Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5058 1333

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

24121948
30.01.2022

Hana se mi líbila více. Bylo v ní více autorského nadhledu.

viva71
30.01.2022 3 z 5

Styl psaní je pořád stejný a to se mi u autorky moc líbí. Tomuhle příběhu, v mých očích, trochu uškodil ten jiný vývoj po roce 1989. Ale to je pouze můj pohled.

jhj99
30.01.2022 5 z 5

Zasáhlo mě to ještě víc než román Hana. Asi proto, že hlavní hrdinka Maja mohla být moje spolužačka.
Děsivě reálné kdyby. Kdyby komouši tenkrát povolali armádu, kdyby převrat v Rusku nebyl až v srpnu 1991, ale o 2 roky dřív a povedl se.

Alena Mornštajnová umí. Umí mě dohnat k slzám. Děkuju

Lole
30.01.2022 5 z 5

Líbí se mi že popis totality je zde formou antiutopie knize sluší. Jako reflee totality používat příběh co by se stalo, kdyby vítám. Nejvíce se mi líbí linka dívka vychovávající v ústavu, která popisuje jak se na jedince podepíše život v totalitě. Stejně tak je zajímavé, že jakmile člověk procitne čeká jej trest. Autorka dokáže příběh dodat skvělo atmosféru a díky tomu se jedná o velmi čtivý příběh, který musím doporučit. V rámci české literatury skvělý objev.

Toňula
30.01.2022 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala s rozporuplnými pocity, ale hned od počátku mě vtáhla do děje, který ačkoliv ovlivněn politickým pozadím a situací, do níž se zasažen, je především o lidech, o jejich síle, odvaze i slabosti, o schopnosti přežití i v podmínkách nesvobody, kdy jsou potlačovány jejich pocity a zkreslováno vnímání skutečnosti. Autorčino citlivé vyprávění nutí k zamyšlení, abychom si vážili světa, ve kterém žijeme, všech těch samozřejmých věcí, jejichž cenu si ani neuvědomujeme, protože tomu tak vůbec nemuselo být..

marketa9252
28.01.2022 3 z 5

Ze začátku kniha napínavá, čtivá. Po propuštění z vězení se mi přestala číst dobře. Dočtena jen díky výzvě.

tatjana1737
26.01.2022 4 z 5

(SPOILER) "Život není to, co chceme, ale to, co máme. Tak jednoduché to je."

!!! POZOR SPOILERY !!!

Když jsem zjistila, že Morštajnová vydala novou knihu, třepala jsem se na ni jako malé dítě. Než ji „naskladnili“ v knihovně, začaly se objevovat první odezvy a přiznám se, že když jsem si pak přečetla anotaci, začala jsem mít jisté obavy. U autorky mne nesmírně zasáhly její „rodinné kroniky“ na pozadí velkých dějin, tím si mne zcela získala, a to od ní chci už navždy číst :-). Alternativní česká historie se mi jako téma nepozdávala moc atraktivní, odrazovala mne navíc většina zklamaných reakcí, přesto jsem ale byla rozhodnutá si knihu přečíst. Když se mi konečně dostala do ruky, pořád jsem váhala a cítila jistý tlak, než jsem Listopád vůbec otevřela a kdykoli jsem měla pokračovat ve čtení. Valem za to mohlo i zvolené téma, které mi coby matce nedělalo úplně dobře, a úzkostné očekávání, co hrdinky čeká.
Knihu mi půjčila tchyně, která se po dočtení svěřila, že jí to nepřijde horší než ostatní knihy od Mornštajnové a "že to nebylo tak špatné, jak lidi říkají". Nevím, zda je „horší“ to správné slovo, Listopád je prostě úplně jiný než to, nač jsem u autorky zvyklá a co jsem od ní očekávala. Kniha je opět psaná velice čtivě, člověk ani neví jak a obrací stránku za stránkou. U postav mne zajímalo, jak to s nimi bude dál, takže v poslední etapě jsem dorazila poslední třetinu knihy na jeden zátah. Pořád mi ale v hlavě blikalo veliké ALE. A tím je právě to téma, právě ta alternativní historie po roce 1989…
U předchozích knih si tipuji, že autorku motivoval nějaký rodinný příběh, nález staré fotky, vyprávění babičky apod. Zajímalo by mě ale, co ji motivovalo k napsání Listopádu, co bylo tím rozhodujícím momentem, impulzem, že si zvolila zrovna tuto látku. Díky tomu tak trochu nevím, co jsem si ze čtení měla odnést. Protože pokud příběh vidím jako alternativní dějiny, je pro mne pouhou fikcí. Domnívám se, že v roce 1989 situace už nebyla taková, aby režim tak radikálně vrátil k moci a nasadil praktiky z 50. let. Nepatřím mezi zastánce komunismu, sama jsem v něm prožila příliš krátký časový úsek, abych ho mohla hodnotit, ale myslím si, že v 80. letech byl komunismus jiný než v 70., 60. anebo v padesátých… Proto jsem po celou dobu nemohla knížce tolik přijít na chuť, i když mi to zamyšlení jistě přišlo zajímavé. Nedokázala jsem se přenést přes to, že vývoj šel jinudy, a knížka by na mne asi působila mnohem víc, kdyby se odehrávala třeba právě v době po válce, anebo v nějakém jiném státě, ať fiktivním nebo skutečném. Pak bych velice těžce nesla nespravedlnost, která se hrdinkám děla, znechucovaly by mne některé charaktery, u posuzování jiných bych si zkusila sáhnout do svědomí apod. tak, jako u ostatních knih od AM.
Ač mi bylo Marie neskutečně líto, a i když mi mnohokrát trnulo nad osudy její dcery (jejíž identitu jsem odhalila poměrně záhy, i když jsem pořád doufala, že jde o mylnou domněnku, když přece Maje do vězení chodily dopisy…), chybělo mi tentokrát nějaké závěrečné smíření, katarze, něco, co by mne hlouběji zasáhlo tak, jako jiné autorčiny knihy.
Bezprostředně po dočtení jsem ohodnotila 4 hvězdami, které autorce ponechávám, protože psát umí. Po několika dnech, kdy dojmy již nejsou tak čerstvé, bych to stáhla na 3,5. Nechci tvrdit, že je to špatná kniha, věřím, že si najde své čtenáře tak jako Hana, ale pro mne to nebylo to pravé. Třeba změním názor, až si ji přečtu za několik let? Nicméně jen diskuse, kterou kniha vyvolala zde na DK, a různé související otázky, které se nabízejí, současné politické dění ne tak daleko od nás… již za to děkuji, protože mě to donutilo vystoupit z mé konformní zóny. Buďme rádi za to, v jakém státě a dějinné době žijeme, a doufejme, že nám to vydrží.

