List od Nimrala a jiné příběhy

List od Nimrala a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7881/bmid_list-od-nimrala-a-jine-pribehy-qTi-7881.jpg 4 399 49

Tolkien zasvětil svůj život vytváření Středozemě; kromě Hobita, Pána prstenů a Silmarillionu se k ní váže i řada jiných příběhů. Mezi ně patří i Příhody Toma Bombadila, cyklus básní a písní o této tajemné bytosti. Součástí svazku je ale i několik povídek, které vznikaly vedle středozemského cyklu - Sedlák Jiljí z Oujezda, Kovář z Velké Lesné, List od Nimrala a Tulák Rover.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Argo

Tales from the Perilous Realm , 2008

Forest66
Forest66
08.03.2024 3 z 5

Některé povídky mě mile překvapily, od jedné jsem čekal víc. Co mě hodně mrzí, že Tom Bombadil je jen klamavá reklama. Jen pár bezduchých básniček

Shindo
Shindo
21.02.2024 4 z 5

Trochu iný, "nestredozemný" Tolkien (aj keď tu bol Tom). Zbierka niekoľkých textov, niektoré vážnejšie, iné menej vážne, až detské.

Poviedku Sedlák Jiljí z Oujezda som vnímal ako montypythonovskú paródiu rytierskych príbehov (ktovie, možno sa chlapci inšpirovali). Bavil ma sarkastický, miestami až suchý humor ("byl to pomalý zamračený chlapík, medzi lidmi známý jako Sammy Sluníčko").

Příhody Toma Bombadila som čítal už v anglickom origináli. Poézii bohvieako neholdujem, tu to ale bolo do češtiny prebásnené nádherne. Niektoré básne pôsobili detsky naivne, iné smutne a bolestné (zvlášť posledné dve).

List od Nimrala by sa vraj dal brať ako alegória života, očistca a smrti. Tolkien údajne alegórie nemal rád, pozerať sa ale na to takto je zaujímavé.

Kovář z Velké Lesné a Tulák Rover boli poviedky, ktoré by som skôr zaradil medzi detskú literatúru. Tuláka Tolkien pôvodne aj napísal ako rozprávku pre svojho syna, keď v detstve stratil obľúbenú hračku. S autorom som sa aspoň na chvíľu vrátil do detstva.

Ďalší český preklad Tolkiena má čestné miesto v mojej knižnici. Už len počkať, kým sa nového českého vydania dočkajú aj Netvoři a kritikové.

haannyys
haannyys
19.12.2023 4 z 5

Při čtení jsem si říkala: "to je super, až budu mít děti, tohle jim budu číst jako pohádku! A tuhle básničku je naučím!" Takže pokud nutně neočekáváte Pána prstenů a jste schopni trochu se odklonit od nejznámější tvorby, je tohle skvělá knížka!

zedir
zedir
12.08.2023 4 z 5

Je to Tolkien, ale úplně jiný, než jak jej známe z Ardy (ačkoliv se tu objevuje i Tom Bombadil). Pro mě tu Tolkien užil jakýsi zvláštní imaginativní svět, kterému přijít na kloub bylo paradoxně těžší než ve světě Silmarillionu. Myslím to tak, že svým oproštěním od ostatních mi v příbězích chyběl rámec, v jakém se odehrávají, co můžu čekat a jaké zákony tu platí, zatímco příběhy Silmarillionu jsou jasně pospojované mnoha vazbami a platí tytéž zákony. Tady, jak jsem si trochu na daný svět zvykl, příběh skončil a přišel další. I když je Tolkienovo "velké" dílo pochopitelně čtivější a propracovanější, tato kniha zase nabízí Tolkiena méně známého, ale přesto kvalitního.

Steeldude
Steeldude
02.05.2023 3 z 5

Vcelku fajn sbírka příběhů a básní. Nejlepší dva příběhy jsou "Sedlák Jiljí z Oujezda" a "Kovář z Velké Lesné". Zbytek je průměr.

