Literární poklesky

Leacockův duchaplný a trefný humor, beroucí si na mušku s větší či menší dávkou břitkosti všemožné formy lidské pošetilosti, pokrytectví, okázalosti či snobismu, je svérázným komentářem nesrovnalostí a paradoxů světa, v němž žijeme.
Ilustroval Jiří Slíva.
3., rozšířené vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46365/literarni-poklesky-9K1-46365.jpg 4.2216

Literary Lapses (1910)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Literární poklesky

Hanka_Bohmova

Víc mi sedí povídky absurdně praštěné než ty agresivně kousavé. Už notně jsem v četbě pokročila a stále jsem byla zklamaná, že to není zas tak dobré, ale při osudech A, B a C se rozjasnilo a druhá půlka knihy dojem v mých očích vylepšila.
Naneštěstí jsem se vícekrát přistihla při tichém přání, ať už toho pan spisovatel nechá, že nápad je skvělý, ale ať už do toho nereje, ať už to dál nerozvíjí. Což asi nebyl autorův záměr.

Edit: Trestuhodně jsem opomněla vyzdvihnout práci překladatele v místech, kde se autor dopouští slovního humoru:
"To je další prvek, který tomu dodává vznešeného lesku - Scotland Yard. Není ani ve Skotsku, ani se tam neměří na yardy, nýbrž spravedlivou měrou, a na to jsou spíš metři než malí jardové."
"... lord Ronald upřel na pasažárku v loveckém kočárku pohled tak pohledný, až pohlednicovitý, že byl prostě k pohledání; naléhavější než ten dobyvatelský pohled mohla být už jenom nedobytná pohledávka."

Slůník
24.11.2018

Ironie jako štít před světem - K. H. Borovský by mohl vyprávět.

gretl74
13.11.2018

Jedna z mých nejoblíbenějších, pár povídek je sice trochu slabších, ale ty ostatní to bohatě vyváží na plný počet hvězdiček. Na Smolíka McFiggina si vzpomenu každé Vánoce .)

hermína14
14.10.2018

Takové poklesky si nechám líbit. Jsou momenty, kdy někomu chcete přečíst povídku, ale není vám rozumět, protože bubláte smíchy, jak si to živě představujete...(třeba u karet a Melpomena)...lidi se pak smějí sice jenom vám, ale copak to nakonec vadí?

PabloFuentes
13.08.2018

Hravé a originální. Některé povídky jsou lepší, jiné horší, ale to už tak někdy bývá. Jako celek to funguje báječně.

VesmirnaOndatra
11.08.2018

Poviedky miestami absurdnejšie ako tie cesty bratislavskou MHD, počas ktorých som ich väčšinou čítala

Rade
19.06.2017

V dětství mě s touto knížkou nenásilně seznamoval můj tatínek, předčítal postupně povídky, jak odpovídalo dětskému věku. Samozřejmě později jsem si pak knížku vychutnala v širším rozsahu, nicméně stejně mám dodnes nejraději povídku Oklamán na okeáně a dodnes ji slyším v nezapomenutelném provedení svého tatínka:

* Potom jsme den za dnem proseděli v nevrlém mlčení, hryzal nás hlad, neměli jsme co číst, neměli jsme co kouřit a neměli jsme vlastně ani o čem mluvit.
Desátého dne kapitán Rumpill mlčení protrhl.
„Připravte losy, Fowcale!“ řekl. „Nic jiného nám nezbývá.“
„Ba,“ přitakal jsem sklíčeně, „čím dál víc hubneme.“
Potom jsme se strašnou vyhlídkou na kanibalské hody losovali.
Připravil jsem dvě dřívka a dal jsem kapitánovi táhnout. Vytáhl si delší.
„Co to znamená?“ zeptal se, kolísaje mezi nadějí a zoufalstvím. „Vyhrál jsem?“
„Ne, Rumpille,“ odpověděl jsem smutně, „prohrál jste.“ *

kní
31.05.2017

od té doby, kdy jsem měla to potěšení poznat tuto knihu, popíjím gin zásadně po půdruhých naběračkách...

