Lístek na Tranai

Lístek na Tranai https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28244/bmid_listek-na-tranai-TOr-28244.jpg 4 36 7

Šílení roboti, potrhlé planety, pochybné utopie a lidé v bláznivých situacích, to je svět Roberta Sheckleyho. V některých jeho povídkách se píše o věcech, které by se docela dobře mohly stát. Jiné zavedou čtenáře na místa, jejichž jména jsou na téhle straně galaxie neznámá. A ještě jiné – možná ty nejzajímavější – mu otevřou pohled do těch nejpodivnějších myslí… v nichž možná zahlédne svůj vlastní odraz.... celý text

flare
20.09.2022 5 z 5

Tohle mam rad,zadne velke premysleni,proste to tam sazi hlava nehlava a ty to hltas. Moc prijemna oddychovka. Ostatne,jako vetsina jeho knih.

Disease
13.05.2021 5 z 5

Přijde mi, že Robert Sheckley je u nás vcelku podceňovaný, alespoň co se týče prodejnosti a následného (ne)vydávání jeho knih. Tahle sbírka je opravdu creme de la creme jeho tvorby, redaktoři Polarisu opět nezklamali.

mi-380
25.12.2019 5 z 5

Robert Sheckley – mistr humorných SF. Ve většině povídek se odráží poválečný americký optimismus, lidská činorodost a hlavně nekompromisní tah na branku, co se týče vydělávání peněz. Padesátá léta, satiricky idealizovaný svět, pohybujeme se vesmírem všemi směry a všemi časy, povídky jsou buď přímo skvělé nebo jen výborné, plné originálních nápadů a humoru všech možných kategorií. Od satiry přes parodie, krátké vtipy, ironii, až k humoru černému. Před pár lety mě autor okouzlil sbírkou Bláznivý vesmír, Lístek na Tranai mě pobavil ještě o něco víc.
90 % (25 hodnotících je na průměru 84 %).

Každý přece ví, že bez chapadel se žádný tvor nemůže vyvinout v inteligentního. To byl Etlibův zákon a ten se ještě nikdo neodvážil zpochybnit.

“Dobře. Myslím, že máme dost času - počkat! Co je dnes za den?”
Hum tiše počítal a pak řekl: “Pátý den luggatu.”
“Zatraceně,” povzdechl si Kordovir. “Tak to musím jít domů a zabít manželku.”
“Do západu slunce ještě pár hodin zbývá,” namítl Hum. “Myslím, že stihneš obojí.”
Kordovir si nebyl tak jistý. “Nerad bych přišel pozdě.”
“No tak dobrá. Víš, jak jsem rychlý,” řekl Hum. “Jestli se zdržíme, poběžím napřed a zabiju ji za tebe. Co ty na to?”
“To je od tebe velice laskavé.” Kordovir svému mladšímu příteli poděkoval a společně začali klouzat dolů po strmém svahu.

Greenfingers
08.12.2019 5 z 5

Knihu jsem vlastně hodnotil a komentoval průběžně, po přečtení každé povídky. Kromě jediné vždy za plný počet hvězdiček.
Co dodat: málokdy jsem se tak pobavil a zasmál jako u těchto "pecek" z dílny R.S. Mělo to šťávu (humor), říz (satiru), ale také myšlenku (inspirace k zamyšlení). Prostě a jednoduše - skvělé (třikrát podtrženo). Sci-fi a humor v podání autora je třaskavou směsí, která může u někoho (například u mně) vyvolávat výbuchy smíchu.

Fremr
09.10.2016 4 z 5

Příjemná sbírka sci-fi povídek. Tuto sbírku spojuje několik prvků, které Sheckley rád řešil a zamýšlel se nad nimi - porozumění či neporozumění dvou podobných nebo dokonce stejných inteligentních tvorů ve vesmíru, dále vyspělost či nevyspělost naší civilizace a našeho smýšlení nebo obyčejné lidské touhy po bohatství, moci či klidném životě. Celá kniha je velmi sympatická, ať už hledáme zlato na Marsu, ničíme sami sebe, cestujeme časem a využíváme toho nebo hledáme utopický ráj. Krásně se v příbězích odráží lidské smýšlení jako celek a dává nám nenuceně prostor pro vlastní názor a myšlenky.

Nahnilaruka
26.03.2015 4 z 5

Zajímavá sbírka povídek, některé kratší, některé delší. U některých si opravdu cením nápadů a fantazie autora, ale některé jsou pravým opakem a já spíše cítil jen nutnost se jimi prokousat v naději, že se něco změní. To se nikdy ale nestalo. Naštěstí převažují ty lepší povídky, těch horších je méně.

Autor má zajímavý, částečně osobitý styl psaní. Postavy jsou vykresleny tak akorát, nijak zvláště do hloubky, to je ale způsobeno tím, že se jedná o povídky a na hlubší prokreslení není prostor. O něco pestřejší je ztvárnění okolí a přírody. Čím ale autor vyniká, jsou jeho nápady a situace přivedené až k samotné absurdnosti. Nápady jsou opravdu pestré a čtenář občas opravdu netuší, co se může stát dále. Co mě mrzí je to, že vše je zakončeno klasickým americkým happy endem, škoda.

Celkově je soubor povídek čtivý, povídky mizí jedna za druhou. Pro fanoušky scifi knížka představuje příjemný odpočinek. 75%

józi.odkudkam
22.02.2015 5 z 5

Po Bláznivém vesmíru zákonitě následovala koupě Lístku na Trenai, který má vysoká očekávání beze zbytku splnil. Svou pestrostí a nápaditostí si mě tahle sbírka opět získala a já můžu jen konstatovat, že přejít bez povšimnutí povídkovou tvorbu tohohle pána by byla věčná škoda. Průměrných 5*****
S novelami to už asi tak horké nebude. Ale uvidím, možná od něj risknu i něco rozsáhlejšího. Při nejhorším nedočtu, no.

Část díla

všech 17 částí díla