Literární poklesky

Leacockův duchaplný a trefný humor, beroucí si na mušku s větší či menší dávkou břitkosti všemožné formy lidské pošetilosti, pokrytectví, okázalosti či snobismu, je svérázným komentářem nesrovnalostí a paradoxů světa, v němž žijeme.

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86126/literarni-poklesky-86126.peg 4.2266
Literatura světová, Humor, Povídky

Vydáno: , Levné knihy

Literary Lapses, 1910

Kniha Literární poklesky

jprst

S dobrým úmyslem pročistit trochu naši rodinnou knihovnu, není totiž nafukovací a vánoce byly na knihy docela štědré, jsem se pustil do probírky starších knih. Daleko jsem nedošel, zasekl jsem u pana Leacocka se zjištěním, že ačkoliv jsem jeho povídky četl již mockrát, vždycky si mezi najdu několik, které mne dokážou opakovaně pobavit. Takže z čistky nebylo nic, ale odpoledne s četbou bylo příjemné.

puczmeloun
29.05.2021

Oblíbená kniha mých rodičů a dle doslovu Michaela Žantovského vlastně celé jedné generace. Současnému čtenáři už ale musí připadat notně zestárlá a styl humoru řádně fousatý. Když jsem dumal nad tím, co mi to připomíná, tak snad jen dvoustránková rozvinutí situací, které dnes zpodobňují různé internetové obrázkové memy. Ne však ty cíleně vtipné, ale spíše popisující životní momenty oním znejisťujícím absurdním trapnějším stylem. Ať už jde o banky, sběratelství, vztahy, rodinné potíže, různé typy literatury (detektivky, dobrodružství...) či otravnosti lidí. A zároveň s tím, že je na knize vidět víc než 100 let od vydání (a desítky let od překladu). Ženy až na druhém místě, sluhové a komorníci, celuloidové límečky, sv. Mikuláš místo Santy či Spojené státy severoamerické. Nezměnilo se naopak jediné, že "dnes existují jenom dvě témata schopná zaujmout široké obecenstvo, totiž vražda a sex".

Loriss
07.04.2021

Jedno z mých nejoblíbenějších humoristických děl, u kterého mě nepřestává fascinovat, že řada povídek je aktuální i po více než sto letech od jeho vydání.
Mění se kulisy, ale lidské charaktery zůstávají stejné.

ajasin
03.02.2021

Pan autor si zde, ve svých povídkách, bere na paškál v podstatě všechno a všechny. Nenapadá mne jediný literární žánr, který by zůstal ušetřen. Povídky jsou trefné, někdy více, někdy méně vtipné. A některé nečekaně aktuální, na knihu, která vyšla poprvé před více jak sto lety.

Hyacint
22.10.2020

Láska z doby dospívání, teď jsem se k ní vrátil, a pořád dobré. Nepopadáte se u všeho za břicho, ani nebrečíte smíchy, ale usmíváte se (tady já), skoro pořád. U některých kousků, třeba ten o nerozlučných kamarádech a soupeřích A,B a C jsem si říkal, že si to musím přečíst anglicky, ten překlad je totiž hodně vtipný a rád bych viděl originál.
EdiT: Kdo hledá, najde, takže tady si to dám ještě jednou: http://www.gutenberg.org/files/6340/6340-h/6340-h.htm

E_Lan
25.09.2020

Ne, některé knihy prostě zestárnou a jsou už mimo. A toto je jedna z nich. Příběhy jsou rádoby moderní, nevtipné a s pointou, která je často velmi brzy znát. Bohužel, toto už je pryč...

Vesper001
04.08.2020

Jedna z knih, které jsem znala, ještě než jsem se naučila číst. A když jsem ji začala číst, už jsem nikdy nepřestala. Vtipné, trefné a velmi kanadské.

Mzoubek
01.05.2020

Tohle už je klasika. Skvělý humor a nadhled.