"Gertruda de Mongomorenci McFigginová nepoznala ani otce, ani matku. Oba zemřeli dlouhá léta předtím, než se narodila. O své matce nevěděla nic, jenom to, že byla Francouzska, že byla neobyčejně krásná a že všichni její předkové, a dokonce její obchodní přátelé, zahynuli ve Velké revoluci.
Od útlého dětství byla Gertruda vychována svou tetou. Teta jí pečlivě vštěpovala křesťanské zásady. Také ji vzdělala ve víře mohamedánské, pro jistotu."

Toffee
15.05.2017

Asi jsem měla velká očekávání, když to mají být humoristické povídky, navíc s "literárními poklesky"... No, nic moc. Když to srovnám s výletem na Kokořín... V lepším případě se dala sem tam nějaká povídka nebo pasáž označit za úsměvnou, jinak to byla spíš nuda a musela jsem se do čtení nutit. Hodnotím jako průměr, no, spíš podprůměr.

kusma
09.05.2017

Musím přiznat, že většina povídek mě upřímně pobavila. Líbila se mi jejich ironie a humor. Ano, našlo se tam pár povídek, které jsem nedočetla, ale to je prostě o vkusu. Celkově hodnotím knihu, jako nadprůměrnou a opravdu vtipnou.

Hermi1993
19.04.2017

Dokonalá zábava! U některých příběhů jsem doslova brečela smíchy a byla jsem pak hrozně ochraptělá - např. Karolíniny Vánoce můžu číst znovu a znovu a takových je tam víc...

kikidok
10.04.2017

Některé povídky byly velice vtipné, nějaké ne. Ale člověk nemůže čekat že se mu bude líbit všech 40 povídek.

katy87
28.03.2017

Kniha, ke které se člověk dle mého názoru musí velmi rád vracet. Osobně ji považuji za naprosto unikátní soubor fejetonů, které jsou stručně, vtipně a hlavně s naprostou nadsázkou napsané. Kdo nemá smysl pro humor a nadhled, tuto knihu asi úplně neocení :). Moc se mi líbil i český překlad, který si pěkně vyhrál se slovními hříčkami.

fruitbueno
19.03.2017

Na začátku se smějte, pak usmíváte, pak si řeknete - sakryš, neopakují se texty pořád dokola? A pak se už modlíte, ať se dočtete konce...

PanTomina
09.01.2017

Za mě spíš nuda než zábava, ale proti gustu...

Jana_Z
01.04.2016

Mám ráda hru se slovy, jakou nám předkládá S. Leacock ve svých povídkách. Hned z kraje mi připomněl styl Iva Šmoldase. Četl pan Šmoldas Literární poklesky? Mohl by se jimi inspirovat :-) Asi jako většině čtenářů se mi některé povídky líbily více a jiné méně, ale rozhodně je možné se k téhle knížce občas vracet a kousek si znovu přečíst. Nuda to určitě nebude :-)

Enehy
04.12.2015

Hodně těžce jsem si zvykala na styl Leacockova psaní a ze začátku marně hledala ten pověstný humor. Nicméně na Leacockovu obranu, čím déle jsem četla, tím vtipnější mi jeho povídky připadaly. Obzvláště jeho parodie, která mi připomněla mého oblíbeného detektiva. Takže celkově mám pocit, že tohle nebyla má poslední kniha psaná tímto autorem.

amigo17
17.05.2015

Táto kniha mi nesadla, z tých vyše 40 príbehov ma zaujalo 13 a z tých by som spomenul Jak sme slávli Svátek matek, Můj krejčí, Přednáška o chození, Moje finanční kariéra a Můj neznámý známý.

Petruse21
11.02.2015

Miluju jeho povídky, nejoblíbenější mám tu matematickou o A, B, C. Doporučuju.

keri.H
04.01.2015

Tuto knihu jsem si četla po večerech doma, když jsem chtěla něco nenáročného a něco u čeho bych se pobavila. A musím říct, že některé povídky mě opravdu hodně pobavily, ale některé byly dost slabé a přišly mi i trochu nudné, takže proto dávám 4 hvězdičky.

jarmik
14.12.2014

Až si zjednoduším život a nechám si jen jednu poličku knížek, tato mezi nimi bude.

