Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5021 1325

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

koki.veru
koki.veru
30.01.2024 5 z 5

Super knížka,hlavně na přemýšlení. Člověk si vůbec neuvědomuje,že vše mohlo být jinak a že se máme v podstatě dost dobře. Jsem ráda že žiju v této době. Knížka se četla moc dobře a konec byl dost smutný,ale takový je život.

lucka8864
lucka8864
27.01.2024 5 z 5

Další skvělá kniha od skvělé autorky. Silně čtivý příběh, od kterého jsem se nedokázala odpoutat. Prolnutí osudů obou žen pro mě bylo záhadou až do poslední chvíle. A ten konec? Uf... Vstřebávám jej do teď, a to jsem knihu dočetla před týdnem...

Nymfadora.T.
Nymfadora.T.
25.01.2024 2 z 5

Moje první kniha od AM a úplně nevím, co si o ní myslet. Nemohu říct, že by se četla špatně, ale také nemohu říct, že by se mi líbila...

zimolka
zimolka
24.01.2024 5 z 5

Další ze silných, drsných příběhů od této autorky.

AlenaF
AlenaF
23.01.2024 4 z 5

Mrazivé čtení.

Renike
Renike
23.01.2024 3 z 5

Kdo se narodil už do demokracie, tak nezná jak bylo předtím. Jak to mohlo dál pokračovat, máme tu napsáno. Naštěstí se to nestalo. Nicméně nejsem z knihy moc nadšená, Hana se mi líbila o hodně víc.

Vik40
Vik40
20.01.2024 5 z 5

Drsné. Hrozné. Děsivé. Poučné.
Asi nejemotivnější kniha, kterou jen kdy četl.
Obdivuji A..Mornštajnovou, jak dovedla tak děsivé téma napsat. Tolik emocí, pocitů
Romány, které se věnuji tématu druhé světové války jsou obdobným tématem. Stejně jako fašismus i komunismus a obdobné ideologie, které jsou schopné a ochotně manipulují lidskou mysl - měly by se zakázat!!!!!

mirek7450
mirek7450
19.01.2024 4 z 5

Hodně drsné psyché. Po prvních kapitolách jsem neměl chuť číst dál, ale vydržel jsem. Úžasně popsané zlo, které bohužel není ještě odvráceno. V současném světě stéle hrozí...

Jankaa
Jankaa
14.01.2024 5 z 5

Bez pochyb jedna z nejsilnějších knížek, co jsem četla. Odporný režim, navíc ve světle aktuálních událostí a nálad ve společnosti, na mě těžce dolehl. Všudypřítomná šeď, podezíravost, napjatá atmosféra, těžké osudy, které jsou ale tak reálné. S takovým zhnusením jsem četla snad jen Kladivo na čarodějnice.

Pět hvězdiček jak vyšitých a Mornštajnová si mě definitivně omotala kolem prstu.

MartaPear
MartaPear
14.01.2024 5 z 5

Drsné čtení.. nikoliv fyzicky drsné, ale psychologicky ano. Představa, co by bývalo také mohlo nastat po listopadu 1989 je skoro děsivá, naštěstí je skutečnost taková jaká je, i se všemi nedostatky a chybami je to pořád lepší než chmurná vize knihy

Lenka1204
Lenka1204
05.01.2024 5 z 5

Ačkoliv jsem si že začátku nemyslela že mne tato kniha chytne, opak byl pravdou. Pomalejší rozjezd vynahradit další kapitoly, kde to do sebe nakonec krasne zapadlo. Kniha nutí k zamyšlení, jak by to tady mohlo vypadat, kdyby to v 89tem roce nedopadlo a po jejím docteni jsem ještě raději, že tady máme svobodu.