"Patnáct let je dlouhá doba, věř mi. Tvoje děti se naučily žít bez tebe, mají nové rodiny, nový život. Na pravou mámu se ani nepamatují. K čemu by bylo, kdybys je našla? Jen bys jim popletla hlavy a možná i pokazila budoucnost. Děti by neměly nést následky činů svých rodičů, ale sama dobře víš, jak to u nás chodí."

mythos91
26.01.2022 5 z 5

Po přečtení Hany, kdy mě styl autorky velmi oslovil a kniha samotná ve mně zanechala hlubokou stopu, jsem nyní sáhnul po této knize tak trochu do osvědčených vod a zároveň s vysokým očekáváním. Musím říci, že začátek (vězení a dětská „ozdravovna“) pro mě nebyl až tak záživný. Děj mi přišel takový plochý, čekal jsem více popisů a vysvětlování co se jak po sametové revoluci stalo. Nicméně zhruba od druhé čtvrtiny knihy se děj začal zajímavěji vyvíjet a cítil jsem, že mě čtení baví víc a víc. Po zbytek textu jsem se v podstatě nemohl odtrhnout a ukrajoval četbou události jednu po druhé až do samotného konce.

Velmi emotivní děj a pro osudy jednotlivých osob velmi tvrdý, nicméně realistický. Líbí se mi, že autorka zpracovala tohle bolestivé téma a popsala pečlivě osudy lidí, jak mohli dopadnout a jak skutečně například v 68. roce dopadly. Knihu řadím za sebe na nejvyšší příčky co do prožitku z obsahu, hned vedle Hany a knihy Mlýn od Michala Vaněčka.

Sibel
26.01.2022 5 z 5

Je to má první přečtená kniha od této autorky a určitě ne poslední. O knize jsem hodně četla, moc jsem se na ní těšila a zároveň měla trochu obavy, aby to nebylo ,, přestřelený" a nezavanelo to trochu utopií. Obavy ale na místě nebyly. Zprvu jsem byla možná lehouncce zklamaná, jelikož jsem čekala, že bude v knize fakticky popsána samotná revoluce (nebo alespoň z části).
K samotnému příběhu mě jen napadá,jak snadné je ovlivnit velkou masu lidí, pokud k tomu jsou dostatečné nástroje vyvolávající strach. Po celou dobu knihy mnou procházely hluboké emoce bezmoci, strachu, zklamání, nepochopení a naděje na lepší ,, zítřky".
Velmi mě, právě díky víře a nadeji, překvapil konec, který jsem opravdu nečekala. Dostal mě natolik, že js si musela dát čokoládu. Rozhodně stojí za přečtení.

Dom95
25.01.2022 5 z 5

Podobnou knihu jsem ještě nečetl. A doufám že dlouho nebudu. Ne, že by se mi nelíbila, ale vzbudila ve mně takové emoce, jako třeba film Úsměvy smutných mužů - a o to tak úplně nestojím.
Napsané krásně, čtivě. Příběh úžasný.
Věřím, že podobné příběhy zažívají momentálně lidé v Bělorusku. Opravdu silné čtení. Takové české 1984.