Ve srovnání s ostatními povídkovými sbírkami p. Leacocka je v Lit. poklescích silnější hravost a parodie. Zato je poněkud méně jízlivý k pokrytectví, hamižnosti, přetvářce a cynismu. Postupem let jsem se naučil mít rád i tu smutnější polohu p. Leacocka. Ale Literární poklesky jsou jen jedny: věčné a nenapodobitelné. Místy jsou překvapivě poetické; vezměme si třeba tu poslední větu, kterou končí povídka o pánovi, co neuměl odejít z návštěvy:

"Muž zápasil se smrtí a nakonec v poslední den své dovolené skonal. Když prý nadešel jeho poslední okamžik, posadil se na lůžku, na tváři mu zahrál překrásný důvěřivý úsměv a prohlásil: 'Promiňte - volají mě andělé; teď už opravdu musím jít. Poroučím se.'

A úprk jeho ducha z toho žaláře byl tak prudký, jako když se pronásledovaná kočka vrhne přes zahradní plot."

Článek na blogu: http://jarmik.pise.cz/48-nejlepsi-starosvetsky-humor.html

Luxiee Axony
16.10.2014

Některé povídky byly moc fajn, některé méně... :)

Najulka
03.08.2014

celkem vtipná, nenáročná knížka... jednotlivé příběhy jsou dobré pro ty, kteří neradi odchází od načatého příběhu :)

Verrrunka
04.04.2014

Asi jsem byla tolik namlsaná povídkou, kterou jsem četla kdysi, že jsem čekala to samé i od ostatních. Občas to byla zábava, jindy ne. V celku průměrné. Rozhodně vyhrála matematická povídka o pánech A, B a C… :-D

Finskej
11.02.2014

"Policie!" zasípal Ezechiáš. "Musím zapálit dům a uniknout v nastalém zmatku." Rozžehl bezpečnostní zápalku a přidržel ji k noze stolu. Stůl byl ohnivzdorný a nechtěl hořet. Přidržel zápalku ke dveřím. Dveře byly ohnivzdorné. Zkusil to s knihovnou. Přejel zápalkou podél knih. Všechny byly ohnivzdorné. Všechno bylo ohnivzdorné. Nepříčetný vztekem si strhl celuloidový límeček a zapálil ten. Zamával jím nad hlavou. Z oken vyšlehly obrovské ohnivé jazyky. "Hoří! Hoří!" rozlehlo se ulicí. Ezechiáš vyrazil ze dveří a hodil plápolající límeček do výtahové šachty. Železný výtah i s ocelovými lany v okamžiku vzplály; potom chytilo mosazné kování na dveřích a za chvíli se i cementová podlaha výtahu proměnila v jedinou výheň burácejících plamenů. Z budovy vyrazily obrovské sloupy dýmu.

eliska18
11.08.2013

Kniha byla milá a vtipná, ale bohužel mi přišly příběhy - 50 na 50. Některé vtipné, dobře se četly, jiné nudné, těžkopádné. Ale to je jistě otázkou názoru a vkusu :)

Belatris
21.07.2013

Rozmanité, vtipné, lehké co do počtu gramů (čili ideální do kabelky). Když se nemůžete rozhodnout, kterou knihu otevřít, tahle vám poskytne od každého poklesku kousek.

MorganaE
22.10.2012

Tohle je geniální dílo. Je to asi nejvtipnější knížka, co jsem kdy četla. Leacockův humor mi naprosto sedí. Je nevtíravý, suchý, ironický a ututlaně rýpavý. Absurdnost, parodický nádech či mordbidita některých povídek, tento humor ještě podtrhuje. Doporučuji však číst po kouscích, tím spíš si ten vtip vychutnáte. Kniha vhodná do vlaku, na pláž i do lesa (kde je nejlépe nahlas předčítat svým spoluturistům ty povídky, které si z milovníků přírody utahují).

maryzka
04.05.2012

no tak tenhle humor nebyl muj šálek kávy.

Sykysan
01.05.2012

Trocha inteligentního humoru do vlaku (jízdou koňmo).