Na řece, 18. Lodivod dunajský, 19. Epilog. Druhé vydání v Albatrosu. Cena knihy pro členy KMČ v čase vydání: 39 Kčs.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Albatros (ČR)

Le Pilote du Danube , 1908

Forestwalker
Forestwalker
01.12.2023 4 z 5

Přiznávám, že knihu jsem přečetl hlavně kvůli knižní výzvě. Není ale vůbec špatná a je o to zajímavější tím, že se odehrává na pozadí velice zajímavých a u nás méně známých událostí, jako bylo bulharské Dubnové povstání v roce 1876 a následná rusko - turecká válka. Jako obyčejně stojí Verne na straně malých utlačovaných národů.
Rád jsem si ovšem i tady početl o pozadí vzniku samotné knihy, upravené autorovým synem Michelem, který přitom svého otce od mládí upřímně nenáviděl. Michel ovšem zjevně psát uměl a dopsáním celé řady rukopisů po svém otci to dokázal.

missbellatrixx
missbellatrixx
24.06.2023 5 z 5

Jak jinak než báječné...

jan7113
jan7113
16.08.2022 5 z 5

Další z řady Verneových putování se spoustou zeměpisných a dějepisných zajímavostí. Ale na rozdíl od Pěti neděl v balóně je zde těchto informací ideální množství, takže nepůsobí nijak rušivě a příjemně román doplňují. A hlavně příběh je skutečně dobrodružný. Zvláště ke konci jsem se od knihy nedokázal odtrhnout. Maximální spokojenost.

Killer77
Killer77
16.07.2022 5 z 5

Opět vynikající.

Blue
Blue
09.02.2022 4 z 5

Nejdříve jsem si přečetl původní text Julese Verna vydaný u nás pod názvem Na krásném žlutém Dunaji a pak Lodivoda dunajského, který je dílem Michela Verna. Zatímco první text je velmi slabý, druhá kniha je už skutečná verneovka a já bych si v tomto případě vůbec nestěžoval, že syn zasahoval do otcova textu. Dobře, že zasáhl. Schválně si zkuste přečíst ty dva texty ve správném pořadí hned po sobě. Lodivod dunajský má své mouchy, místy je to poněkud chaotické, samozřejmě i naivní, ale v porovnání s původním textem je to velmi dobré čtení.

DomYell
DomYell
03.04.2021 5 z 5

Zadne fantasy, ale nestastny pribeh nakonec stastneho hlavniho hrdiny.

DuncanIdaho
DuncanIdaho
09.07.2020 4 z 5

Klasický Verne. Hlavní hrdina je poctivý, silný, sportovní postavy, vytrvalý, chytrý a vynalézavý. V knize se stále něco děje, ale není to nijak akčně přehnané. Je to prostě dobrá dobrodružná kniha pro starší děti. I přes jasné zaměření, jsem si knihu s chutí přečetl a líbila se mi.

Luigi1
Luigi1
21.06.2020 4 z 5

Opět zajímavé čtení

Mijagi
Mijagi
18.12.2019 4 z 5

Dostat ve vědomostním pořadu úkol vybrat z nabízených možností román, který nenapsal Jules Verne, asi bych se za stolečkem pořádně zapotil. Zjistil jsem, že znám opravdu jen ty notoricky profláknuté. Lodivod dunajský mi unikl a objevil jsem ho až díky cestě do Bratislavy. Maďar Ilja Bruš vyhraje rybářské závody. Po vyhlášení výsledků se s ostatními účastníky akce vsadí, že dokáže v loďce přeplavat Dunaj takřka od pramene v Německu až k ústí do Černého moře v Rumunsku a po celou dobu se živit jen rybolovem. Tím začíná netradiční říční cestopis okořeněný napínavou krimi linkou s několika vydařenými záměnami postav. Dočteno jedním dechem v pátečním večerním vlaku z Prahy na Slovensko. A pohledy na Dunaj jsem si pak užíval celý víkend :-)

Sharru-ken
Sharru-ken
27.09.2019 3 z 5

Tato kniha dokazuje, jak úžasný byl J. Verne vypravěč. On je to poměrně jednoduchý až nezajímavý příběh, ale ani tak nejde přestat číst. Umí vtáhnout do děje.

lubomir2914
lubomir2914
12.07.2019 5 z 5

Příběh mě velmi bavil!

danny_21
danny_21
26.11.2018 3 z 5

Jako většina Verneovek bez typických prvků vědecko-fantastických se i Lodivod Dunajský pohybuje na hranici průměru. V tomto případě dávám 3 hvězdy, ale je to o fous - 50 %

RyonMathrin
RyonMathrin
13.07.2018 3 z 5

Bylo to docela dobrodružné, ale mezi ostatními Verneovkami trochu slabota. Nepřimělo mne to číst víc než jednou.

Ivan F
Ivan F
22.03.2018 4 z 5

Príjemné osvieženie, hoci ho celé Jules už nestihol dopísať, ale dokončil ho jeho syn. Jednoducho, kúzlo Verneoviek je v ich naivite, ktorá je s odstupom vody pretečenej dole Dunajom o to markantnejšia, ale napriek tomu mi v dnešnej dobe pohladia dušu. A to mi za to stojí, hoci nejde o verneovo vrcholné dielo.

chlo0opek
chlo0opek
21.09.2017 3 z 5

Možná by mě tato kniha zaujala trochu víc, kdybych ji četl v trochu nižším věku. Takhle mi tam totiž scházelo něco navíc, přišlo mi to takové trochu vlažné, trochu přímočaré, všechno tak nějak šlo "jako po drátkách" (a to i navzdory dost vážným "nepříjemnostem", které hlavního hrdiny potkaly). Nevím, zkrátka něco tomu chybělo...

wilddog
wilddog
10.10.2015 3 z 5

Toto byla jedna ze dvou Verneovek, které jsme měli doma v knihovně, když jsem byl mrňavej, přečetl jsem ji později, mám dojem, že mě také bavila, ale byla ze všech co jsem četl nejslabší..

moonchild
moonchild
28.02.2014 3 z 5

Kniha se mi už méně líbila.Už se mi nelíbil celý děj,ale když už jsem to začla číst,tak jsem to nakonec dočetla.

tenax
tenax
13.08.2013 3 z 5

Vlastně nejde o dílo Julese Vernea, ale jeho syna Michela. Když se to porovná s původním Hetzelem odmítnutým románem, který teprve nedávno vyšel pod názvem Pašeráci na Dunaji, je zde mnoho rozdílů, které dělají děj akčnější a zajímavější, i když stále strašně naivní.

maryzka
maryzka
16.02.2013 2 z 5

Jediná oblíbená a dočtená kniha od Julese Vernea u které jsem dokázala sedět jak přibitá.

vitavita
vitavita
23.03.2012 2 z 5

Zfilmovaný a zajímavý, na dlouhé večery vhodný ...