Glivuska
21.01.2022 4 z 5

Musim rict, ze mi trvalo docela dlouho, nez jsem se poradne zacetla (zhruba od vypraveni zivotniho pribehu Magdaleny). Nevim proc, ale tematicky me kniha zas tolik neoslovila (stejne jako Hotylek), davam tedy urcite prednost kniham predchozim. V knizce je spousta popisnych pasazi o tom, jak rezim funguje, co zakazuje a hlasa, az mi prislo, ze se autorka misty opakuje. Navic pro me osobne tematicky jedna velka nekoncici deprese od zacatku do konce. Nicmene urcite stoji za precteni.

kristykristy
21.01.2022 5 z 5

Vždycky si říkám, že další kniha paní Mornštajnové už nemůže být lepší, než-li za poslední. A vždycky se pletu.
Některé knihy opravdu umí vyrazit dech.. a tohle je pro mě jedna z nich.
Děkuji!

EvaEma
20.01.2022 5 z 5

Autorka nasadila vysokou laťku předchozími knihami, trochu jsem se bála, jestli se mi tato novinka bude líbit. Kniha je z úplně jiného soudku... A přeci je to pořád "zlatá Mornštajnová". Těch citů!

klokan.1905
19.01.2022 5 z 5

Listopád...
Od autorky jsem doposud přečetl Hanu a Tiché roky... Obě tyto knihy ve mně zanechaly hluboký dojem... Listopád, ten u mě jenom podtrhl zjištění, že paní Mornštajnová je vynikající autorkou...
Ptali jste se někdy sami sebe, jaký by byl váš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo vše jinak?
Budete číst příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích v listopadu 1989 zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení... Uvidí ještě někdy svého manžela, své děti? Odpovědi nejenom na tyto otázky naleznete v této, pro mě neuvěřitelně čtivé, knize...
Patřím mezi Husákovy děti... Vyrůstal jsem v totalitním režimu, převrat přišel v době, kdy jsem byl v prvním ročníku střední školy... Byl jsem mezi Jiskry a poté i mezi Pionýry... Když si vzpomenu na své dětství, tak na něj vzpomínám moc rád... Na druhou stranu, k moři jsem se mohl podívat až v letech po převratu...
... Život není to, co chceme, ale to, co máme... Tak jednoduché to je...
Děkuji paní Mornštajnové za tuto knihu...

zuzca.h
19.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Mega SPOLIER :)
Tematicky velmi zajímavá kniha. Hezky zpracované téma coby kdyby, krásně popsáno, že pokud chcete věrné stoupence je třeba je vychovávat již od plenek a to do slova a že o svobodu můžeme přijít během mžiku.
Na druhou stranu pro mě absolutně ploché postavy s jejichž osudem jsem se vůbec nestotožnila. Jediný okamžik kdy mi bylo nějaké postavy líto bylo když Marii zabili při útěku za svobodou a ani mi tak moc nebylo líto Marie jako spíš Klárky.

simaja
19.01.2022 5 z 5

Moje první knížka od paní Mornštajnové a moc se mi líbila. Pro mě jako matku naprosto hororová představa, že by tohle mohla být realita. Jsem vděčná, že listopad 1989 dopadl, jak dopadl a knížka byla jen fikce.

jolii
18.01.2022 4 z 5

Po přečtení různých recenzí a komentářů jsem knihu otvírala se zvědavostí, zda budu patřit k těm, které oslovila. No, po přečtení mě trochu pronásledovala ve spánku, myslela jsem na ni i ve dne, takže ano, oslovila. Listopad 89 jsem prožívala přibližně ve stejném věku i rodinných konstelacích jako Marie, takže možná i proto. Občas už velká fabulace a přitaženo za vlasy, ale proč ne. A buďme rádi, že je to fikce. Zatím.

Pengi
17.01.2022 4 z 5

Byla jsem, jsem a vždy budu vděčná za to, jak se odehrála doba po 17.11.89 ... nechápu lidi, které zpětné začínají říkat, že jsme se tenkrát měli líp ... povinné by si měli přečíst, co se taky mohlo stát.

stanislava7096
17.01.2022 5 z 5

Kniha mě dostala. Tolik námětů na přemýšlení. Moc se mi líbil styl, jednoduchost a přímočarost dokonale podtrhovala šeď a pocit marnosti, kterého jsem se celou dobu nemohla zbavit. Najednou se mi vrátily všechny vzpomínky na rok 89 a úplně mě mrazilo z toho, jak to mohlo dopadnout.

PepaS409
16.01.2022

Kniha se mi líbila. Paní Mornštajnová prostě umí.