Literární poklesky

Literární poklesky https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86126/literarni-poklesky-86126.peg 4 300 53

Leacockův duchaplný a trefný humor, beroucí si na mušku s větší či menší dávkou břitkosti všemožné formy lidské pošetilosti, pokrytectví, okázalosti či snobismu, je svérázným komentářem nesrovnalostí a paradoxů světa, v němž žijeme.

Literatura světová , Humor , Povídky

Vydáno: , Levné knihy

Literary Lapses , 1910

keri.H
04.01.2015 4 z 5

Tuto knihu jsem si četla po večerech doma, když jsem chtěla něco nenáročného a něco u čeho bych se pobavila. A musím říct, že některé povídky mě opravdu hodně pobavily, ale některé byly dost slabé a přišly mi i trochu nudné, takže proto dávám 4 hvězdičky.

jarmik
14.12.2014 5 z 5

Až si zjednoduším život a nechám si jen jednu poličku knížek, tato mezi nimi bude.

Ve srovnání s ostatními povídkovými sbírkami p. Leacocka je v Lit. poklescích silnější hravost a parodie. Zato je poněkud méně jízlivý k pokrytectví, hamižnosti, přetvářce a cynismu. Postupem let jsem se naučil mít rád i tu smutnější polohu p. Leacocka. Ale Literární poklesky jsou jen jedny: věčné a nenapodobitelné. Místy jsou překvapivě poetické; vezměme si třeba tu poslední větu, kterou končí povídka o pánovi, co neuměl odejít z návštěvy:

Muž zápasil se smrtí a nakonec v poslední den své dovolené skonal. Když prý nadešel jeho poslední okamžik, posadil se na lůžku, na tváři mu zahrál překrásný důvěřivý úsměv a prohlásil: 'Promiňte - volají mě andělé; teď už opravdu musím jít. Poroučím se.'

A úprk jeho ducha z toho žaláře byl tak prudký, jako když se pronásledovaná kočka vrhne přes zahradní plot.

Luxiee Axony
16.10.2014 3 z 5

Některé povídky byly moc fajn, některé méně... :)

Najulka
03.08.2014 3 z 5

celkem vtipná, nenáročná knížka... jednotlivé příběhy jsou dobré pro ty, kteří neradi odchází od načatého příběhu :)

Verrrunka
04.04.2014 3 z 5

Asi jsem byla tolik namlsaná povídkou, kterou jsem četla kdysi, že jsem čekala to samé i od ostatních. Občas to byla zábava, jindy ne. V celku průměrné. Rozhodně vyhrála matematická povídka o pánech A, B a C… :-D

Finskej
11.02.2014 5 z 5

"Policie!" zasípal Ezechiáš. "Musím zapálit dům a uniknout v nastalém zmatku." Rozžehl bezpečnostní zápalku a přidržel ji k noze stolu. Stůl byl ohnivzdorný a nechtěl hořet. Přidržel zápalku ke dveřím. Dveře byly ohnivzdorné. Zkusil to s knihovnou. Přejel zápalkou podél knih. Všechny byly ohnivzdorné. Všechno bylo ohnivzdorné. Nepříčetný vztekem si strhl celuloidový límeček a zapálil ten. Zamával jím nad hlavou. Z oken vyšlehly obrovské ohnivé jazyky. "Hoří! Hoří!" rozlehlo se ulicí. Ezechiáš vyrazil ze dveří a hodil plápolající límeček do výtahové šachty. Železný výtah i s ocelovými lany v okamžiku vzplály; potom chytilo mosazné kování na dveřích a za chvíli se i cementová podlaha výtahu proměnila v jedinou výheň burácejících plamenů. Z budovy vyrazily obrovské sloupy dýmu.

eliska18
11.08.2013 3 z 5

Kniha byla milá a vtipná, ale bohužel mi přišly příběhy - 50 na 50. Některé vtipné, dobře se četly, jiné nudné, těžkopádné. Ale to je jistě otázkou názoru a vkusu :)

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Rozmanité, vtipné, lehké co do počtu gramů (čili ideální do kabelky). Když se nemůžete rozhodnout, kterou knihu otevřít, tahle vám poskytne od každého poklesku kousek.

MorganaE
22.10.2012 5 z 5

Tohle je geniální dílo. Je to asi nejvtipnější knížka, co jsem kdy četla. Leacockův humor mi naprosto sedí. Je nevtíravý, suchý, ironický a ututlaně rýpavý. Absurdnost, parodický nádech či mordbidita některých povídek, tento humor ještě podtrhuje. Doporučuji však číst po kouscích, tím spíš si ten vtip vychutnáte. Kniha vhodná do vlaku, na pláž i do lesa (kde je nejlépe nahlas předčítat svým spoluturistům ty povídky, které si z milovníků přírody utahují).

maryzka
04.05.2012 2 z 5

no tak tenhle humor nebyl muj šálek kávy.

Sykysan
01.05.2012 5 z 5

Trocha inteligentního humoru do vlaku (jízdou koňmo).

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Kouzelné čtení, řadu z nich jsem s oblibou dokonce použil v reálném životě jako scénář k jednání a neskutečně jsem se pobavil, některé v naší rodině zdomácněly natolik, že se staly v podstatě rodinnými rituály (např. Vánoce Smolíka McFiggina). Vtipné je i to, že u nás vyšla kniha až poté, co ji v angličtině vydali naši sovětští bratři. A ačkoliv jsou Literární poklesky autorovou prvotinou, považuji je za nejpovedenější a neskutečně mne mrzí, že neovládám angličtinu natolik, abych je mohl vychutnat v originále.

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Úžasně ironické, úžasně humorné. Svěží dílko, které doporučuji každému, kdo je alespoň trochu povznesený nad tím našim moderním světem.