Tichéroky2023
Tichéroky2023
05.01.2024 5 z 5

Je to úplně něco jiného než od Aleny M. známe, je to utopie, jak by Českoslovenkso dopadlo kdyby Sametová revoluce nedopadla, tak jak dopadla, kdyby tu pořád zůstal komunismus, jak by se nám žilo, co by s námi režim udělal.
Obsah - prolínají se tu dva popisy příběhu, jeden Marie zvané Maji, která se dostala za účast na listopadových demostracích do vězení na 15 let. Máme tu i druhý příběh Magdaleny zvané Magdy, dívky která vyrůstá v Ozdravovně 17.listopadu 1989 pro děti, které nemají rodiče a režim ji zajistí kvalitní výchovu a vzdělání, z těchto pasáží mrazí snad ještě víc než z vězěnských, co umí diktatura udělat s dětskou duší, jak si umí vychovat své nasledovníky bez protestování, samozřejmě se tyto dva osudy časem protnou. Nazvala bych to takovým českým Příběhem služebnice, dostáváme se dějově skoro do dnešní doby, která není, jak ji známe, mobilní telefony mají jen vyvolení, internet je taky pro pár vládních elitářů, vláda tvrdě drží lidi od všch novodobých technologií, aby se nedostali k žádným informacím a nemohli je zpracovat dle svého chápání, vše je servírováno, jak diktatura potřebuje. Lidé žijí v panelových domech, o nic se pořádně nepečuje, nestará, čtou Rudé právo, jde z toho na člověka plíživá tíseň, strach a šedivost.
Jsou tam shodné atributy s dobou covidovou např. zákaz vycházení, zastrašování lidí, omezování. Zkrátka je to život, který bychom nechtěli žít, ale stačilo málo a mohli jsme ho žít, asi tak žijí lidé třeba v Severní Koreji, z jejíž historie autorka také čerpala.

jana0338
jana0338
01.01.2024

Skvělá kniha , vděčnost za to, že je to jenom fikce , a že můžeme žít ve svobodném světě

ZuzanaK.
ZuzanaK.
30.12.2023

A vlastně proč ne právě takhle ... Dobré pro zamyšlení o době, která nebyla hezká, ač se tak někteří stále tváří a s nostalgií vzpomínají. Nevzomínejte, přemýšlejte.

Radka1911
Radka1911
29.12.2023 5 z 5

Do všech příběhů ve všech knihách Aleny Mornštajnové jsem se vždycky vcítila, a ani tento román nebyl výjimkou. Román Listopád je velmi smutná kniha, kde jedinou útěchou je, že se takový příběh v nedaleké minulosti nikdy nemohl stát. Listopád rozhodně stojí za přečtení.

julifox3
julifox3
29.12.2023 3 z 5

Námět díla je zajímavý a kniha velmi čtivá. Očekávala jsem však propracovanější myšlenky, eskalaci příběhu, větší hloubku, autorčino zpracováno je v tomto ohledu spíše ploché a jednoduše plynulé.
Spojení přehnané představivosti o 50. letech minulého století, Sovětském svazu a Severní Korei dohromady vyústilo až v prapodivný mišmaš a snahu o českou verzi díla 1984.

HanaStrom
HanaStrom
29.12.2023 5 z 5

Kniha se mi hrozně líbila. Úplně si dokážu představit, že by to takhle opravdu mohlo být. Při čtení mi běhal mráz po zádech, jak osudy jednotlivců dokáže ovládat moc, proti které nejde moc bojovat.

beer.veronika
beer.veronika
28.12.2023 5 z 5

Krásná kniha se zajímavým (smutným) tématem, nad kterým jsem nikdy neuvažovala.
Párkrát jsem si poplakala.

Knihu všem s radostí doporučím.

malýčtenář
malýčtenář
22.12.2023 3 z 5

Zajímavý námět, co by se stalo po roce 1989, kdyby vše dopadlo jinak. Příběh dost děsivý. Knihy od autorky jsou sice čtivé, ale jde z nich obává, smutek a člověk se nechce smířit s tím, že někde může takový život být.

KajkaRych
KajkaRych
15.12.2023 2 z 5

Kniha měla opět silný příběh, děsivé... Nicméně byla taková ucajdaná a nedařilo se mi pořádně se začíst.