Set123
Set123
26.02.2023

Není to, samozřejmě, nutné, ale při čtení této sbírečky je, myslím, dobré mít na mysli Tolkienův koncept pohádky, tak, jak jej podává ve své eseji „O pohádkách“. Ba dokonce myslím, že bychom tuto esej měli (samozřejmě pokud chceme) akceptovat jako interpretační pomůcku. Dovolím si nastínit základní teze Tolkienova pojetí tohoto žánru. Pohádky nejsou pro děti. Tolkien se vymezuje proti pohledu na pohádky jako na cosi co necháváme dětem k rozbití. Jako na něco, co dospělé nemůže zajímat, nemá to pro ně hodnotu. Hovoří o tom, že „dětský pohled“ nepramení z podivnosti dětí, ale spíše z jistě neochoty a nezkušenosti dětí. Naivita a důvěřivost, respektive chuť důvěřovat. To je při čtení třeba mít na mysli. Pohádka nemusí být nezbytně „dětská“, aby zůstala pohádkou. Pohádky nejsou jenom pro děti, stejný pohled na pohádky může mít dospělý, který u nich che očistit svůj pohled na některé problémy, uniknout od reality a dojít jisté útěchy ze šťastného konce. Druhým bodem je představa pohádky jako utopie. V utopii jako žánru často přichází poutník do Utopie, načež se seznamuje s jejími pravidly a fungováním. Tak vidí Tolkien pohádku. Má býti soustředěna hlavně na člověka, který se ocitá tam, kde by snad býti neměl. Zkrátka sledujeme spíše prostředí a život v něm. Tolkien psal pohádky. Zde přítomné jsou možná „dětštější“, ale hledejme tam to, co není jenom dětské. Jiné jsou „dospělejší“, přes to zůstávají pohádkami. Proto sledujeme Bilba, ne Thorina, proto Froda, ne Gandalfa. Tolkien zkrátka vytvořil svět pohádek.

Příhody Toma Bombadila jsou tak básněmi doplňujícími Tolkienovu hlavní pohádku o Ardě. Dílo však nenavazuje nezbytně jen na Středozemi. První se odehrává v Británii. Další pak v možná neznámých místech a světech. Stále jsou to však pohádky které lze vnímat jako jednoduché, uklidňující příběhy, nebo je možno v nich hledat něco více. Já rád hledám. Pokud jde o můj názor na jednotlivé pohádky, všechny jsem je komentoval zvláště, čili vás odkáži do složky „část díla“. Co moku říci, jsou skvělé. A já je mám rád.

AnoMANder
AnoMANder
30.01.2023 3 z 5

Na můj vkus příliš pohádkové, zaměřené na děti. Do básní jsem se nedokázal načíst, nejvíce se mi líbil Sedlák Jiljí, jeho lidová chytrost, pohodovost :-), a Tulák Rover. Vtipný příběh o trampotách malého psíka, plný zajímavých postav, slovních výrazů. Tolkien zde naplno uplatnil svou fantazii, originalitu.

LussyP
LussyP
23.12.2022 5 z 5

Ach, já Tolkienovu tvorbu miluji, nemůžu se ho nabažit. Jeho fantazii a schopnosti popsat cokoli a to tak, že si připadáte, jako byste to viděli na vlastní oči... Nemyslím si, že by ho něco překonalo. Konkrétně tato sbírka byla pro mě neznámá, odkládala jsem ji a teď toho lituji... Přesto, že se má jedna o příběhy pro děti, myslím, že jsou i pro dospělé. Celé čtení jsem se musela usmívat. Tolkien mi znovu ukázal, že nemusí mít několik set stran, aby vytvořil něco dokonalého, jemu stačí pár řádků. Po dočtení si připadám jako na obláčku.

IG: ctenislaskou

dr.horrible
dr.horrible
02.12.2022 5 z 5

Tak toto už je logickejšie vystavaná zbierka (oproti Príbehom z čarovnej ríše).
Viem, že som v menšine (absolútnej), ale rozprávky mám od Tolkiena najradšej. A tu sú na jednom mieste všetky tie najlepšie.

Vjeerus
Vjeerus
27.10.2022 3 z 5

Tak nějak se nemůžu ukotvit v názoru na tuto knihu.
Basničky mě moc neberou a z celé té části jsem si užila zhruba 3 kousky. Některé básně jsem vlastně asi ani nepochopila.
Co se týká ostatních povídek, bavili mě víc ty krátké,přišlo mi, že krásně svižně plynou. Poslední, závěrečná, mi přišla opravdu utahaná a nudná a nejsem si jistá, jak by se na ni tvářili děti, pro které je očividně určena.
Co se vytknout nedá, tak je to autorova schopnost psát v podstatě o čemkoliv a jakkoliv a hlavně jeho snad neskutečnou fantasii a představivost, stejně jako úžasné zakomponování něčeho reálného do jeho světů.

uzivatel9146
uzivatel9146
09.08.2022 5 z 5

Tohle je dílo ukazující že tolkien není pouze talentovaný fantasy autor ale talentovaný spisovatel celkově. Velmi čtivé a pěkné i zdejší poezie je fajn a místama hodně hravá a někdy i dost smutná. Za mě celkově pěkná sbírka a protože jsem tolkienuv fanboy tak plné hodnocení

Ruzaaa
Ruzaaa
05.08.2022 4 z 5

Přiznám se, že Tulák Rover byl na mě až moc dlouhý a utahaný, ale naprosto jsem obdivovala spojitosti s mytologií, to jsem si velmi užila. Ráda se ke knize vrátím, až budu mít starší děti.

Gilnien
Gilnien
24.07.2022 5 z 5

Po hodně dlouhé době jsem opět sáhla po Tolkienovi. Jeho styl psaní, výběr slovních obratů a termínů se prostě nezapře a nikdy neomrzí. Krásné oddechové čtení na léto.

Aykiru
Aykiru
01.10.2021 5 z 5

Přestože je List od Nimrala spíše sbírkou pohádek pro mladší čtenáře než sbírkou povídek, troufám tvrdit, že potěší i dospělé. Humor střída melancholie, lehká absurdita jde ruku v ruce s životními pravdami, a to vše podbarvuje pro Tolkienovu tvorbu typická něha a laskavost.
Pro mě osobně jsou Listy od Nimrala jednou z nejlepších knih, které jsem četla a moc se těším, až je jednou budu předčítat svým dětem.

Ryšava
Ryšava
15.06.2021 5 z 5

Dvě pohádky jsem poslouchala už jako malá. Jsem ráda, že jsem si přečetla celou knihu a je moc krásná. Tolkien se začíná stávat mým oblíbeným autorem :-)

katerina5341
katerina5341
09.02.2021 5 z 5

Další úžasné dílo Tolkiena. Krásné pohádkové fantasy příběhy vhodné i pro děti mladšího věku. Samotný List od Nimrala je dle mého názoru složitější příběh vyprávějící život v těžké době, nejspíš jde o metaforu k složitějším záležitostem, určitě budu muset přečíst znova, abych to uchopila správně. Ostatní příběhy jsou famózní a stojí za přečtení.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
19.07.2020 4 z 5

Trochu jiný Tolkien
Byla tu i slavná Středozem, ale i něco jiného a.. povedlo se to! Sice nemohu dát plný počet, protože Tulák Rover mě nenadchnul jako ostatní, podle toho, co tu tak čtu. Ale jinak ano, nepočítaje List od Nimrala a poezii v podobě Příběhů Toma Bombadila by se opravdu jednalo spíš o dětské příběhy. Rozhodně se i tento kousek bude vyjímat v mé skromné Tolkienovské sbírce:)

TheTara18
TheTara18
24.06.2020 5 z 5

Jedná se spíše o knihu pro mladší čtenáře. Nalezneme zde pohádkové příběhy jako jsou Sedlák Jiljí z Oujezda, List od Nimrala, Kovář z Velké Lesné či Tulák Rover. Kniha však obsahuje i krásné verše s názvem Příhody Toma Bombadila, které jsou vskutku povedené a velmi zábavné. Celkově se jedná o krásně pohádkově zpracované příběhy a tudíž si, dle mého názoru, kniha zaslouží 5 hvězd.

litr
litr
26.04.2020

Prožít a vcítit se do děje. Ponaučení.

Broukodrak
Broukodrak
30.11.2019 4 z 5

Hezké příběhy, většina je takového typu který mám ráda. Hodně se mi líbilo o Tuláku Roverovi. Ty příběhy jsou hodně dlouhé, ale pěkné.